Microsoft, 7,5 milyar dolara satın aldığı Github'ı bağımsız bir şekilde açık bırakacağına dair söz verdi

Microsoft, 7,5 milyar dolara satın aldığı Github'ı bağımsız bir şekilde açık bırakacağına dair söz verdi

Microsoft'un Github'ı alma planlarını sizlerle paylaşmıştık. Microsoft ve Github tarafından yapılan ortak açıklamada bu olay resmiyet kazandı ve Microsoft'un Github'ı 7,5 milyar dolara alacağı bilgisi doğrulandı. 2015 yılında yapılan değerlemede Github'ın değeri 2 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Resmi açıklamanın yapıldığı görüşmede Microsoft CEO'su Satya Nadella, yeni GitHub CEO'su (ve Xamarin kurucusu) Nat Friedman ve GitHub kurucularından (ve eski CEO) Chris Wanstrath Microsoft'un satın alması sonrası Github'ın geleceğine dair planları anlattılar.

Görüşmenin ana mesajı Github'ın bağımsız bir şirket olarak faaliyet göstermeye devam etmesiydi. Bir çok büyük şirket gibi Microsoft'un da kötü huylarından biri aldığı şirketi bünyesine dahil edip kapatmak olduğu için Github'ın açık kalacağına dair de söz verildi. Microsoft, geliştiriciler arasındaki itibarının da farkında olacak ki Github'ı evi gibi gören kullanıcıları kaybetmemek için bu kararı alıyor. Github, herhangi bir geliştiricinin dilediği gibi bağlanıp projesini genişletebileceği bir platform olarak kalmaya devam edecek ve şu anda desteklediği tüm bulut platformlarını ve cihazları desteklemeye devam edecek.

Microsoft bu 7.5 milyar doları boşuna ödemedi tabi ki. Github'ın çekirdek yapısı değişmezken Microsoft Github'ın kurumsal hizmetlerini genişletmeyi ve bunları kendi satış birimi ve partnerleri ile entegre etmeyi amaçlıyor. Microsoft CEO'su Nadella, şirketin Microsoft'un geliştirici araçlarını ve hizmetlerini “yeni kitlelere” ulaştırmak için de GitHub'u kullanacağını belirtti.

Github satışı sonrası CEO koltuğunu Nat Friedman'ın devralacak olması dışardan bakıldığı zaman Github için oldukça iyi olacak gibi görünüyor. Xamarin'in kurucusu olan Friedman, Microsoft'un Xamarin'i satın alıp kendi sistemine entegre etmesi sırasında ve sonrasında oldukça mutlu görünüyordu. Geliştiricilerin Microsoft'a şüpheci yaklaşımlarını anlayışla karşıladığını söyleyen Nat Friedman, geliştiricilerin Microsoft'un son yıllarda hızla nasıl açık kaynağa yöneldiğine bakmalarını istiyor. Github'ın bağımsız kalacağına dair vurguyu da tekrarlayan Nat Friedman Github'ın geliştiricilerin hayatını kolaylaştırabilmesi için elinden geleni yapacağını söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.