Apple'ın WWDC 2018 etkinliğinde duyurulan 14 büyük yenilik

Apple'ın WWDC 2018 etkinliğinde duyurulan 14 büyük yenilik

Apple yazılım geliştirici konferansı WWDC‘yi bu yıl 4-8 Haziran tarihleri arasında San Jose, California’da düzenliyor. Biz de anbean gelişmeleri, gerek haberlerimizle gerek canlı bloglama ile sizlere aktarma devam ediyoruz.

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da ana işletim sistemlerinin tümünde gerçekleştirdiği güncellemeleri duyurarak konferansa başladı. Apple'ın duyurularının büyük bir kısmını sizlerle paylaşmış olsak da açılış konuşmasında yer alan bütün yenilikleri bir araya getirelim istedik.

Apple iOS 12'yi tanıttı

WWDC’de açılış konuşmasını yapan Tim Cook, iOS, watchOS, tvOS ve macOS’un konuşulacağı etkinliğin açılışını yapmak üzere Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi’i sahneye çağırdı. Craig Federighi, iOS 12’nin iOS 11 yüklü tüm cihazlarda kullanılabileceğini belirtti. iOS 12, birçok yeni özellik ile birlikte geliyor; grup FaceTime, yeni Animoji, Siri ile alakalı bazı iyileştirmeler, performanstaki gelişmeler (özellikle eski cihazlar için) ve güncellemeler bunlardan bazıları. iOS 12 özellikle artırılmış gerçekliği ön plana çıkarmayı amaçlıyor.

Apple, artırılmış gerçeklik odağındaki güncellemelerini tanıttı

Apple ve Pixar işbirliği ile geliştirilen yeni artırılmış gerçeklik formatı USDZ etkinliğin önemli duyurularından biriydi. Adobe CTO’su Abhay Parasnis, Adobe ürünlerinin de bu formatı destekleyeceğini katılımcılarla paylaştı. Apple, artırılmış gerçeklik alanında kullanıcıları eğitmek amacıyla Measure uygulamasını geliştirdiklerini duyurdu. Bu uygulama aracılığıyla herhangi bir objenin boyutlarını kolaylıkla öğrenebilecek veya internetten bulduğunuz bir ürünün fotoğrafını kameraya ekleyerek odanızda nasıl duracağını görebiliyorsunuz. ARKit 2 ise artık çoklu oyuncuyu destekleyecek. Lego tarafından geliştirilen yeni AR oyunu yıl sonuna doğru App Store’da yerini alacak.

iOS 12 ile Apple, performans artırımına odaklanıyor

Apple, iOS 11 de dahil olmak üzere yeni işletim sistemi sürümlerinin akıllı telefonlar arasında en yüksek benimseme oranına sahip olmasını anlattığı konferansta ayrıca Google'ın Android'le iOS'a kıyasla daha verimsiz olduğunu gösteren bir grafik de sergiledi. Apple, bir sonraki işletim sistemi olan iOS 12'nin iPhone 6 gibi daha eski telefonların verimini artıracağından bahsetti.

Apple'ın Memoji'leri ile animasyon özellikleri öne çıkarılıyor

Yeni eklenen animojilerin yanında iOS 12 ile birlikte memoji’ler daha da öne çıkacak gibi görünüyor. iOS 12’nin getirdiği eğlenceli yeniliklerinden biri ise kendi memojinizi kolaylıkla oluşturabiliyor olmanız. Bu sayede arkadaşlarınıza emoji ile verdiğiniz tepkiler artık sizden daha fazla şey taşıyacak.

Apple, iOS 12 ile FaceTime'a grup görüşmeleri ekliyor

iOS 12 güncellemelerinden en önemlisi FaceTime’a geldi. FaceTime aracılığıyla artık grup görüşme gerçekleştirilebilecek ve grup görüşmeler 32 kişiye kadar desteklenecek. Üstelik FaceTime’a gelen kamera özelliği ile daha önce yarattığınız kişisel memojiniz aracılığıyla da görüşmelere katılmanız mümkün olacak.

Apple, watchOS 5'i tanıttı

Apple, Apple Watch için yeni nesil işletim sisteminde ortaya çıkacak bir dizi yeni özelliği de tanıttı. Apple Watch yeni güncelleme ile yeni egzersiz tiplerine yer veriyor. Yoga Apple Watch’ta yer alırken, koşucular için “caddence”, yürüyüş yapanlar için “pace alerts” özellikleri getiriliyor. Güncellemeyle birlikte egzersiz yapmaya başladığınızda bunu algılayabilen Apple Watch, otomatik olarak egzersize başlama bildirimi ve bildirimleri sonlandırma seçeneklerini de kullanıcılarına sunuyor. WatchOS'ta ayrıca walkie talkie ve Siri kısayolu da bulunuyor.

Apple, yeni ebeveyn kontrollerini ve dijital sağlık özelliklerini aktif ediyor

Apple, iOS'ta kendi kendine empoze edilen sınırlara yaklaştıklarında, belirli uygulamaların kullanımını izlemek ve kullanıcıları işaretlemek için zaman sınırları ekliyor. Güncellemeler ayrıca daha güçlü "rahatsız etmeyin" modlarını da içeriyor. Bütün bunlar ayrıca çocuklar için ebeveyn kontrollerini de daha üst seviyelere çıkarıyor.

Apple, Siri için yeni kısayollar ekliyor

Apple, kullanıcılarına Siri ile özel komutlar oluşturma olanağı sunuyor. Tüm süreç, Siri'nin içinde kullanıcıların “spor salonuna gidiyorum” gibi tek bir sesli komutla yanıt verebilecekleri bir dizi aktiviteyi ve sorguları bir araya getiriyor.

Apple, macOS Mojave'yi tanıttı

Son yıllarda Kaliforniya’daki dağlardan ismini alan macOS bu defa bir Kaliforniya çölünden ilham alınarak isimlendirildi. Dağlardan çöle geçen macOS ekibi yeni macOS sürümüne Mojave adını verdi. macOS’a dark mode özelliği geldi. Bu özellik sadece ekranın bir bölümünün koyulaştırılması ile sınırlı değil. Tüm uygulamaların kendi içinde dark modu bulunuyor ve bu kullanım alışkanlığınızı değiştirebilir. Mail uygulamasından takvim uygulamasına kadar ve tabi ki XCode’a kadar her şey artık dark mode'da kullanılabilecek. Apple'ın macOS Mojave'ye getirdiği tüm yenilikleri buradan inceleyebilirsiniz.

Apple Watch'a Walkie-Talkie modu geliyor

Bundan sonra kullanıcılar Apple Watch'larını telsiz gibi kullanabilecekler.

Apple, Mac'teki App Store'u daha kullanışlı hale getiriyor

Apple'ın Mac App Store'u, tam bir revizyona hazırlanıyor. Bu yeni güncellemeyle her şey sekmelere ve daha akıllı gruplara ayrılacak ve geliştiriciler, kullanıcılardan derecelendirme konusunda daha rahat talepte bulunacaklar.

App Store'daki yeni sayılar açıklandı

Apple'ın açıkladığı yeni sayılara göre, 20 milyon kayıtlı geliştirici, 100 milyar dolar gelir ve haftalık 500 milyon kullanıcı ziyareti bulunuyor.

Yenilenen tvOS tanıtıldı

WWDC 2018‘in önemli başlıklarından biri de büyük ekranda keyif yapmayı sevenlerin işletim sistemi tvOS 12 oldu. tvOS 12, Dolby Atmos ses desteği, yeni canlı yanınları ve yeni ekran görüntüleri -özellikle uzaydan çekilmiş nefes kesici görüntülerle- Apple TV 4K’nın sunduğu sinema deneyimini üst seviyeye taşıyor. Apple TV, en geniş 4k HDR arşivine sahip ve müşterilerin iTunes arşivlerinde yer alan, daha önce satın alınmış filmleri ücretsiz olarak 4K HDR’a yükseltme olanağı sunuyor. 4K HDR görüntü kalitesi gerçekten ciddi bir fark yaratıyor.

CarPlay, üçüncü parti navigasyonları ve harita uygulamalarını destekleyecek

Apple'ın otomobili odağına alan işletim sistemi olan CarPlay, Google Maps ve Waze gibi üçüncü taraf uygulamaları da destekleyecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.