Hyperloop yarışmasında kazanan ekip 324 km/sa hıza ulaştı
Teknoloji

Hyperloop yarışmasında kazanan ekip 324 km/sa hıza ulaştı

SpaceX tarafından düzenlenen 2. Hyperloop kapsül tasarım yarışması geçtiğimiz gün SpaceX merkez ofisi yakınlarında inşa edilen test pistinde gerçekleşti. Yarışmada Almanya'dan WARR Hyperloop , İsviçre'den Swissloop ve Paradigm, ABD'den Northeastern ekibi ve Kanada'dan Memorial Üniversitesi ekipleri mücadele etti.

Kazanan ekip, 324 km/s hıza ulaşan (201 mil/s) Münih Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından inşa edilen WARR oldu. WARR ekibi dışındaki yarışmacılar yaşadıkları problemler dolayısıyla test sırasında yüksek bir hıza erişmeyi bile başaramadılar bu nedenle WARR diğer yarışmacıları rahatlıkla geride bıraktı. Buna rağmen ulaştıkları hız oldukça değerli bir hız.

SpaceX'in kurucu ortağı ve CEO'su Elon Musk'ın övgülerini kazanan bu ekip, Musk'ın yorumlarına göre daha geniş bir pistte deneme yapılması durumunda 500 mil/s hızını aşabilirler.

Üçüncü yarışma da düzenlenecek

Bu yarışmanın üçüncüsünü de düzenleyeceklerini duyuran Musk, yarışmanın tamamen gönüllü bir çaba olduğunu ve asıl övgüyü hak edenlerin SpaceX ve Boring Company'nin çalışanlarının olduğunu belirtiyor. Tüm süreci gönüllü bir şekilde organize eden çalışanlar aynı zamanda ekiplere gönüllü akıl hocalığı da yapıyorlar.

Geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen yarışmada da mücadele eden WARR, o yarışmadan da dereceyle ayrılmayı başaran ekiplerden biri ve o dönemde sadece 58 mil/s hıza erişebilmişlerdi. Aradan geçen süreçte ne kadar çok öğrendikleri ve ürünlerini nasıl geliştirdiklerini hızın neredeyse 4 kat artmasından anlayabiliyoruz.

WARR kapsülü, tamamen karbon fiberden yapılmış ve bu da ağırlığının azalmasına ve dolayısıyla neredeyse sürtünmesiz olan tüp içerisinde çok yüksek hıza ulaşmasına yardımcı oldu.

3. yarışmanın çok çekişmeli geçeceğini ve yeni rekorların kırılacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Yorumlar (4)
 1. Elon Musk ile aramızdaki fark,

  1.Çevre,

  2.Para,

  3.Muhtemelen bir de eğitim

  Oysa ortak bir noktamız var :) o da hayallerimiz, ben gerçekleştiremiyorum o gerçekleştiriyor.

  Fikirlerimden birinin (tam 10 sene önce anlattığım) daha hayata geçtiğini görmek hem üzücü hem sevindirici.

  Bakalım sıradaki fikrim ne zaman kim tarafından hayata geçecek..

  1. Bahtsız Girişimci Bahtsız Girişimci

   +1

  2. Darilmani istemem ama bence cok kacamak bi yorum. Ali sabancininda surekli soyledigi gibi dusunmen onemli degil yapman onemli olan Elon muskin sahip oldugu sirketler hayal urunu seyler degil sadece gunun birinde bir kisinin basarabilecegini dusunmek hayal urunuydu ama oldu. Cevre kuralini kendin hallet Elon musk fikirlerine maksimum yatirimciyi bulabilmek icin amerikada baslatti islerini. Para bulmasida o kadar kolay olmamis sahip oldugu uc dev sirketi devam ettirebilmek icin amerikali yatirimcilari aylarca ikna etmeye calismis , firsatlar ulkesi de olsa kendinden odun vermek gerekmis, isinin temeli gibi gozukse de ekonomi ve fizik alanlarinda egitim gormus ki kariyerini okudugun zaman o alanlarda pek de sansi yaver gitmemis pek cok basarisizlikla pismis. Para kaynagini egitim giderlerini cogunlukla kendi karsilamis ama odemek yetmez meslegi kazanmak onemli olan. Cok ukala bi yazi oldugunun farkindayim belki sinir oldun ama ozellikle 2011 den beri turkiyede girisimcilik gelecegi goren mucit beyinler furyasi patladi, Sokakta cevirdigin bi adam ben bunu dusunmustum diyebiliyo. Ben mesela benzer bi yarismaya katilmistim fikrimin iyi olduguna inaniyodum ama dereceye bile giremedim ilk hatam fikrin uzerine daha cok niye gitmedigimdi neden farkli illerde sansimi denememis veya fikri yaraticak fon icin ellerimi tasin altina koymamistim. Sirada fikirlerin varsa bunlari mutalaka gerceklestir. Aksam uyudugunda dunyanin senin fikrinle hasir nesir olsugunu dusunmek yerine , uyanik kalip kimsenin aklina gelmedigini ve emek sarfettigini dusun daha iyi. Elon musk kucuk bi bilgisayar oyunuyla basladi , garajinda roket yapmiyodu ilk gunden yav bu ukalada gelmis burda bi seyler zirvaliyo dersen hic sikinti yok ama sen oraya gerceklestiremiyorum o gerceklestiriyor yazdikca bunu okuyan binlerce genc sana hak vermesin istiyorum

   1. Girişimcisever Girişimcisever

    Yazdıklarınız doğru olmakla birlikte realist değil maalesef... Ülkemizdeki girişimciler tüm bu dediklerinizi yapsalar bile girişimcilerin Türkiye'deki şansı ABD'dekinin %1'i bile değil... Bunun bir çok sebebi var ama en önemlisi zihniyet farkı... Örneğin ABD'deki insanlar nasıl yatırım yaparım diye düşünürken, Türkiye'ki sermaye sahibi insanlar "güzel paracıklarım, tatlı paracıklarım, 1 tek banknotumun bile eksilmesini nasıl engellerim" şeklinde bir hayat görüşüne sahip... Size anti-tez olsun diye yazmıyorum ama maalesef ekosistemler arasındaki uçurumu gözardı etmeyelim... Bunun sağlaması için en basit örnek UDEMY... Eren Bali aynı şirket ile Türkiye'de sürünmüş ama ABD'de "aynı konu" üzerine kurduğu şirket ile roketledi... Yazınızda tavsiye olarak verdiğiniz her şey kesinlikle yapılmalı, aynen katılıyorum. Ama ülkemizdeki ekosistem yüzünden ABD'ye öykünen ya da başarısız olan arkadaşları, hatta deneme yapacak cesareti toplayamayan arkadaşları da anlamak lazım...