Getir'e isteyen herkes ortak olabilecek: Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kuruldu
Yatırım

Getir'e isteyen herkes ortak olabilecek: Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kuruldu

Geçtiğimiz Ocak ayında anında teslimat servisi Getir'in önümüzdeki birkaç ay içerisinde yemek siparişi servisini hayata geçireceğini sizlere aktarmıştık. Bugün ise yeni bir haber ile karşımıza çıkan Getir, Getir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurdu. Girişim sermayesi yatırımı olarak sadece Getir Perakende Lojistik A.Ş.’ye yatırım yapacak olan Getir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Re-pie Portföy Yönetimi A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) lisanslı nitelikli yatırımcılara hizmet veren bir fon yönetim şirketi olarak hizmet verecek.

Re-pie tarafından paylaşılan bilgilere göre Getir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun minimum yatırım miktarı 100 bin TL. Getir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun son 2 yılı tasfiye dönemi olmak üzere toplamda 7 yıllık bir yatırım fonu olduğunu da ayrıca belirtelim.

Paylaşılan bilgilere göre Getir Perakende Lojistik A.Ş. halka arz olur ise veya şirkette kontrol değişikliği olur ise aynı fiyattan Fon'u satma hakkına da sahip durumda. Bu opsiyonlar gerçekleşmez ise şirket 7 yıl sonunda şirket paylarını enflasyon + yüzde 3 bileşik yıllık getiri ile geri almayı da taahhüt ediyor. Fonun şirket onayı ile paylarını 3. kişilere devir edebileceğini de belirtelim.

Katılma payları elde edildikten sonra nitelikli yatırımcılar arasında pay devri yapmak da mümkün. Söz konusu pay devri, Borsa İstanbul Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı’nda veya Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) üzerinden yapılabilecek. Henüz Getir tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadığını da ekleyelim. Getir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (3)
 1. Değerleme ne kadar üzerinden oluyor? Bunun bilgisini bulamadım. 7 yıldan önce çıkış için tek seçenek 3. kişilere devir sanırım.

  1. Fona iade dışında, Fon katılma payları nitelikli yatırımcılar arasında Borsa İstanbul A.Ş.’nin Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı’nda el değiştirebilir.

   Fon yönetim şirketi fonu borsaya kote ederse ancak 3. Kişilere satış mümkün oluyor. O da sadece nitelikli yatırımcılar piyasası içinde.

 2. 1) İsteyen herkes yatırım yapamaz çünkü nitelikti yatırımcı olma şartı var yani şahıs olarak en az 2 milyon tl nakit ve/veya menkul kıymet varlığınızın olduğunu kanıtlamalısınız.

  2) Getir’e değil Getir’e yatırım yapacak olan girişim sermayesi yatırım fonuna ortak olacaksınız. Fonun adı da Getir olabilir ama bu durum algı karışıklığına sebebiyet veriyor.

  3) Getiri kıstası TL enflasyon olarak belirlenmiş, yani TÜİK verileri kullanılacak. Bastırılmış enflasyon verileri üzerinde kazanılacak her kuruşun yüzde yirmisi performans ücreti adı altında fona kalacak.

  4) Yukarıda bahsetmiş olduğum performans ücreti bu fon için başlı başına saçmalıktır çünkü, normalde bu tip fonlara yatırım yapan kişiler hangi girişimlere yatırım yapılacağını tam olarak önceden bilmezler. İnançlı mülkiyet esasıyla fon yönetiminin tecrübesine ve öngörüsüne güvenirler. Fon yönetiminin öngörüleri başarılı sonuç verirse performans ücreti tahsil edilir ama bu fona özel olarak öngörü, fon yönetiminin değil aslında yatırımcınındır. Çünkü yatırımcı sadece Getir’e yatırım yapılacağını bildiği için fona yatırım yapmaktadır. Yatırımcı öngörüsünün potansiyel neması fon yönetimi ile performans ücreti adı altında paylaşılamaz çünkü bu performans aslında yatırımcınındır.