Google CEO'su Pichai: Yapay zeka, ateş ya da elektriği bulmaktan daha önemli

Google CEO'su Pichai:  Yapay zeka, ateş ya da elektriği bulmaktan daha önemli

Teknoloji devi Google'da 2015'ten beri CEO'luk görevini üstlenen Sundar Pichai, yapay zekaya yönelik görüşlerini paylaştı. Bir televizyon programında konuşan Pichai, yapay zekayı insanlığın keşfettiği en temel araçlar ile karşılaştırdı.

Pichai'ye göre yapay zeka (AI) şu anda insanlığın üzerinde çalıştığı en derin konulardan biri ve ateşi ya da elektriği bulmaktan daha önemli. The Verge'te yer alan yazıda, Pichai, ateşi insanlığın yararına kullanmayı öğrendiğini ve bununla da kendi dezavantajlarının üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan AI'nin iklim değişikliği sorununu çözebileceğini ya da kanseri tedavi edilebileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Pichai, insanların endişe etme hakkına sahip olduğunu  ancak insanlığın yine de teknolojik yenilikleri kucaklaması gerektiğini belirtti.  "Tarih, geri çekilen ülkelerin şanslı olmadığını gösteriyor. Yani değişimi benimsemek zorundasınız " dedi.

Pichai'nin bu düşünceleri teknoloji dünyasını da ikiye bölmüş durumda. Zira, dev teknoloji şirketlerinin liderleri Elon Musk, Bill Gates ve Steve Wozniak gibi isimler yapay zekanın insanlığı yok etmede büyük bir tehlike yaratacağı düşüncesindeler. Öte yandan Mark Zuckerberg gibi yapay zeka hakkında daha olumlu fikirler paylaşan isimler muhtelemen, Pichai'nin bakış açısını onaylayacaktır.

Bu arada Amazon, Facebook, Apple gibi önde gelen teknoloji şirketleri yapay zekanın bit sorumluluk etrafında geliştirilmesi için ortak bir yapay zeka topluluğu kurarken, devletlerin de bu konuda yasalar çıkarması gerektiği tartışılıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.