Kullanıcılarını dinleyerek reklam hedeflemesi yaptığı iddia edilen Facebook açıklama yaptı
Dijital

Kullanıcılarını dinleyerek reklam hedeflemesi yaptığı iddia edilen Facebook açıklama yaptı

Sosyal medya devi Facebook'un kullanıcılardan daha fazla reklam verisi toplamak için onları dinlediği yıllardır iddia edilen bir konu. Bu iddia ilk kez 2014 yılında Facebook'un uygulamasında geliştirdiği bir özellik ile ortaya atılmış sonrasında yapılan tartışmalarla alevlenmişti.

2015 yılında ABD'li bir akademisyen olan Kelli Burns'in ise Facebook'un mikrofon aracılığıyla kullanıcılarını dinlediğini söylemiş ve bunu kendi üzerinde test etmişti. Ancak Facebook yaptığı açıklamalar ile bu iddiaları defalarca reddetmişti. 2 milyardan fazla kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal ağından konuya yönelik yapılan birçok açıklamanın ardından, Facebook'un üst düzey yöneticisi tekrardan konuya netlik getirmeye çalıştı.

Facebook'un Reklam Servisleri'nden sorumlu yöneticisi Rob Goldman, Twitter hesabından iddiaların gerçek olmadığını ve asla reklamlar için kullanıcıların mikrofonlarını kullanmadıklarını söyledi. Kullanıcıların sorusu üzerine Goldman, Instagram üzerinden de kullanıcıları dinlemediklerini söyledi.

https://twitter.com/robjective/status/923620196010434560

Kullanıcılar tepkili

Goldman'ın tweeti kısa sürede takipçilerinin dikkatini çekti ve  bu açıklamaya tepkiler yağdı. Bir kullanıcı buzdolabı ve çamaşır makinesi aldıktan 15 dakika sonra konuya yönelik reklam gördüğü bilgisini paylaştı.

Bildiğiniz gibi Facebook, markalara kulanıcıların demografik özelliklerinden, ilgi alanlarına, sosyal ekonomik konumlarına kadar birçok segmentte hedefleyebilecekleri çok geniş bir reklam hizmeti sunuyor. Öte yandan yapay zeka destekli programmatik reklam uygulamaları ile de bugün markalar kullanıcılarına önceden internet üzerinden aradıkları ürün ya da servisleri Facebook'ta reklam olarak gösterebiliyorlar. Nitekim, yapılan yorumlarda kullanıcıların doğal olarak bunu ayırt edemediği ve sanki her görünen reklamda kendilerinin dinlendiğine yönelik  bir iddianın atıldığı önplana çıkıyor.

Sosyal ağın kullanıcılarını dinleyip dinlemediği gizemini koruyor. Ancak Facebook, geçtiğimiz yıl da bir basın açıklamasında bulunmuş ve kullanıcılarının telefon mikrofonlarını reklamlar için  kesinlikle dinlemediklerini iddia etmişti.

Yorumlar (5)
 1. Umut Ali Alaraş Umut Ali Alaraş

  Facebook sonuçta o kadar bilgiyi açık etmek bizim suçumuz. Her şeyimiz sosyal medyada.

 2. Kemall Kemall

  Arkadaşlarla aramızda hiç te aklınıza gelmeyecek bir konuda konuşuyoruz. HAYVAN GÜBRESİ konusunda... Az sonra Facebook'un ana sayfasında organik gübre reklamları görünmeye başlıyor... Neden acaba?

 3. Nsa-Savar Nsa-Savar

  "Facebook kullanıcılarının telefon mikrofonlarını reklamlar için kesinlikle dinlemediklerini iddia etmişti." Yani diyorlar ki; "dinliyoruz ama reklam için değil.." Adamlar dinlediklerini üstü kapalı şekilde itiraf etmişler aslında... Eğer bir gün dinledikleri kesin olarak tespit edilirse, "biz dinlemiyoruz demedik, reklam için kullanmıyoruz dedik" diye hukuki olarak sıyrılmak için açık kapı bırakmışlar... Bir de şunu merak ediyorum, Android'de durum nedir bilmiyorum ama iOS'de kullanıcı uygulamaya mikrofona erişim hakkı vermezse, kendi başına erişemez diye biliyorum, bilgisi olan?

 4. Şüphe bir tek ses ile ilgili değil, Mesela Whatsapp'ata nike bir ayakkabıdan bahsedersen facebook'ta nike reklamları görmeye başlarsın. :) şahit olanlarınız vardır.

  1. Burada önemli olan izinsiz olarak sesi işleyip işlemediği, zaten yazıları işlediğini hepimiz biliyoruz. Facebook'un whatsapp'ı satın almasının tek sebebi yazışmalar zaten. Veri analizi yapıp sohbete göre reklam çıkartıyor. Fakat sesi dinlemediğini söylemesi bana hala inandırıcı gelmiyor, çok yakında çıkar kokusu...