Geçtiğimiz yıl 1,6 milyon dolar yatırım yapan Galata Business Angels'ın 2018 raporu

Geçtiğimiz yıl 1,6 milyon dolar yatırım yapan Galata Business Angels'ın 2018 raporu

Webrazzi Ödülleri 2018'de Yılın Melek Yatırım Ağı ödülünü de kazanan Galata Business Angels, 2018 yılına ait verilerini bir infografik aracılığı ile paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre 2018 yılında toplamda 1,6 milyon dolarlık yatırım yapan Galata Business Angels, yatırım yaptığı girişim sayısını ise 34’e yükseltti. Karşılaştırmak gerekirse Galata Business Angels'ın 2017 yılında 1,5 milyon dolarlık yatırım yaptığını da belirtelim.

İlk turda en yüksek yatırım Pubinno'ya

Portföyüne, Denebunu.com, Dekopasaj, Tutumluanne, Fazla Gıda, Teleporter ve Pubinno gibi girişimleri de ekleyen Galata Business Angels'ın portföyünde bulunan şirketlerin toplam değeri ise 2018 yılı sonunda 315 milyon dolara ulaştı. GBA’nın ilk nesnelerin interneti donanımı yatırımı olan Pubinno'nun GBA üyelerinden aldığı 295 bin dolarlık yatırım ile GBA portföyünde ilk turda en yüksek yatırım alan girişim olduğunu da ekleyelim.

Galata Business Angels'ın yatırım yaptığı sektörlere baktığımızda ise yüzde 41 ile pazar yeri ve yüzde 37 ile SaaS'ın ön plana çıktığını görüyoruz. Pazar yeri ve SaaS'ı ise yüzde 15 ile uygulamalar, yüzde 6 ile sanal gerçeklik ve yüzde 3 ile nesnelerin interneti takip ediyor.

2018 yılında sanal / artırılmış gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi sektörlerin Galata Business Angels'ın dikkatini çekmeye başladığını da belirtelim. Galata Business Angels'ın 2018 yılında Insider exitiyle exitiyle birlikte önemli bir başarı yakaladığını da ekleyelim.

2018 yılını 6 yeni yatırımla kapatan GBA, follow-on yatırımlarını 2018 yılında da sürdürdü: İngiltere merkezli köpek gezdirme uygulaması Tailster, Mutlubiev, KolayIK ve Garajsepeti girişimleri GBA yatırımcılarından tekrar yatırım alan şirketlerinden oldu. Son olarak Galata Business Angels'ın girişimciler ile girişimcilik ekosisteminin önemli isimlerini buluşturduğu etkinliği “GBA Mentor Clinic” 2o18 yılında 6. kez düzenlediğini de belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.