Pozitron, Türkiye'nin dijital cüzdan haritasını yayınladı [Rapor]

Pozitron, Türkiye'nin dijital cüzdan haritasını yayınladı [Rapor]

Türkiye’nin önde gelen mobil teknoloji geliştirme şirketlerinden biri olan Pozitron‘un hazırladığı ve Türkiye'nin dijital cüzdan haritasını detaylı olarak incelediği rapor yayınlandı.

Raporda dijital cüzdan teknolojisinin geçmişinden günümüze kadar geldiğimiz süreçteki gelişimi ve Türkiye'de dijital cüzdan servisi veren şirketlerin detaylı analizleri yer alıyor.

Dijital cüzdan kavramından kısaca bahsetmemiz gerekirse kullanıcıların paralarını saklamalarına ve harcamalarına imkan veren kullanıcıların elektronik cihazlarında yer alan bir sistem olarak tanımlayabiliriz.

Perşembe günü düzenleyeceğimiz Webrazzi Ödeme Sistemleri konferansımızda Pozitron Kurucusu Fatih İşbecer'in de konuşmacılar arasında olduğunu belirterek raporun detaylarına geçelim.

Bununla birlikte Pozitron Türkiye'de kullanıcılara bu hizmeti veren şirketleri ve yazılımlarını İşyeri sanal kartlarının tanımlandığı, işyerine özel m-cüzdanlar, İçerisinde kullanıcı kartı tanımlanabilen, NFC sistemli her işyerinde kullanılabilen m-cüzdanlar, İçerisine banka/kredi kartları tanımlanabilen ve anlaşmalı birçok işyerinde kullanılabilen m-cüzdanlar, Bankalar ve Telekom firmalarının sunduğu m-cüzdanlar ve saydığımız bu 4 cüzdan türünün hepsinin ya da bazılarının özelliklerini içeren m-cüzdanlar olarak  raporda kategorilere ayırmış ve buna göre sınıflandırarak incelediğini söyleyebiliriz.

pozitron-rapor-yazi-ici-resim

Birçok mobil internet kullanıcısının halen dijital cüzdanların tam olarak nasıl kullanıldığından habersiz olduğu ve ödeme sisteminin hangi işe yarayarak nasıl kullanılacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı raporda yer alan ilk dikkat çekici bilgi bunun yanında ülkemizde mobil penetrasyonun %90 olması ve 67 milyon mobil kullanıcıya sahip olunması ile birlikte işletmeler ödeme sistemlerini mobile entegre etmeye ve bu alanda çalışmalar yürüttüğü bir diğer bilgi. 2013 yılında ülkemizdeki 714 bin POS cihazının %31'nin mobil POS cihazı olması burada dikkat çeken veri olarak göze çarpıyor.

pozitron-yazi-ici-resim-2

Araştırmada incelenen ödeme sistemleri ise: BKM Express, FastPay, Garanti CepBank, iGaranti, İninal, iPara, İş Bankası Parakod, İyzico, Mikro Ödeme, Mobilexpress, MobiKasaba, PayPal, Skrill, Shopamani, Turkcell Cep T-Cüzdan, Vodafone Cep Cüzdan bununla birlikte raporda detaylı olarak dijital cüzdan karşılaştırma tablosunun da yer aldığını ekleyelim. Pozitronun hazırladığı raporu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.