P&G'nin 140 milyon dolarlık dijital reklam kesintisi satışlarını etkilemedi

P&G'nin 140 milyon dolarlık dijital reklam kesintisi satışlarını etkilemedi

Geçtiğimiz Haziran'da dünyanın en büyük hızlı tüketim markalarından P&G'nin dijital reklam bütçesinde kesintilere gideceğini aktarmıştık. Geçtiğimiz gün konu hakkında önemli açıklamalar yapan Procter & Gamble (P&G), dijital reklam harcamalarında büyük bir kesintiye gittiklerini fakat bu kesintinin satışlarını etkilemediğini duyurdu.

Kesintinin miktarı net olarak belirtilmese de, bu bedel The Wall Street Journal'a göre 100, Adage'e göre ise 140 milyon dolar seviyelerinde. Tabii ki bunun sürpriz bir kesinti olmadığını da hatırlatalım keza 2016 ilk yarısında bin 459 sayfada reklam veren P&G, 2017’nin aynı döneminde reklam verdiği alan sayısını 978’e düşürmüştü.

Yüzde 2'lik büyüme

Şaşırtıcı olan ise böylesine büyük bir bütçe kesintisinin ardından satışların olumsuz bir şekilde etkilenmemesi. Dijital reklam harcamalarında kesintiye gidilmesinin nedeni ise oldukça basit. Marka güvenliği konusuna oldukça önem gösteren P&G, dijital reklamlarının doğru içeriklerde paylaşıldığını düşünmüyor. Bu, son dönemde dijital reklam pazarında balon oluştuğu yönündeki şüpheleri de güçlendiriyor.

Örneğin YouTube için verilen reklamlar P&G'nin hedef kitlesi ile uyuşmuyor ve markayla alakasız olan içeriklerden önce yayınlanıyor. P&G'nin dijital reklamların büyük ölçüde etkisiz olduğunu savunması kulağa oldukça ilginç geliyor fakat bütçe kesintisine rağmen satışlarda herhangi bir düşüş yaşanmaması P&G'nin haklı olduğunun da en büyük kanıtı. Geçtiğimiz finansal çeyrek ile ilgili açıklamalarda da bulunan P&G, organik satışların yüzde 2 oranında büyüdüğünün de altını çizdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.