Gates'in yeni favori kitabı Enlightenment Now'a göre, dünya iyiye gidiyor

Gates'in yeni favori kitabı Enlightenment Now'a göre, dünya iyiye gidiyor

Şimdiye kadar blogunda hayat kurtarma, eğitimi geliştirme, enerji yenilikleri, yardımseverlik ve kitaplar konu başlıklarında bir çok yazı paylaşan Bill Gates, gatesnotes'ta yeni favori kitabı Enlightenment Now'a yer verdi. Enlightenment Now, yazar Steven Pinker tarafından yapılan araştırmalar ışığında dünyanın nasıl ve neden daha iyi bir hal aldığını açıklıyor.

Pinker'ın, bu sonuca ulaşmak için ciddi bir araştırma ve metot ile çalıştığı görülüyor. Yazar, geçmişteki şiddeti izlemek için önceki kitabı The Better Angels of Our Nature 'da kullandığı yaklaşımı ele alıyor ve bu yaklaşımı, yaşam kalitesi, bilgi ve güvenlik gibi 15 farklı ilerleme ölçütüne uyguluyor. Kitabın başlangıcında ise okurlarını akıl, bilim ve hümanizm en yüksek erdem olarak  kabul edildiği Aydınlanma çağının ideallerine geri dönüldüğünü savunan bir söylemle karşılaşılıyor.

Bill Gates, kitapta en çok ilgisini çeken yanın 15 bölüm boyunca her ölçütün gösterdiği gelişmeyi keşfetmek olduğunu söylüyor. Paylaşılan bilgilerin bir çoğuna aşina olduğunu söyleyen Gates, Pinker'ın tarihi eğilimleri analiz etme ve geçmişi bağlam içine yerleştirmek için verileri uygulama konusunda iyi bir iş çıkardığını düşünüyor.

Gates'in en sevdiği veriler ise şöyle:

  1. Bir yıldırım çarpması sonucu hayatınızı kaybetme ihtimaliniz bu yüzyılın başına oranla 37 kat azaldı. Günümüzde gök gürültülü fırtına yoğunluğu azalmadı. Ancak hava durumu tahminleri iyileşti, güvenlik eğitimleri gelişti ve şehirde yaşayan insanların sayısı arttı.
  2. 1920 yılında çamaşır yıkamak haftada 11,5 saat alıyordu. Bu oran 2014 yılında haftada 1,5 saate düştü. Önemsiz gibi görünen bu gelişme aslında insanların kazandığı vaktin bir göstergesi. İnsanlar artık yarım güne denk gelen bir süreyi kendi istekleri doğrultusunda planlayabiliyor.
  3. Küresel IQ ortalaması her on yılda 3 puan artıyor. Daha iyi bir beslenme ve daha temiz bir çevre ile çocukların beyni daha etraflıca gelişiyor. Pinker sınıflarda öğretilen analitik düşüncenin de bu duruma katkısı olduğunu belirtiyor. Bu duruma katkıda bulunan bir diğer öğe ise akıllı telefonlar. Çocuklar akıllı telefonların ekranındaki sembolleri yorumlayarak soyut düşünce ile tanışıyor.
  4. Savaş kanunen yasak. 1945'te faaliyete geçen Birleşmiş Milletler sayesinde savaş önlenebilir bir hale geldi. Buna rağmen dünya çapında çatışmalar ve savaşlar hala mevcut. Yine de Dünya Savaşı kavramından uzaktayız.

Pinker'ın kitabı günümüz ve gelecek için o kadar olumlu bir tablo çiziyor ki; yapay zeka konusunda Bill Gates dahi Pinker'ın yanında pesimist kalıyor. Geçtiğimiz aylarda yapay zekanın insanları işsiz bırakmasını olumlu karşıladığını açıklayan Gates, Pinker'ın olumlu görüşünün aksine bu noktada yapay zekayı kimin yöneteceğinin önemli olduğunu vurguluyor.

Günümüzde bir çok olumsuzlukla mücadele ederken dünyanın en iyi döneminde yaşadığımızı hatırlamak faydalı olabilir. Bir hafta sonu vakit ayırıp kendimizi bu olumlu bakış açısıyla başbaşa bırakmak belki de yaşadığımız dönemi yeniden yorumlamamıza sebep olabilir. Eğer siz de diğer verileri merak ediyorsanız kitaba Amazon üzerinden erişmeniz mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.