Google I/O 2018'de açıklanan 10 dikkat çeken yenilik

Google I/O 2018'de açıklanan 10 dikkat çeken yenilik

Google I/O 2018 etkinliğinde Google News'tan Google Maps'e, Gmail'den Google Asistan'a birçok farklı üründeki yeniliklere değinildi. Gelin bu yeniliklerden öne çıkanları beraber inceleyelim.

Android P

Android P, görünüm tasarım açısından kendini diğer Android işletim sistemlerinden ayırmaya kararlı. Şimdiye kadar diğer Android işletim sistemlerinde gördüğümüz 3 adet olan yönlendirme tuşları, Android P'de tek düğmeye indirgeniyor. Üstelik uygulamalar arası yapılan geçişler gibi etkileşimler de iPhone X'de gördüğümüze oldukça çok benziyor.

Bunun yanı sıra yeni panelin bir kaç özelliğine değinmekte de fayda var. Android P'nin yeni paneli, uygulamalar da dahil olmak üzere cihazda geçirdiğiniz vakti, telefonunuzun kilidini kaç kez açtığınızı ve ne kadar bildirim aldığınızı da gösteriyor. Aynı zamanda uzaklaşmak istediğiniz her bir uygulama için ayrı ayrı zaman kısıtlamaları getirmeniz de mümkün. Bu anlamda Google'ın son dönemde kullanıcıları akıllı cihaz bağımlılığına karşı bilgilendiren makaleleri dikkate aldığını söyleyebiliriz.

Android P bu yaz mevsiminin sonlarına doğru piyasaya sürülecek. Ancak herkese açık beta sürümünü denemek isteyenler Google, Essential, Sony ve Nokia cihazlarından işletim sistemine ulaşabilir.

Google Asistan'ın yeni sesleri

Google, ünlü şarkıcı John Legend da dahil olmak üzere 6 yeni Asistan sesiyle kullanıcılarının karşısına çıkıyor.  Hali hazırda Asistan'ın sesini beğenenler ise bu sesi kullanmaya devam edebilecek. Bu yenilenmeyle birlikte orijinal sesin “Holly" ismine kavuştuğunu da belirtelim.

Google Duplex

Google, Asistan projesi kapsamın dil desteği ve derin öğrenmeye yaptığı yatırımları Google Duplex'te birleştirdi. Google Asistan insanlarla kurduğu diyaloglarda insanların sıklıkla kullandığı tepki ve vurguları kullanarak karşısındaki kişide gerçek bir insanla konuştuğu izlenimi uyandırabiliyor. Oldukça çarpıcı. Hatta öyle ki; etkinlikte paylaşılan videoda Google Asistan, bir kuaför salonundan randevu alıyor. Randevuyu veren kişi ise bir yapay zeka ile konuştuğunun farkına bile varmıyor. Sanırım bu örnekle birlikte yapay zeka ile aramızdaki çizginin gittikçe inceldiğini söylemek mümkün.

Google Asistan desteğine sahip Akıllı Ekranlar

Önceki yıllarda Google'ın Amazon Echo'ya rakip olmak üzere harekete geçtiğini söylemiştik. İlk olarak CES 2018'de görücüye çıkan Asistan desteğine sahip Google Akıllı Ekranlar, Temmuz ayında alıcıyla buluşacak. Etkinlikte ürün tanıtımı yapılırken YouTube TV üzerinden  Jimmy Kimmel Live programının izlenmesi de dikkat çekti. Ne de olsa bu içeriği Amazon ürünlerinde yakalamak pek de mümkün değil.

Gmail, e- postaları neredeyse kendi yazıyor

Son aylarda Gmail'in hem tasarımı hem de özellikleri konusunda bir çok yenilik ile karşılaştık. Ancak etkinlikte paylaşılan bu yeni özellik bir çok kişinin aklını başından alacak niteliğindeydi. Gmail'in Akıllı Cevaplar özelliğini genişleterek Akıllı Yazım özelliğine çeviren Google, kullanıcıların daha hızlı e-posta yazabilmesi için yapay zekadan faydalanıyor. Gmail'in bu yaklaşımı bir çok kullanıcıya korkutucu gelebilir yine de bu özelliğin şimdilik sadece e-postaları yazarken cümlelerinizi tamamladığını belirtmekte fayda var. Akıllı Yazım, önümüzdeki bir kaç hafta içinde yeni Gmail kullanıcılarına açılacak. G Suite kullanıcılarının ise bu özelliğe kavuşması biraz zaman alacak.

Google Maps sosyalleşiyor

Google Maps yeni "For You" sekmesi ile bölgede yeni açılan restoranları, yaygın olarak ziyaret edilen işletmeleri kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyim olarak sunuyor. Google Maps aynı zamanda arkadaşlarınızla beraber bir yer seçmeniz için "Shortlist" özelliğini de yayına alıyor. Artık beğendiğiniz ve gitmek istediğiniz yerleri bir liste halinde arkadaşlarınıza gönderbiliyorsunuz. Arkadaşlarınız beğendikleri mekanları oylayabilmenin yanı sıra listeye kendi mekanlarını da ekleyebiliyor Şimdiye kadar Yelp ve Foursquare'de bir benzerini gördüğümüz bu yaklaşım, Google Maps'i bir navigasyon ürünü olmaktan uzaklaştırırken sosyal ağ tanımına yaklaştırıyor.

Google Maps'e artırılmış gerçeklik dokunuşu

Şimdiye kadar Google Maps kullanan bir çok kişinin kendini güvende hissetmek için bu tarz bir teknolojiye ihityaç duyduğunu düşünebiliriz. Özellikle daha önce hiç bulunmadığımız yerlerde yön bulmaya çalışıyorsanız, artırılmış gerçeklik sizi oldukça güvende hissettirebilir. Kameranızı bir yöne doğru tuttuğunuzda Google yapay zekayı Street View verisiyle eşleyerek interaktif bir artırılmış gerçeklik ekranı sunacak. Böylece artırılmış gerçeklik eşliğinde bir rehbere de kavuşmuş olacaksınız.

 Google Fotoğraflar'ın yeni düzenleme özellikleri

Google Fotoğraflar, görsellerdeki objeleri arka plandan ayırma özelliğine kavuştu. Böylece uygulama  renklere vurgu yapabilirken, arka planı siyah ya da beyaz olarak değiştirebiliyor. Aynı zamanda eski fotoğraflarınızı renkledirebilen uygulama, siyah beyaz fotoğraflara dahi renk tanımlayabiliyor. Tüm bu özelliklere yapay zekan sayesinde kavuşan Google Fotoğraflar, "parlaklığı düzelt" gibi karşınıza küçük düzenleme önerileriyle de çıkabilir.

Google News yenilenmesi 

Geçtiğimiz hafta sonunda Google News'un yenileceğinden bahsetmiştik. Etkinlikte paylaşılan detaylar ışığında yeni Google News'un yapay zeka destekli ve daha kişiselleştirilmiş bir yapıya sahip olacağını söylemek mümkün. Google yeni Google News'u şu cümleler ile tanımlıyor:

Webde her an paylaşılan tüm içerikleri analiz etmek ve tüm bu makaleleri, videoları ve hikayeleri düzenlemek için yapay zeka kullanıyor. Bunlar arasından İlginizi çekebilecek olanları yakalayarak "briefing"inize yerleştiriyor.

Yeni Google News aynı haber hakkındaki farklı görüşleri de size sunarak bakış açınıza yeni bir yaklaşım getirmeyi de amaçlıyor. Google News'un bu yeni yapısı aslında daha önce bir girişim olarak tanıttığımız Laserlike'ı andırıyor.

Google Lens ve gerçek hayattaki objeler 

Konu yapay zeka ve görsel öğrenme olduğunda Google Lens'in sınırları zorlamayı sevdiğini söyleyebiliriz. Google Lens'e gelen en muhteşem özelliklerden biri telefonunuzun kamerasıyla görüntülediğiniz bir metni kopyala - yapıştır diyerek dijital dünyaya aktarabilmeniz. Bu bir sokak ismi, Wi-Fi şifresi ve hatta ders notu olabilir.

Bir diğer özellik ise e-ticareti hareketlendirecek nitelikte. Artık yeni "style match” özelliğiyle mağazalarda gördüğünüz ürünleri kameraya göstererek Google'ın size benzer tarzdaki ürünleri önermesini sağlayabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.