Fatih İşbecer: Bitcoin'in akıllı bir dolandırıcılık yöntemi olduğuna inanıyorum
Etkinlikler

Fatih İşbecer: Bitcoin'in akıllı bir dolandırıcılık yöntemi olduğuna inanıyorum

Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı 2013'ün öğleden sonraki programının ilk konuşmasını yapan Pozitron kurucusu ve CEO'su Fatih İşbecer dünyadaki ödeme sistemleri servisleri, mobilin geleceği ve özellikle son 6 aylık süreçte gittikçe popülerleşen ve kullanıcıların merak ettiği Bitcoin hakkında Arda Kutsal ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

İlk olarak Webrazzi üzerinden 16 Aralık'ta paylaştıkları Türkiye dijital cüzdan haritası raporu hakkında açıklamalar yapan İşbecer, özellikle Türkiye'deki girişimcilerin çok fazla veriye ihtiyaç duyduklarını ancak buna rağmen birçok şirketin rapor, analiz, bilgi paylaşımı yapmadığı söyledi. "Maalesef ülkemizde böyle bir kültürün yaygın olmaması nedeniyle girişimciler zorluk çekiyor. Genellikle yurtdışı kaynaklı raporlar alınıp Türkiye nüfusuna göre oranlanarak yaklaşık sonuçlar çıkartılmaya çalışıyor. Bu yerli girişimcilerin birçoğunda böyle" dedi. Fatih İşbecer gelecek yıllarda bu konunun gelişmesini umut ettiğini, girişimciler için yerli içerik olarak doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmasını da çok önemli olarak gördüğünü aktardı.

photo 1 (2)

Bitcoin konusuna da değinen İşbecer, Bitcoin'i bir dolandırıcılık metodu olarak gördüğünü söyledi. Sistemin tek merkezden yönetilmemesi ve daha bir çok soru işareti barındırması yüzünden, ve bu kadar dalgalanmaların olduğu bir sistem olduğu için, güvenilir bulmadığını aktardı. Bitcoin üzerinde yaşanan dalgalanmalarda bazı kesimlerin anlık satın alma ve satış yapmalalar para kazanabileceğini ama günün sonunda buna ciddi olarak yatırım yapan kişilerin zarar geçeceğine inandığını, gelecek iki yıl içerisinde sistemin gerçek yüzünü ortaya çıkaracağını inandığını söyledi.

photo 3 (1)

Square uygulamasını teknoloji/iş modeli olarak çok beğendiğini ve ileride mutlaka Square veya Square benzeri bir girişimin Türkiye’ye geleceğini düşündüğünü ancak yasal bazı mevzuatlar ve denetimler olduğu için bunu yakın zamanda beklemediğini ek olarak Türkiye'deki yasal düzenlemeler nedeniyle ödeme sistemleri alanında birçok girişimin yasalara takılarak açılamadan kapandığını oysa ki modern ülkelerde gri çizgide yer alan fikirlerin hayata geçirildiğini bizde ise gri çizginin ucunda olsa bile mutlaka egale edildiğini bunun girişimcilik ekosistemi açısından negatif bir etki olarak gördüğü aktardığı bir diğer bilgilerin arasındaydı.

Son olarak internet ekosisteminin yazılımcılar ve şirketler için  çok  keyifli bir hale geldiğini neredeyse yeni çıkan her girişimin SDK ve API sunarak yazılımcıların hayal gücüne bağlı uygulamalar geliştirmelerine olanak sağladığını bunun son zamanlardaki en güzel örneğinin ise Google Glass olduğunu aktardı.

Yorumlar (11)
 1. Barış Ünver Barış Ünver

  İnsanımızın ileri görüşlülüğüne, olaylara bakış açısına hayranım. He abi he, bütün sistemi oroyin kaçakçıları yürütüyor zaten.

 2. 10 gün önce 1 BTC=960 USD seviyesinden alım yaptım ancak o günden beri bitcoin hep düşüş yaşadı. Bu sert düşüsün nedeni de Çin'in Bitcoin'i tanımadığını belirtmesidir. 10 gün önce 1 BTC'nin 900 USD nin altına inmesi hayal olarak gözükürken gün için 492 USD'ye kadar düşmüştür. Daha da düşeceğini ama işin içinde bir dolandırıcılık olduğunu sanmıyorum. Sonuçta bir nevi bitcoin işlemleri de borsa.

 3. Seyfi Aslangeçinen Seyfi Aslangeçinen

  Bitcoin'i ve kapasitesini; internet, mobil, gibi insanların hayatını değiştirecek bir sonraki devrim olabileceğini anlamayanların klasik yorumlarından biri.

 4. Asil sistemi gelistiren Japon'un kim oldugunu, nerde oldugunu, ne is yaptigini ogrenmedigim surece, Fatih bey'e hak verecegim. Cok fazla bilinmeyeni var bu isin.

 5. Fatih İşbecer zamanında mobile olan ilgiyi görmüştü. Bitcoindekini göremediği ve zamanında yatırım yapamadığı için böyle diyor olsa gerek.

 6. Merhaba,

  Katılıyorum, mesela Dolar çok güvenilir. Tek merkezden yönetilmiyor ve dalgalanma da olmuyor.

  1. Fiyatın çok dalgalanması ve merkezi olmamasından nasıl dolandırıcılık olduğu çıkartılabiliyor? Dolandırıcılık ise dolandıran kimdir?

   Güven vermemesi kısmını anlıyorum da dolandırıclık kısmı baya skandal olmuş. Hem söyleyen hem de başlığı atanlar için.

 7. Emre Yilmaz Emre Yilmaz

  Kac kisi Binali Yildirim'in cloud yorumunu hatirladi Fatih Isbecer'in bitcoin yorumunu gorunce? :)

 8. Mert Meriç Mert Meriç

  Teknoloji insanına borsa sorarsan alacağın cevap budur... Borsa dediğin zaten bu, manipülasyon dolu, market fiyatının bazen aracı kurumlarca belirlendiği, senin emrini işleme geç alma, almama hakkı olan saçma sapan bir sistem zaten... Gelmiş buna mı takmış

 9. Bitcoin'nin mitcoin bunlara fazla kafa yormamak lazim. Hikmetinden sual olunmaz.

  Saka bir yana tum business'i suanki ekonomiye bagli olan bir sirket ceo'sundan aksini duymayi beklemek zaten hayal olurdu. Elde ki pirincten olmak istemiyor.

 10. Olan arkadaşın uçan dolarlarına olmuş.acaba kaç kişininki uçtu.japon arkadaş iyi bi algoritma bulmuş.japon işi bu olsa gerek