Google Haberler, daha fazla video ve daha yüksek hız ile yenileniyor

Google Haberler, daha fazla video ve daha yüksek hız ile yenileniyor

Google Haberler, Google Gazetelik ve YouTube'da gördüğümüz elementleri de bünyesine alarak tasarım yeniliğine gidiyor. Söylentilere göre Google, geçtiğimiz haftalar platformda gerçekleşecek olan değişiklikleri yayıncılarla paylaştı. Şirketin gelecek hafta gerçekleşecek geliştirici konferansında ise yeni dijital medya gidişatını açıklaması bekleniyor.

Söylentiler konuşulmaya devam ederken ismini vermek istemeyen bir yayın yöneticisi yenilenme hakkında şöyle konuştu:

Bu yenilenme, Google'daki haberler ile etkileşime girebileceğiniz tüm yolların birleşimi.  Haberleri bulabileceğiniz birçok Google hizmeti var ve şirketin yaptığı şey bunları tek bir markanın altında toplamak.

Görünen o ki; Google Haberler, Google Gazetelik'i ve YouTube'un haberler kısmını bünyesinde toplayacak ve makalelerin Google platformlarında hızlıca yüklenmesini sağlayan AMP'nin ardındaki teknolojiden güç alacak. Google Gazetelik'in ise Haberler'deki yenilenmenin sonucunda kapanması bekleniyor. Google Haberler yeni bir uygulamaya kavuşurken, tüm bu değişiklikler web sitesinin mobil ve masaüstü versiyonlarına da yansıyacak.

Şimdiye kadar yayıncıların sevdiği ürünler arasında yer alan Google AMP'nin ise mobil web için geliştirildiğini hatırlatalım. Website kullanıcılarının kendilerini bir uygulamada hissetmelerini sağlayan AMP, Google Haberler'e de yeni bir soluk getirecek.

Digital Content Next'in CEO'su ve yayıncı destekçisi Jason Kint, Google'ın haberler ürünlerini geliştirmeye yönelik çabalarının, endüstride kendisine ihtiyacı olan prestiji kazandırdığını söyledi. Zira, Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ni uygulamaya koyan Google, yayıncılar ile çatışmaya başlamıştı. Bunun yanı sıra uzun süredir Google'ın getirdiği trafiği seven yayıncıların Google News gibi ürünlere fazla ödeme yaptığını düşünmesiyle birlikte şirketin medyayla da ilişkileri ikircikli bir hal almıştı.

Kint bu konuda ise şöyle konuşuyor:

Her halükarda Google artık haber markalarını koruyan ve tüketicilere olumlu yansıyan bir haber sunumunu tekrar düşünebilir. Bunların yanı sıra bu sunum bir gelir kaynağı haline de gelirse, yayıncılar tarafından kucaklanacaktır.

Yayıncılık endüstrisi uzun süredir Google, Facebook, Apple ve diğer platformlardan gelen okuyucu sayısının arttırma çabasının yanı sıra bunu bir gelir modeline dönüştürme konusunda tartışmalar yaşıyor.

Özellikle Facebook'un haber kaynağı yenilenmesinden sonra daha az gösterimle karşı karşıya kalan yayıncılar, meslektaşlarının iflasına ve kapanışına da şahit olmuştu. Bu nedenle bir çok yayıncı Google AMP'yi tercih etmeye başlamıştı. Üstelik bu hafta bir çok  medya yöneticisiyle bir araya gelen Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ise yayıncılara istediği sonucu henüz vermiş değil. Toplantıya katılan bir medya yöneticisi, toplantının hararetli geçtiğini ve Zuckerberg'in lisans ödemeleri konusunda yardımcı olmak istemediğini belirtti.

Google'ın bu konudaki diğer rakibi Apple News'a baktığımızda ise yayıncıların bu platformda bir çok kişiye ulaşabildiğini ancak gelir elde edemediğini görüyoruz. Zira Apple, veri ve gizlilik ilkeleri nedeniyle reklam verenler için hedefleme ve ölçümleme konusunda elverişsiz bir ortama sahip. Yine de Apple News, Google DoubleClick ile yayıncılar için bir gelir modeli yaratma sürecini başlattı. Testleri yaygınlaştırmak üzere harekete geçen Apple, bu konuda yeni yayıncılarla da irtibata geçti.

Tüm bu gelişmeler ışığında Google'ın Haberler platformunun yenilenmesi, aslında zor durumda olan yayıncıları Google'a kazandırmanın yeni bir yolu olabilir. Rakipleri karşısında daha çözüm odaklı ve esnek bir yaklaşımla yayıncıları cezbedebilecek olan Google, bu denklemde gelir modelini ön planda tutarsa yayıncıların tek tercihi olma şansını da kazanabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.