Milyarder Howard Marks, bitcoini saadet zinciri olarak tanımladı
Finans

Milyarder Howard Marks, bitcoini saadet zinciri olarak tanımladı

Bitcoine yatırım yapmayı düşünüyorsanız milyarder Howard Marks, iki defa düşünmeniz gerektiğini belirtiyor. Oaktree Capital'in eş başkanlığını yapan Marks, büyük krizi ve dotcom balonunu öngören kişilerden ve şimdi de müşterilerini bitcoinden uzak durmaya yönlendiriyor.

CNBC'ye göre Marks müşterilerine gönderdiği dosyada"Bana göre dijital para birimleri anlamsız bir modadan başka bir şey değil hatta bir saadet zincirini andırıyor" yorumunda bulundu.

Bitcoinin dolar karşısındaki değeri kamuoyunun ilgisi nedeniyle son 1 yılda neredeyse 3 kat arttı. Temmuz ve Haziran ayları içerisinde ise teknolojinin bu yoğunluğu destekleyip destekleyemeyeceği ve ikiye bölünüp bölünmeyeceği tartışmaları nedeniyle neredeyse yüzde 30'a varan değer kayıpları yaşanmasına rağmen ilgi görmeye devam ediyor. Bir yandan da kara para aklama işleri için kullanılıyor olması da derneklerin Bitcoin karşıtı duruşunu güçlendiriyor.

Fatih İşbecer'in bitcoin yorumunu anımsatıyor

Haziran 2017 itibariyle 99 milyar dolarlık varlığı yöneten Oaktree Capital "Gerçek yatırım, bir şeyleri asıl değerine göre çekici olduğu için satın almaktır" mottosuyla "Öte yandan spekülasyon, insanların herhangi temel dayanağı olmadan, düşünmeden veya değerini karşılaştırmadan bir şeyler satın almaya başladığı zaman meydana gelir" diyor.

Oaktree Capital'in şu anda bitcoini bir saadet zinciri olarak görmesi ve herhangi bir temel dayanağının olmadığını belirtmesi oldukça ilginç bir yaklaşım. Bu tür yatırım şirketlerinin çift taraflı oynama ihtimallerinin her zaman olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor.

Çok temel bir tartışma konusu fakat bu konudaki görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Bu arada Howard Marks'ın tanımlaması 2013 yılında Fatih İşbecer'in bitcoin için yaptığı tanımlamaya ne kadar benziyor değil mi?

Yorumlar (12)
 1. 29 dakikalık video koyulduğunda mevzu bahis olan konunun dakikasından başlatılması veya içerikte belirtilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda mutabık olmamamız üzücü.

  1. Ömer Faruk Ömer Faruk

   Güzel bir öneri

 2. Murat Yılmaz Murat Yılmaz

  sen ilk önce para nedir öğren, enflasyon nedir onu öğren. Ondan sonra bitcoin önünde saygı ile dur. Bitcoin i sanal para olarak gören bir adamdan nasıl bir fikir bekleyebilirsiniz ki?

 3. aman duymasın bizimkiler ne kadar saadet zinciri varsa hepsini ihya ettiler :)

 4. Süleyman Süleyman

  Murat Yılmaz, Söylediklerine aynen katılıyorum. Bitcoin dünyada ki milyarderleri rahatsız ediyor. Bana göre Bitcoin, geleceğin özgür dünyasının en önemli anahtarlarından biri gibi geliyor!

 5. Bitcoin ile ilgili yazılarda bir çok kez "uzak durun" yorumları yapmıştım ama diğer yorumcular beni neredeyse dövecekti! Neyse ki diğer yorumcularla aynı oda da falan değildim yoksa sağ çıkmam mümkün değildi sanırım! :)

  Belki de Bitcoin yüzünden ilk şiddet gören kişi olarak tarihe geçecektim!

  Geçen gün yani iki gün önce (27-07-2017) dünyanın en büyük Bitcoin dolandırıcılarından biri yakalandı; http://www.milliyet.com.tr/unlu-bitcoin-dolandiricisi-teknoloji-haber-2492023/

  Kişisel görüşüm; Bitcoin, kara para aklamak için mafyanın açtığı konkur sonucu ortaya çıkmış bir icat gibi!

  Değerinin anlamsız (açıklanamaz) derece de yükselmesi ise "para değerlenme sistematiği"ne ters! Normal sistemde yani şu an kullandığımız para birimlerinde "para değerlenmesi (+/-)" kağıt üzerinde metodolojik olarak açıklanabilir bir olgudur. Ama Bitcoin'de açıklayamazsınız ve dolayısıyla önünüzü göremezsiniz.

  Aşırı değerlenmesi ve kısa vadede getirdiği (şimdilik) kâr oranı (ve beklentisi) çoğu kişinin ellerini ovuşturmasına neden oluyor ama yukarıda ki yazıda Howard Marks'ın da belirttiği gibi "saadet zincirleri" aklınıza gelsin. Halkalardan bir koptuğunda aslında yoksunuz!

 6. Bölgesel Seo Bölgesel Seo

  Çok başarılı bir sistem bitcoin. Ancak öngörülü bir adamın sözlerine de kulak kabatmakta fayda var. 6 milyon bitcoin i bozdursak mı acaba:)

 7. Ömer Faruk Ömer Faruk

  Sisteme önce girenler sonra girenlerin üzerinde sayılıyorsa, bu gerçekten bir saadet zinciridir. Yatırım olarak bitcoin'de para tutmak yerine para göndermek için kullanılmaya daha layık bence. Bitcoin'in gamechanger olmasını sağlayan şey blockchain idi, ve artık çok daha kullanışlıları var. Ethereum veya Tezos gibi.

  Makro ekonomik olarak bitcoin'in ülkeler arası para dengelerine etkisi nedir? Bu açıdan bakan birisi için bitcoin değerli/faydalı mıdır? Yoksa bu açıdan da geleceği problemli midir?

 8. Murat Yılmaz Murat Yılmaz

  Bitcoin altın prensibine göre ayarlanmıştır. İlk başta altın çıkartmak kolaydı ama şimdi daha derinlerde olan altını çıkartmak maliyetli. Bu prensibe dayalı olarak zorluk seviyesi artmıştır. Para arzı bu şekilde yapılır, itibari paralardaki gibi devletlerin merkez bankaları tarafından arz yapılmaz. Bunu bir saadet zincirine benzeten ilk önce bitcoin nedir , hatta ondan önce para nedir araştırması gerekir. Devletlerin elinde itibari paralar ( dolar, euro vb.. ) vardır. Altın karşılığı olması gerekir. Dolayısı ile itibari paralar ( dolar, euro vb.. ) bunlar birer borç senedidir. Altın bir paradır, bitcoinde bir paradır. Bitcoin; ethereum ve diğer dijital para birimlerine göre çok güçlüdür. Daha paranın bile ne olduğunu bilmeden bir yerlere çıkıp konuşmak yazı yazmak abestle iştigal etmektir.

  1. Siz asıl konuyu kaçırdınız sanırım; Bitcoin'in ne olduğu nasıl üretildiği tartışılmıyor "ne kadar güvenli olup olmadığı" tartışılıyor!

   1. Murat Yılmaz Murat Yılmaz

    Ben ponzi diyenlere cevap verdim. Ayrıca güvenliğini tartışacak kadar kriptoloji biliyor muymuş ki tartışacak kapasitede olsun. Madencilerin birbirine güvenmemesinden güven oluşturan bir sistem bu. (merkezi olmayan bir sistem). Diyorum ya ilk önce bitcoin nedir bi araştırın ondan sonra birşey konuşacaklarsa konuşsunlar. Yoksa "yorum yapmak olayı dışardan izleyenlerin lüksüdür"

 9. Salih Santur Salih Santur

  Kimdir necidir bilmem ama baba parası yemiyorsa şayet bu vizyonsuzluk değil ancak bilinçli bir manipülasyondur ve bu vatandaşın "merkezi olan" borsalarla fazlasıyle yakın bağları var diyebiliriz.