Facebook sahte haber yayan Sayfalar'ın reklamlarını engellemeye başlıyor

Facebook sahte haber yayan Sayfalar'ın reklamlarını engellemeye başlıyor

Sosyal medya devi Facebook uzun zamandır sahte haberlere karşı açtığı savaşla adından söz ettiriyor. Son olarak Facebook'ta yayıncılar tarafından paylaşılan içeriğin doğruluğunu ölçümlemek için üçüncü partilerle anlaşan şirket, sıkı önlemlerini almayı sürdürüyor.

Şirket Ürün Müdürlerinden Satwik Shukla ve Tessa Lyons'un yaptıkları açıklamaya göre, doğruluğu kesin olmayan haberleri paylaşan sayfa sahiplerinin sosyal ağda reklam yayınlamasına izin verilmeyecek.

Geçici olarak durduruluyor

Açıklamada öte yandan sayfa sahipleri yanlış haber paylaşımını durdurmaları durumunda, tekrardan reklam satın almaya izinlerinin olabileceği yer alıyor.  Ancak sisteme kabul edilme o kadar kolay olacağına benzemiyor. Reklam hesabı kapatılan yayıncının teknoloji devini ikna edebilmesi için, bu konuda uzun süre kendini kanıtlaması gerekiyor.

Son yıllarda Facebook'un ağ yapısını kötüye kullanan şirketlerin  yanlış haber başlıkları ve reklamlarla da hedef kitlelerini büyüttüklerini görüyoruz. Yapılan değişiklik sosyal ağdaki bilgi kirliliğini önlemek ve bundan para kazananlara 'Dur' demek için oldukça başarılı bir yöntem. Zira Facebook'ta etkileşim yakalamak ve içeriğin yeteri kadar kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için reklam satın almak şart.

Alınan önlemler, Mark Zuckerberg'in  her fırsatta dile getirdiği küresel bir topluluk oluşturma misyonu içinde yer alan amaçlardan biri olan 'bilinç topluluk yaratma'  kavramına da biraz daha yaklaşıldığını gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.