Webrazzi neden Amazon Türkiye'yi eleştiriyor?
E-Ticaret

Webrazzi neden Amazon Türkiye'yi eleştiriyor?

 • Son zamanlarda iki şey dikkatimi çekti; biri Webrazzi'de sürekli Amazon Türkiye'ye yönelik eleştirel haberler çıkıyor, ikincisi de bundan rahatsız olup bu haberleri sosyal medyada komplo teorilerine bağlamaya çalışan kafalar var.

Son zamanlarda iki şey dikkatimi çekti; biri Webrazzi'de sürekli Amazon Türkiye'ye yönelik eleştirel haberler çıkıyor, ikincisi de bundan rahatsız olup bu haberleri sosyal medyada komplo teorilerine bağlamaya çalışan kafalar var.

Öncelikle Amazon Türkiye'de açıldı açılacak, geldi gelecek diye büyük bir heyecanla geçen seneden beri haber yapan bir Webrazzi var. O zamanlarda da diğer e-ticaret siteleri "ne kadar heyecanlandınız, yerli siteler dururken yabancıyı destekliyorsunuz?" falan diyorlardı. Bunu herkese hatırlatmış olayım ve devam edeyim...

Amazon Türkiye bu yaşanan "ha geldi ha gelecek" sürecinde hiçbir yorum ya da açıklama yapmadı, işler gizlilikle ilerledi, tek duyduğumuz sürekli Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden eleman aldıkları ve durmadan mülakat yaptıklarıydı. Sonra depo, lojistik vs konularında işbirliklerine gittiklerini duymaya başladık. Devamında ise önemli markalarla anlaşmalar yapmaya başladılar. Tüm bu süreç o kadar "cool" ilerledi ki, hepimizin haliyle beklentisi yükseldi. Ama bir düzeltme yapayım... Amazon Türkiye resmi olarak açıklama yapmadı ama maşallah attıkları her adımı da biliyorduk...

O gün geldiğinde ve Amazon Türkiye açıldığında sitenin ana sayfasındaki mektubu gördük, devamında basın bültenleri gelmeye başladı ve belki farkındasınız ya da değilsiniz, açıldı haberini sabahın köründe daha ekip ofise gelmeden ben yazdım. Hatta o habere bakacak olursanız, uygun fiyatlı Macbook Air'a link bile verdim. Yani, anlayacağınız ben dahil olmak üzere Webrazzi ekibinin tamamı Amazon Türkiye'nin açılışını heyecanla bekliyorduk ve açılışı da büyük bir coşkuyla paylaştık.

Sonra ne oldu da Webrazzi'de arka arkaya Amazon Türkiye eleştirileri yayınlanmaya başladı?

Açılış günü ilk haber kaosu geçtikte sonra Amazon Türkiye'yi incelemeye başladık. Mobil uygulama hatalarla doluydu, aslında sitede ucuz gördüğümüz ürünlerin hiçbiri ucuz değildi, tamamen basit bir pazarlama çalışmasıydı, Amazon'a dair sitede hiçbir ürün ya da hizmet yer almıyordu. Amazon'u dünyada Amazon yapan ve Türkiye'de bizlerin de heyecanla beklemesinin sebebi nedir? Mesela Amazon Prime değil mi? Aynı gün teslimat? Amazon markalı ürünler? Bunların hiçbiri sitede yoktu.

Hatta kendi aramızda amazon.com.tr'nin logosunu değiştir "ABC Ticaret" falan yap değişen bişey olmaz dedik.

Türkiye'de bugün e-ticaret sitesi açayım, pazaryeri de olsun diyecek her girişimcinin çok kısa sürede toplayabileceği tedarikçilerle kurulmuş, hiçbir özelliği olmayan, basit bir e-ticaret sitesiyle karşı karşıyaydık ve tabii ki hayal kırıklığına uğradık.

Teslimat süreleri belirsiz, Webrazzi ekibinin görmek istediği ürünler yok, Amazon'u Amazon yapan hiçbir şey sitede yok...

Webrazzi yazar kadrosu nasıl çalışıyor?

Webrazzi'yi 2006 yılında kurdum, anlayacağınız 12 yıldır varlığını sürdüren bir Webrazzi'den bahsediyoruz. Tahmin edersiniz ki bu kadar sürede şirketin bir kültürü oluşuyor. İşte o kültür Webrazzi'nin ve ekibinin bağımsızlığının temel sebebi. Webrazzi'de eğer çok çok uçlarda ve yanlış bir öneri değilse, ispatları varsa herkes istediği her konuda girişimlere eleştirisini yapabilir ya da övebilir. Yani, yazarlarımızdan biri Amazon Türkiye'de bir problem görürse bunu doğru tespitlere dayandırabilirse, istediği gibi yazar. Buna da ne ben kalkıp "ama bilmem kiminle sponsorluk anlaşmamız var" derim, ne satış, ne pazarlama ekibimiz...

Diğer taraftan Webrazzi'nin yazar kadrosu yani editöryal takımına ne yazacaklarını yıllardır ben söylemiyorum. Ekibin başında yönetici editör olarak Ahmet Buğra Ferah var (kendisi bile sonunda dayanamayıp Amazon Türkiye ile ilgili içeriği son derece güçlü bir yazı yazdı) ve arada sırada tavsiye ettiğim konular dışında "hadi uyduruk bişeyler bulun da Amazon'a vurun" gibi garip yaklaşımlar bu ofis içinde olmuyor. Başka medya şirketlerinde oluyorsa o da benim derdim değil...

Şunu itiraf edeyim, ekip Amazon Türkiye açıldığı gün arka arkaya büyük hatalar gördüğünde önce "bunların hepsini yazarsak millet kalkıp sponsorluklara falan bağlayacak" dedi. Hepsine "beni bağlamaz, eğer yazmaya değer görüyorsanız yazacaksınız tabii" dedim.

Yeme bizi Arda, Hepsiburada Webrazzi Summit'in sponsoru!

Bütün bu anlattıklarımdan sonra bana eğer bunu söyleyecek varsa, kendisine sevgilerimi iletiyorum. Ek olarak şunu da hatırlatayım o kişilere, belki işlerine yarar... Sadece Hepsiburada değil, N11 de bizim yılın başında gerçekleştirdiğimiz Webrazzi E-Ticaret Konferansı'mızın sponsoruydu. Webrazzi'de reklam yayınlayan diğer markaları saymıyorum bile... O yüzden hep aynı noktadan atış yapmasınlar, daha güçlü argümanlarla saldırsınlar...

Amazon'dan ilk siparişim Nisan 2008...

Bugün merak ettim Amazon'la geçmişim nerelere dayanıyor diye ve hızlıca ilk siparişime baktım. Amazon'dan ilk siparişimi Nisan 2008'de vermişim. Merak edenler için söyleyeyim hem kendim hem de eşim için 7 tane kitap almışım. Aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığım siparişteki kitapların hangisi benim hangisi eşimin anlayabilirsiniz ;)

O zamanlar sıkı Webrazzi takipçileri hatırlarlar, ilk etkinliğimizi San Francisco'da Nokta sponsorluğunda bir yemek davetiyle gerçekleştirmiştik. Gitmişken sipariş verip otele göndertmiştim. O günden beri sayısını ve toplam tutarını hatırlamadığım onlarca siparişim oldu. Amazon ABD, Amazon İngiltere vs... İlk çıktığı günden beri Amazon Prime müşterisiyim. Evimde, ofisimde bu eleştirileri yapanların çoğunun daha yüzünü görmediği bütün Amazon markalı ürünler var ve aktif olarak kullanıyorum. Neredeyse her gün "Alexa Turn the lights on in my room" dediğimi bütün Webrazzi ekibi duymuştur... :)

Daha da ilginç olan... Webrazzi.com dahil olmak üzere Webrazzi'nin tüm servislerinde (Etkinlik, Bilet, NativeSpot vs...) Amazon Web Services (AWS) kullanıyoruz. Hatta ironik bir durum ama Amazon Türkiye açılmadan sanırım 1 hafta önce falan Webrazzi.com'u da taşıyıp, yıllardır ana site dışındaki servislerimiz için kullandığımız AWS'ye ödediğimiz faturamızı iyice yükselttik.

Kısacası, şirketin sadece e-ticaret değil AWS tarafında da sunduğu hizmet kalitesini son derece iyi biliyorum.

Türkiye'ye giriş yapan Apple'ı da gördük...

Amazon Türkiye'yi bu kadar eleştiriyoruz ama unutmayalım, bu ülkeye Apple da giriş yaptı ve Apple Store açtı. O zamanlar hepimizin beklentisi düşüktü. Sonuçta yurtdışındaki Apple Store'larda satılan ürünlerin Türkiye'ye ithalatı yapılmalıydı, aynı ürün gamı ve hatta çalışan kalitesi yakalanabilecek miydi diye düşünürken, Apple Store dünyanın diğer büyük şehirlerindeki kalitenin aynısını İstanbul mağazalarında da sundu. Bugün Apple'ın San Francisco mağazasında gördüğünüz ürünlerin aynılarını İstanbul mağazasında görebiliyorsunuz, mağaza çalışanlarından da aynı hizmet kalitesini alabiliyorsunuz.

Özetle, üzgünüm ama 1 yıldan uzun süren, çok "cool" ve gizli hazırlık süreci sonunda ortaya çıkan Amazon Türkiye bu olmamalıydı.

Uzun lafın kısası;

 1. Webrazzi sponsorları ya da reklamverenlerin aşkına bir şirketi eleştirmez, Webrazzi haberleri tüm bunlardan bağımsız olarak yazılır.
 2. Amazon Türkiye'nin başarılı olmasını, yurt dışındaki hizmetini bizlere de sunmasını herkesten çok istiyoruz. Umarım başarılı olurlar ve kısa süre içinde biz de eleştirmekten kurtuluruz.
 3. Amazon Türkiye maalesef bu açılışta bekleneni veremedi ve markaya büyük sempati besleyen bizleri üzdü. Tepkilerimiz çok güçlü geldiyse, bunun altındaki sebep "para" değil, hayal kırıklığı...
 4. Amazon Türkiye bu süreçte iletişimi doğru yönetemedi. Bunun sebebi yapamamak mı yoksa yoğun gizlilik anlayışları mı bilmiyorum.

Sözlerimi bitirmeden ek bilgi vereyim... Bütün bu süreçte ne açılıştan önce ne açılıştan sonra bir tane Amazon Türkiye yetkilisi "hayırdır Webrazzi?" demedi. Ben kendim LinkedIn'den Türkiye ülke müdürünü ekledim, sağolsun kabul etti. Bu yazımdan sonra umarım Amazon Türkiye'nin gelecek hedefleri hakkında bir açıklama gelir ve hepimiz önümüzdeki dönemlerde ne göreceğimizi duyar, biraz olsun sakinleşiriz.

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Yorumlar (3)
 1. Reklamın iyisi kötüsü olmaz deyip sevinmesi lazım Amazon Türkiye'nin. Normal bir webrazzi blogu olarak geldiğinde merak edip sitesine girmedim. Ama Arda Hoca'nın yazısından sonra Amazontürkiye'den alışveriş bile yaptım :)

 2. Öncelikle Amazon'dan bir eleştiri veya bir açıklama gelmeden Webrazzi üzerine teori uydurmak sadece boş muhabbet olur.

  Bir yıldır Amazon geldi geliyor diye hep beraber bekledik ancak şahsım adına alışveriş için değil diğer pazaryerlerinde olduğu gibi yeni bir satış mağazası oluşturmak ve Amazon üzerinden daha çok satış yapmaktı beklentim.

  Bu arada bu beklendi sadece benim değil farklı sektörlerde bir çok pazaryeri satıcısının da beklentisiydir.

  Yazının Özeti,

  -Amazon yöneticileri, kategori sorumluları işi biz Amazon'uz bu işin başında biz varız her ülkede operasyonlar böyle yürür diyerek koltuklarını sıkı tuttular. (hata..)

  -En büyük rakipleri Ebay ülkemize nasıl geldi bakmadılar baksalar Ebay.com.tr neden yok yerine ne var bilirlerdi.

  -Pazaryerlerinde bulunan firmaları etiket olanlara baktılar ama pastanın büyüğüne sahip diğer firmaları görmediler.

  -Keşke plazalarda asansörlerde ellerde kağıt bardakta kahve ile masaya oturup kartvizit vereceklerine sahada kapılarda Amazon yazan kiralık araçlar ile bizleri ziyaret etselerdi.

  Hadi bunları geçtik Mart Nisan 2018 de dolar TL kurunun bugünlerde nelere sebep olduğu görselerdi. O zaman 22 bin 17 bin hataları olmazdı.

  Neyse bu Amazon öyle bir geldi valla Mecidiyeköy Levent Ataşehir arası mekik dokuyup bol muhabbetteyiz aman diyoruz.

  İşin detayına bakarsak,

  Amazon belli başlı kategorilerde markalar ile anlaşırken firmamız gibi yılda ortalama 25-30 bin demonte mobilya satan veya pek çok pazaryerinde ilgili kategorilerde güzel işler başaran firmalara ulaşırdı. Bizlerde düşünmezdik Amazon geliyor ama nerde nasıl ulaşırız veya ücretsiz mağaza açalım belki birileri bize ulaşır demezdik ama şaka gibi ücretsiz mağaza açıldı ürünler eklendi ancak ne arayan ne soran bir çok kişi mağaza bi şekilde açtı ürün ekledi ama zaman geçti dolar oldu 6,50 fiyatlar uçtu olan oldu. Ama keşke bu kadar olsaydı satıcılar tarafında bakın aşağıda neler oldu.

  İlk olarak neden hatalar veya eksikler var bunu iyi anlamak lazım.

  1. Amazon öncelikle bir pazaryeri ve içeriğindeki ürünler biz gibi satıcılara ait (ürün girişi, fiyat, kargo tarihi vb)

  2. Satıcılar mağaza yönetmekten bi haberiz kişisel değil bir haftadır nasıl yaptın bu nasıl olacak diye telefon trafiği.

  Satıcı soru ve sorunlarından bahsedeyim.

  a) Örneğin en son ne zaman kargoya teslim edeceğiz örneğin 7. iş günü böyle bir alan yok. Ne mi var ülkemizde olmayan önce kargoya hazırlık günü belirtmeliyiz sonra mı kargo şablonundan ürün hazırlandıktan sonra ne kargocunun adrese ürünü teslim edeceği tarihi belirteceğiz 2-4 gün veya 5-7 gün gibi bunları başardın diyelim ürün ile ilgili bi ekranda 15 gün sonra teslim edilir diyor bir ekranda ne zaman kargolanır ne zaman teslim edilir yok.

  b) Bir diğer sorun kargo anlaşmaları varmı hangi kargo ile göndereceğiz örneğin Webrazzi makalesinde yazmış MNG Kargo ile anlaştı diye satıcı panelinde böyle bir şey yok döndük müşteri hizmetlerine yazdık aslı astarı varmı diye cevap Amazon bir kargo firması ile anlaşmadı istediğiniz ile gönderebilirsiniz. Hadi bizler belirli adetler ile gönderim yaptığımız için 50 TL ye gidecek ürünü 15 TL gibi makul rakama gönderebiliriz ama anlaşması olmayan firmalar ne yaptı aman bana pazaryeri mi yok dedi.

  c) Ürün eklendi bi şekilde kategoride yayınlanıyor hadi hepsi tamam peki şimdi kategori örneğin %10 komisyon alıyor acaba ilave bir ücret kesilir mi kimse bilmiyor ne yapmalı fiyata bi tık dokunalım.

  d) Yada sipariş geldi ne yapacağız kargo ürünü aldı kargo entegrasyonu varmı iade geldi vs. vs.

  e) Fiyatlar yüksek nasıl yüksek olmasın acaba kategoriden birileri arada açılışa özel %40 veya x site gibi %70 gibi saçma bir indirim istermi korkusu

  Özeti satıcılar derki bi bakalım ne oluyor hava puslu kapan olabilir aman zaten yoktu şimdilik az olsun oldukça bakarız.

  3, İlk açılış günü hatası, nasıl mı içeride onca satıcı firma var zahmet edip 3 gün sonra satıştayız mart nisan 2018 de girdiğiniz ürünler var bunların fiyatlarını bi güncelleyin sonra 22 binlik laptop 17 bin yazar veya 300 Lira olan tv ünitesi 189 TL yazar sizler kargolamazsınız siparişleriniz iptal olur bizde sesimizi çıkartmayız sözlüktü, blogtu sosyal medyaydı mazallah demediler.

  4,5,6...... yazmak lazım ama zor.

  Tavsiye ve temenni olarak, keşke hangi ülkede kimler ile kimlere satış yapacağız deseler, satıcılar kim nerelerdeler ne iş yaparlar deseler, fiyat kampanya ucuz ürün bu düzen nasıl dönüyor bir bilene sorsalar, acaba bu ülkede pazaryeri satıcı panelleri nedir nasıl işler diye akıllarına gelse, kargo firmalarının isimlerini değil milletin neler yaşadığınız anlamaya çalışsalar.

  Amazon'a satıcı olarak ilk mesajımın sonuna Hoşgeldiniz :) demiştim ancak diğer mesajlarımın sona çabuk gittiniz demek istemem.

  Amazon markalı ürünler, Prime, aynı gün teslimat, mutlak müşteri memnuniyeti, kalite isim marka keşke bir yıl sonra gelseydi dedik.

  Çok ancak oldu ama.

  N11, Hepsiburada ve Gittigidiyor tabiki daha bir çok site ANCAK burası 7 bölge 70-80 milyon nüfuslu bir ülke bu adamlar birileri gelmeden geldiler gördüler ve bizleri kazandılar ama kaçgüm ay yıl oldu.

  Hoşgeldin Amazon fakat biraz zamana biraz sahada ekibe birazda anlamaya ihtiyacın var zamanla olur bizler biraz zor severiz başarıyı hemen söylemeyiz şımarır diye hatayı en başta ilk söyleriz.

  Hakkımızda hayırlısı.

  Not: Kategorilerde ne derde arama sonuç sayfaları vb. olanları hiç demiyoruz.

 3. Çok uzun zamandır ( Arda 'dan tam 10 yıl önce 1998'de başlamışım alışverişe) bir Amazon müşterisi olarak Amazon açıldığına çok sevinenlerden biriyim, Ancak sevincim ilk gün kursağımda kaldı. O kadar ki hayırlı olsun diye ufak da olsa birşeyler alasım bile gelmedi. O günden sonrada sadece birkaç kere girip baktım acaba ilk gün tüm ürünler siteye yüklenememiş mi diye. Sonuç ne yazıkki hüzün verici.

  Açıksası çok da nedenini düşünecek vaktim olmadığı için kafamın arkasında kalmış bir soruydu bu, ama bugün Arda'nın yazısından sonra dediklerinin ne kadar da doğru olduğunu düşününce biraz düşünmeye başladım neden böyle yapmışlardır diye.

  Küçük bir Linkedin araştırması aslında sorunun cevabını çok kolaylaştırdı. Vendor management (tedarik ve pazaryeri ekibi) takımından bulabildiğim kimse perakende veya e ticatet geçmişli değil, hepsi çok güzel okullarda okumuş ağırılıklı FMCG firmalarında çalışmış bir ekip. Bu da demek oluyorki Türkiye perakende ve e ticaret dünyasını çok iyi bilmiyorlar. Türkiye'de perakende dünyasında hatta pazaryerlerinde deneyimi olamayan arkadaşları Türk satıcıları suya götürüp susuz getirir :)

  Takımdaki insanlara hiçbir sözüm yok eminim hepsi başarılı kişilerdir ve ileride de sektörü tanıyıp başarılı işler yapacaklardır. Ama bugün görünen daha yiyecek çok fırın ekmekleri var.

  Perakende çok detay işidir, bunu Amazon'dan daha iyide kimse bilmez, neden böyle bir tufaya düşmüşler onu Sam Nicols beyden dinlemek gerek! Elbet bir bildiği vardır, heralde, inşallah, galiba...

  Ama bu yaşananları görünce umarım BestBuy Türkiye'ye benzemez diyorum Amazon....