Milyarder Howard Marks, bitcoini saadet zinciri olarak tanımladı

Milyarder Howard Marks, bitcoini saadet zinciri olarak tanımladı

Bitcoine yatırım yapmayı düşünüyorsanız milyarder Howard Marks, iki defa düşünmeniz gerektiğini belirtiyor. Oaktree Capital'in eş başkanlığını yapan Marks, büyük krizi ve dotcom balonunu öngören kişilerden ve şimdi de müşterilerini bitcoinden uzak durmaya yönlendiriyor.

CNBC'ye göre Marks müşterilerine gönderdiği dosyada"Bana göre dijital para birimleri anlamsız bir modadan başka bir şey değil hatta bir saadet zincirini andırıyor" yorumunda bulundu.

Bitcoinin dolar karşısındaki değeri kamuoyunun ilgisi nedeniyle son 1 yılda neredeyse 3 kat arttı. Temmuz ve Haziran ayları içerisinde ise teknolojinin bu yoğunluğu destekleyip destekleyemeyeceği ve ikiye bölünüp bölünmeyeceği tartışmaları nedeniyle neredeyse yüzde 30'a varan değer kayıpları yaşanmasına rağmen ilgi görmeye devam ediyor. Bir yandan da kara para aklama işleri için kullanılıyor olması da derneklerin Bitcoin karşıtı duruşunu güçlendiriyor.

Fatih İşbecer'in bitcoin yorumunu anımsatıyor

Haziran 2017 itibariyle 99 milyar dolarlık varlığı yöneten Oaktree Capital "Gerçek yatırım, bir şeyleri asıl değerine göre çekici olduğu için satın almaktır" mottosuyla "Öte yandan spekülasyon, insanların herhangi temel dayanağı olmadan, düşünmeden veya değerini karşılaştırmadan bir şeyler satın almaya başladığı zaman meydana gelir" diyor.

Oaktree Capital'in şu anda bitcoini bir saadet zinciri olarak görmesi ve herhangi bir temel dayanağının olmadığını belirtmesi oldukça ilginç bir yaklaşım. Bu tür yatırım şirketlerinin çift taraflı oynama ihtimallerinin her zaman olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor.

Çok temel bir tartışma konusu fakat bu konudaki görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Bu arada Howard Marks'ın tanımlaması 2013 yılında Fatih İşbecer'in bitcoin için yaptığı tanımlamaya ne kadar benziyor değil mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.