Softbank Group, Uber'in yüzde 15'ini 8 milyar dolara satın alacak

Softbank Group, Uber'in yüzde 15'ini 8 milyar dolara satın alacak

Geçtiğimiz Kasım ayında Japon teknoloji grubu SoftBank Group'un Uber hisslerinin yüzde 14'ünü satın alabileceğini duyurmuştuk. Yaklaşık 70 milyar dolar değerlemeye sahip araç paylaşım şirketinin değerinin çok altında teklif verilen anlaşmada son aşamaya gelindi.

Uber’in hisseleri için yüzde 30 oranında daha düşük bir teklifte bulunan yatırım şirketi, Uber'in yüzde 15'lik hissesini toplamda yaklaşık 8 milyar dolara alacak. Bu arada Uber, hisse satışı ile birlikte genişleme ve teknoloji yatırımlarını hızlandıracağını söyledi. Uber, "Teknoloji yatırımlarımızı desteklemeyi, büyümemizi hızlandırmamızı ve kurumsal yönetimimizi güçlendireceğimiz genel işlemi kapatmak için alıcılarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz" dedi.

Şirket yönetim kurulunda reformlar

SoftBank'ın dev yatırımı Uber'e sadece nakit akışında bir rahatlama sunmayacak. Yatırımlar, Uber'in yönetim kurulunu reforme etmek için kilit bir nokta olarak gösteriliyor. Zira şirketin eski CEO'su Travis Kalanick ve erken Uber yatırımcı Benchmark arasında kapanmayan bir dava söz konusuydu.

Anlaşmanın bir parçası olarak Kalanick, yönetim kurulunun çoğunluk onayı olmaksızın gelecekte kontrol ettiği üç yönetim kurulu koltuğunu dolduramayacağına karar verdi. Kalanick, Eylül ayında uyarı yapılmadan iki yeni üye atayarak Uber'i gafil avlamıştı.

Buna karşılık, Benchmark, SoftBank anlaşması sona erdiğinde ve davanın açılması durumunda, üç yönetim kurulu koltuğunun denetimi üzerine Kalanick aleyhindeki dava tutarı üzerinde anlaşmaya vardı.

Anlaşma yolunu açacak olan Uber, önceden kuruluna altı yeni sandalye eklemeyi kabul etti, ikisi SoftBank'a gidecek. Uber yönetim kurulu, Kalanick'in etkisini daha da azaltacak yeni bir oylama sistemini de kabul etti.

Kalanick, aylar süren krizlerin ardından Haziran ayında CEO'luk görevinden istifa etmişti. Expedia'nın eski CEO'su Dara Khosrowshahi, uzun aramadan sonra Ağustos ayında Kalanick'in yerini almıştı. Geçtiğimiz ay bir konferansta sahneye çıkan  yeni CEO Khosrowshahi, özellikle yatırımcıların merakla beklediği halka arz sürecine dair konuşmuş, şirketin 2019'da halka açılacağını duyurmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.