P&G ve Unilever dijital reklam maliyetlerini kısıyor

P&G  ve Unilever dijital reklam maliyetlerini kısıyor

Hızlı tüketim malları alanında faaliyet gösteren gösteren, dünyanın en büyük şirketlerinden P&G ve Unilever, 2017 reklam bütçelerini ve dijital reklam alanlarını bir hayli daralttı. Zira, 2016 Ocak-Mayıs döneminde 1459 sayfada reklam veren P&G, 2017'nin aynı döneminde reklam verdiği alan sayısını 978'e düşürdü. Unilever ise aynı zaman diliminde reklam verdiği alan sayısını 666'dan 540 sayfaya düşürdü.

P&G, 2016 - 2017 yılları arasında reklam harcamalarında, aralarında Yahoo News, BuzzFeed ve Reuters'un da olduğu 712 haber sitesine reklam vermişti. Ancak MediaRadar'ın haberine göre, şirket 2016 yılına kıyasla şirket, haber sitelerindeki reklam alanında %79'luk bir azalmaya gitti. Tablo Unilever için de aynı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla NBC News, Health and Time gibi sitelere reklam veren şirket, bu sayıyı 155'e düşürdü.

Aslında reklam harcalamarı her geçen yıl biraz daha dijital dünyadan televizyona kayıyor. eMarketer'e göre, reklam verenler bu yıl ABD'de televizyon reklam harcamalarına toplam 72 milyar dolar yatırım yapacak. Ancak TV'nın toplam reklam harcamalarındaki kendi payının 2021'e kadar %35,2'den %30,8'e gerilemesi bekleniyor.

Dijital kanatta ise şirketlerin reklam harcamalarını arttıracağı tahmin ediliyor, ABD'de 83 milyar dolar olan dijital reklam harcamalarının, 2021 yılında 129,23 milyar doları bulacağı öngörülüyor.

Markalar daha şeffaf bir yapı bekliyor

MediaRadar'ın CEO ve kurucu ortaklarından Todd Krizelman'a göre reklamcılar ajanslardan, yayıncılardan ve teknoloji partnerlerinden daha şeffaf olmalarını bekliyorlar. Bu beklentinin son aylarda daha arttığı belirtiliyor. Öyle ki, Unilever'in CMO'su Keith Weed, geçtiğimiz günlerde Cannes Lions'ta düzenlenen bir panelde bu konudaki kaygılarını belirtmişti. Weed, markaların otomatik reklam satın alma konusunda daha dikkatli olmaları yönününde bir uyarıda bulunmuştu. Öte yandan panelde, belirsiz dijital tedarik zincirinden de emin olmaları gerektiğinin altını çizmişti.

Aynı şekilde dünyanın en büyük reklam veren şirketi P&G'nin de bu yöndeki kaygıları büyük. Şirketin üst düzey marka yöneticisi, mart ayında katıldığı bir konferansta karışık ajans kontratları ve dijital reklamın belirsizliği nedeniyle kaygıları olduğunu aktarmıştı.

P&G ve onun ezeli rakibi Unilever dijital dünyada varlıklarını fazlasıyla kanıtlamış iki şirket. Türkiye'de de dijital kampanyaları ile sektörün öncülerinden olan P&G ve Unilever'ın birçok başarılı dijital kampanyaya imza atarak tüketicisiyle bağ kuran markaları var. İki şirketin aldıkları bu karar Türkiye'de de dijital reklam satın almalara nasıl yansıyacak, göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.