Bill Gates, Alzheimer araştırmaları için 50 milyon dolar bağış yapacak

Bill Gates, Alzheimer araştırmaları için 50 milyon dolar bağış yapacak

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre dünya genelinde 44 milyon kişi Alzheimer ve benzeri hastalıklardan muzdarip. Üstelik her yıl 10 milyon yeni vaka görülüyor. 2050 yılında kadar ise küreselde 135 milyon kişinin 'bunama' ve benzeri hastalıklar ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

Microsoft'un kurucusu ve dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Bill Gates, modern çağın hastalığının tamamen tedavi edilebilir olmasına katkı sağlamak için kolları sıvadı.  Gates, Londra merkezli Dementia Discovery Fund'a (DDF) 50 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı.

Gates, "trajedinin ölçeği "çok yüksek olan bu sorunun çok büyük oldunu ve daha da büyüdüğünü söyledi. Ancak Gates, hastalığa karşı uzun vadede olsa da bir çözümün olacağına inanıyor.

Öte yandan Gates'in popüler olmayan,  gelecek vadeden konuları ele alan girişimlere en az 50 milyon dolar daha yatırım yapacağı belirtiliyor. DDF, İngiltere hükümetinin yanı sıra  GlaxoSmithKline ve Pfizer gibi özel ilaç üreticileri ile de çalışıyor.  Organizasyon, bugüne bunamaya karşı biyolojik süreçleri ele almak için çalışan 12 girişime yatırım yaptı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.