Microsoft mobil uygulama geliştirme platformu Xamarin'i satın aldı
Mobil

Microsoft mobil uygulama geliştirme platformu Xamarin'i satın aldı

Microsoft ''mobile-first, cloud-first world” stratejisini agresif bir şekilde uygulamaya devam ediyor. Şirket bir süredir satın alacağına ilişkin söylentilerin ortaya çıktığı Xamarin'i resmen bünyesine kattı.

Xamarin aslında mobil uygulama geliştiricileri için tam bir geliştirme ve test platformu olarak hizmet veriyor. Yazılım geliştiriciler Xamarin'in sunduğu IDE(Tümleşik geliştirme ortamı) kullanarak sadece C# dilinde tek kodlama yaparak iOS, Android, Mac ve Windows için aynı anda uygulama geliştirebiliyorlar. Geliştirdikleri uygulamaları Xamarin Test Cloud aracı ile gerçek cihazlar üzerinde test edebiliyorlar. Xamarin Insights ile de uygulamalarının analitik raporlarını tutabiliyorlar.

Xamarin'in ne kadar bir değerleme ile Microsoft bünyesine katıldığı açıklanmamış ancak şirketin kurulduğu yıl olan 2011'den bugüne kadar 82 milyon dolar yatırım aldığını belirtelim. Microsoft yıllardır partner olarak çalışan Xamarin'in halihazırda Visual Studio, Visual Studio Team Services ve Azure ile entregrasyonu ve desteği bulunuyordu. Ancak bu satın almadan sonra Microsoft kendi platformunu kullanan geliştiriciler için daha fazla opsiyon sunarak onlara daha başarılı ve bütünleşik bir geliştirme ortamı sunacak.

Görsel Kaynak: Xamarin / Twitter

Yorumlar (7)
 1. Isa Koç Isa Koç

  Vaybe, Microsoft diyorki eğer Windows Phone tutmazsa ben genede şimdiden tüm işletim sistemleri alt yapımı sağlamlaştırayım, en azından yarın öbürgün buna muhtaç kalırsak en iyi verim alan bir noktada olalım diyorlar. Bakıyorum adamların Android için yaptıkları uygulamalara, birde bakıyorum Windows Phone için Microsoft tarafından yapılan uygulamalara, Androide 50 civarında uygulama yapmışlar ve neredeyse hepsi best derecesine ulaşmış gibi. Ortalama 10milyon indirilmeleri var. Ama Windows Phone tarafına bakınca ise Nokia'nın kendi yazdığı uygulamaları saymazsak neredeyse dişe dokunur 1 tane Windows Phone uygulaması yazmamışlar, hep vasat seviyede uygulamalar var.

  1. Bence mantıksız, xamarin yalnızca android ve ios için değil, tek seferde microsoftun programlama dili c# kullanılarak, android(telefon,tablet,tv), ios(iphone,ipad), Windows(telefon,tablet,pc,universal) tüm platformlara uygulama geliştirmeyi hedefliyor. Özellikle bu satın alımdan sonra evrensel uygulamaların yükselişte olduğunuda vurgulamak lazım. Windows kendini mobil tarafta güçlendirecek önemli adımlar atıyor. Tek platform olayı güncel mobil donanımlarla biraz zor olsada evrensel uygulamalar yaygınlaştıkça masaüstü ve mobilin mağaza yönünden pek farkı kalmayacak, bu iki pazarın marketleri evrensel uygulamalarla birleşecek olursa mağaza anlamında Microsoft rakipsiz olabilir.

 2. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Süper bir haber.

 3. Epsilonelit Epsilonelit

  Böylelikle WP merkezli uygulama piyasası yönetimi söz konusu oldu. Microsoft Mobile'ın sonu geldi diyenleri usulca dışarı alalım lütfen :)

 4. Mehmet Emre Doğan Mehmet Emre Doğan

  Geçen gün tam Visual Studio'yu açtım. Xamarin yazısı gözüme takıldı. Acaba Microsoft bunları ne zaman satın alır diyordum ki bu haberi gördüm :D

 5. bende düşünüyordum acaba Vsual Studio(C#) öğrenerek hata mı yapıyorum diye mobil için java mı öğrenmeliyim diye düşünüyordum ki bu haber iyi geldi :D

 6. Önder Gökmen Önder Gökmen

  Handi dili öğreneyim tartışmaları geçmişte kaldı artık.

  Fazla kod yazmadan da yazılım üretebilirsin, hem de her platforma..

  Kaldı ki hem online hemde offline hizmet veren dilden dile çeviri uygulamaları var.

  Yazılım mantığını kavramak ilk ve en önemli adım. Biraz hayal gücü, biraz öngörü ve algoritma becerisi yeter. Gerisi işçilik