Amazon 2018'de Türkiye'de faaliyete başlıyor [Duyum]
E-Ticaret

Amazon 2018'de Türkiye'de faaliyete başlıyor [Duyum]

Küresel e-ticaret devi Amazon'un bir süredir devam eden Türkiye'ye geliş söylentileri, 2018'de doğrulanabilir. Konuya yakın kaynaklardan bize gelen duyumlara göre Amazon, önümüzdeki yıl Türkiye'de e-ticaret operasyonlarına başlamayı planlıyor. Şirket, bunun için somut adımlar atmaya başladı.

Amazon'un Türkiye'de işe alım konusunda ivmelendiği, düzenli bir LinkedIn kullanıcısıysanız dikkatinizi çekmiştir. Son dönemde iş ilanları sayısında belirgin bir artış yapan şirket, açık ilanlarını LinkedIn, kendi websitesi ve diğer popüler platformlarda paylaşıyor. Ancak bu platformlardaki ilanların hemen hepsi şirketin bulut servisleri Amazon Web Services (AWS) altında yayınlanıyor. Bize gelen bilgiler, şirketin Türkiye'den yaptığı işe alımların bunlarla sınırlı olmadığı; e-ticaret işi için de alımların bir süre önce başladığı yönünde.

Amazon'un e-ticaret işi için, Türkiye'de faaliyet gösteren büyük teknoloji şirketlerinden üst düzey transferler yaptığını ve bu kişilerin Lüksemburg'da eğitimine başladığını duyuyoruz. Bununla birlikte şirketin lojistik operasyonu için de yerel ortaklarla çalışmalara başladığı bize gelen bilgiler arasında. Türkiye'de büyük küresel bir lojistik şirketiyle çalışan Amazon buradaki operasyonları için 10 bin metrekarenin üzerinde bir depolama alanı oluşturmayı planlıyor, yine bu bilgilere göre.

Amazon'un kamuya açık resmi paylaşımlarından bu bilgileri doğrulamak mümkün değil yani şirket, bu süreci olabildiğince sessiz sedasız yürütmeyi tercih ediyor. Olası bir adımın ülke ve bölgedeki etkisi düşünülünce halka açık şirketin, erken aşamadaki bu hassasiyeti anlaşılabilir.

Amazon'un Orta Doğu bölgesine duyduğu ilgiyse artık sır değil. Zira şirket, geçtiğimiz Mart'ta Orta Doğu’nun en büyük e-ticaret şirketlerinden Souq.com‘u, tahmini 650 milyon dolara satın almıştı. Amazon'un benzer bir stratejiyle Türkiye'den büyük bir e-ticaret şirketini satın alarak Türkiye pazarında operasyonlarına başlaması da olası. Aldığımız duyumlar şirketin, Türkiye'den doğrudan operasyonlara başlayacağı olasılığını güçlendiriyor olsa da satın alma opsiyonunu tamamen görmezden gelmek, şu aşamada hata olabilir.

Amazon'un gözünü Türkiye pazarına çevirdiğini ise şirketin geçtiğimiz yıl sonunda yaptığı Türkiye açılımı doğruluyor. Almanya operasyonunu yürüttüğü Amazon.de mağazasına, geçtiğimiz Kasım ayında Türkçe dil seçeneğini ekleyen şirket, Türkiye’ye yapılan gönderimlere özel ücretsiz kargo teklifi sunmaya başlamıştı. Bugün Amazon.com.tr adresini ziyaret eden internet kullanıcıları doğrudan Amazon.de Türkçe sayfasına yönlendiriliyor.

Amazon'un Türkiye'de faaliyete başlayıp başlamayacağıyla ilgili resmi bir açıklama henüz yok. Konuyla ilgili araştırmalarımıza devam ediyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

2017'de halka açılmasının 20'inci yıl dönümünü kutlayan Amazon'un piyasa değeri yaklaşık 460 milyar dolar. Bu, en yakın rakiplerinden Walmart'ın (240 milyar dolar) neredeyse iki katı; eBay'in (39 milyar dolar) ise 10 katından fazla bir büyüklüğe sahip olduğu anlamına geliyor.

Yorumlar (22)
 1. Planlanan 2019 idi ama başlattıkları süreci henüz sonlandıramadıkları için bu süre bence uzayabilir. 2018 yılında olacağını hiç sanmıyorum. Kendileri ile görüşen biri olarak şunu söyleyebilirim, hala Türkiye pazarında doğrudan yer almak konusunda net olmadıklarını düşünüyorum.

 2. Geçenlerde whatsapp dan yazdılar. 2018 olmasa bile 2019'da kesin dediler. Kendileriyle görüşen biri olarak beklemekteyim.

 3. Anti-Bezos Anti-Bezos

  Beni arıyorlar, telefonlarına çıkmıyorum... Kendileri ile "görüşmeyen" biri olarak ne yapacakları konusunda fikrim yok :)

 4. Kamil Nur Kamil Nur

  Ben yoktum, bizim evi aramışlar, annemgile söylemişler biz 2018 gibi geleceğiz ama trafik olursa 2019'u bulur siz yemeğinizi yiyin diye.. Kendileri ile görüşmeyen biri olarak bu bilgiyi aktarayım.

  1. Böyle yorumları neden yayınlıyorsunuz? Eğer hiç okumadan yayınlıyorsanız, neden filtreleme var?

   Burası r10 mu, donanımhaber mi?

   1. Happy Reader Happy Reader

    Burak Bey, siz misiniz?

 5. Dengeleri ne kadar değiştirir zaman gösterecek lakin adı e-ticaretin tarihiyle birlikte anılan büyük bir oyuncu

 6. Can Kurtaran Can Kurtaran

  Eğer hepsiburada'yı satın almadan girerlerse, çanlar hepsiburada için çalmaya başlar. Son model değişiklikleriyle, hepsiburada zaten kurgu olarak amazon'un tam olarak aynısı oldu. Orjinali pazara girerse, hepsiburada'nın işi çok zor.

  Ayrıca, muhtemelen ilk 3 yıl kar değil, zarar hedefleri/bütçeleri olacak. Dolayısıyla aldıkları komisyon hepsiburada veya gg/n11'in yanında çok makul kalacağı için satıcıları büyük oranda kendilerine çekebilirler.

  1. Hepsiburada taslak olarak amazonu kopyalamaya çalışıyor ama kalite olarak esamesi okunmaz. Örnek olarak hepsiburada kusurlu ürünün orjinal kutusu olmadığı için iade almadı, amazon önce hiç problem değil dedi, sonra ürünü bile geri almadan parayı iade etti. Türkiye pazarına gelirse rekabet ortadan kalkar, amazon tekeline geçer

 7. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Arkadaslar șu siteyi bari r10 a veya ekșiye cevirmeyin.

  1. Kamil Nur Kamil Nur

   Volkan Bey Selamlar,

   Neye çevirelim?

   İyi çalışmalar

 8. Gelsinler ve sadece müşteri hizmetleri ve memnuniyeti için çalışsınlar Türkiye e-ticareti bayağı bir değişim yaşar.

 9. Modakronik Modakronik

  Türkiye piyasasında iş yapabilirlerse daha kimse önüne geçemez yani ciroları yüksek olur ama gelirlerini bilemem

 10. Çok pardon ama kimse de bu adamlara geç kaldınız dememiş mi? Hadi geldiler diyelim. Satışlar da patladı diyelim. Bir yılı doldurmadan memleketimin vergi kanunlarına takılır sonra da kapatır giderler :) örnek: wiki, paypal, booking diğeri de neden bi amazon olmasın. İnsanın hem gülesi hem ağlayası geliyor :) Neyse bize Türkiye pazarında başarılar demek düşüyor; Başarılar Amazon!

  1. Modakronik Modakronik

   Türkiye'de işi iyi mali müşavirlere verirsen vergi çok azdır örneğin türkiyeden avrupaya giyim satarsaihracat yaptığı için %20 yerine %10 gelir vergisi öder (gelir elde ederse) Türkiyede vergi asgari ücretli evine doğalgaz alamayan garibanlar İnternetteki küçük satıcılar esnaf için zordur büyükler vergi ödemez AMA mesele vergi değil Türkiyede İnternet dedim mi en ucuz fiyatdan mal satabilirler toptancılar tedarikçiler ayrı sorun kargo çok ayrı sorun çok güzel cirolar eder ama kar eder mi o ayrı Lakin Türkiye üzerinden arap ülkelerine ve Rusya pazarına türkiyedeki satıcıların ürünleri satırırrsa çok büyük bir hareket olur

 11. Serhonoski Serhonoski

  Geleceklermiş fakat format aynı değil, bu sefer satış üzerine değilde alım üzerine çalışacaklarmış

 12. Kaan Ta... Kaan Ta...

  24 temmuz 2017 şu dh amazon de olayı hakkında bilgisi olan var mı ?

 13. Düşünsenize Türkiye de Ali expres gibi bir site kurulmuş ve devletimiz ücretsiz kargo ile ürünlerimizi tüm dünyaya satma şansını bize sunmuş. Yada amazon com tr de faliyete başlamış ve tüm dünya ya mal satar hale gelmişiz. Bunun ekonomiye ve bireysel gelir artışına etkilerini düşünür müsünüz ?

 14. Gelmesinler. Ülkemizdeki online perakende firmaları fazlasıyla işimizi görüyor. Aynı ürünleri Amazon'dan alınca ne değişecek. Ürünler aynı. Hizmet aynı. Tek fark, paramızın ülkemizin dışına gitmesi olacak. Paramız burada, Amazon olduğu yerde kalsın. Şahsen, Amazon gelsin yerli perakende firmalarını tercih ederim. Umarım mevcut online perakende firmalarımızdan biri Amazon'un kollarına bırakmaz kendisini.

 15. Ali Mutlu Ali Mutlu

  Amazon'un Türkiye'ye gelmesinin sebeplerinden biri gümrük sınırının 30£'ya düşürülmesi, tabi bu durum Amazon'un Türk kullanıcılarına isyan ettirdi. Kafaları karıştıran ise Amazon Türkiye pazarında olursa döviz kurlarına göre mi fiyat belirleyecek.

 16. Valla gelsinler bıktık bu yüksek komisyon oranlarından, %25 komisyon olur mu arkadaş reklam ve kargo bedeli eklenince ne yiyeceğiz biz.