Fatih İşbecer: Bitcoin'in akıllı bir dolandırıcılık yöntemi olduğuna inanıyorum

Fatih İşbecer: Bitcoin'in akıllı bir dolandırıcılık yöntemi olduğuna inanıyorum

Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı 2013'ün öğleden sonraki programının ilk konuşmasını yapan Pozitron kurucusu ve CEO'su Fatih İşbecer dünyadaki ödeme sistemleri servisleri, mobilin geleceği ve özellikle son 6 aylık süreçte gittikçe popülerleşen ve kullanıcıların merak ettiği Bitcoin hakkında Arda Kutsal ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

İlk olarak Webrazzi üzerinden 16 Aralık'ta paylaştıkları Türkiye dijital cüzdan haritası raporu hakkında açıklamalar yapan İşbecer, özellikle Türkiye'deki girişimcilerin çok fazla veriye ihtiyaç duyduklarını ancak buna rağmen birçok şirketin rapor, analiz, bilgi paylaşımı yapmadığı söyledi. "Maalesef ülkemizde böyle bir kültürün yaygın olmaması nedeniyle girişimciler zorluk çekiyor. Genellikle yurtdışı kaynaklı raporlar alınıp Türkiye nüfusuna göre oranlanarak yaklaşık sonuçlar çıkartılmaya çalışıyor. Bu yerli girişimcilerin birçoğunda böyle" dedi. Fatih İşbecer gelecek yıllarda bu konunun gelişmesini umut ettiğini, girişimciler için yerli içerik olarak doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmasını da çok önemli olarak gördüğünü aktardı.

photo 1 (2)

Bitcoin konusuna da değinen İşbecer, Bitcoin'i bir dolandırıcılık metodu olarak gördüğünü söyledi. Sistemin tek merkezden yönetilmemesi ve daha bir çok soru işareti barındırması yüzünden, ve bu kadar dalgalanmaların olduğu bir sistem olduğu için, güvenilir bulmadığını aktardı. Bitcoin üzerinde yaşanan dalgalanmalarda bazı kesimlerin anlık satın alma ve satış yapmalalar para kazanabileceğini ama günün sonunda buna ciddi olarak yatırım yapan kişilerin zarar geçeceğine inandığını, gelecek iki yıl içerisinde sistemin gerçek yüzünü ortaya çıkaracağını inandığını söyledi.

photo 3 (1)

Square uygulamasını teknoloji/iş modeli olarak çok beğendiğini ve ileride mutlaka Square veya Square benzeri bir girişimin Türkiye’ye geleceğini düşündüğünü ancak yasal bazı mevzuatlar ve denetimler olduğu için bunu yakın zamanda beklemediğini ek olarak Türkiye'deki yasal düzenlemeler nedeniyle ödeme sistemleri alanında birçok girişimin yasalara takılarak açılamadan kapandığını oysa ki modern ülkelerde gri çizgide yer alan fikirlerin hayata geçirildiğini bizde ise gri çizginin ucunda olsa bile mutlaka egale edildiğini bunun girişimcilik ekosistemi açısından negatif bir etki olarak gördüğü aktardığı bir diğer bilgilerin arasındaydı.

Son olarak internet ekosisteminin yazılımcılar ve şirketler için  çok  keyifli bir hale geldiğini neredeyse yeni çıkan her girişimin SDK ve API sunarak yazılımcıların hayal gücüne bağlı uygulamalar geliştirmelerine olanak sağladığını bunun son zamanlardaki en güzel örneğinin ise Google Glass olduğunu aktardı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.