Mongoclient: MongoDB için geliştirilen ve 150 binden fazla indirilen yönetim aracı [Yerli GitHub]
Teknoloji

Mongoclient: MongoDB için geliştirilen ve 150 binden fazla indirilen yönetim aracı [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Dünya üzerinde en çok tercih edilen NoSQL veritabanlarından biri olan MongoDB için geliştirilen bir istemci olarak tarif edebileceğimiz Mongoclient, bugüne kadar 150 binden fazla kez indirilmiş.

GitHub üzerinde açık kaynak olarak yayınlanan Mongoclient burada da binin üzerinde 'star' alıp 147 defa 'fork' edilmeyi başarmış.

'Not only SQL' kalıbının bir kısaltması olan NoSQL kavramı, bildiğiniz gibi ilişkisel olmayan veri tabanlarını temsil ediyor. Bu veritabanları arasında en popülerlerinden biri olan MongoDB'nin tüm kullanıcılarına hitap eden Mongoclient, duyarlı ('responsive') tasarımıyla aynı zamanda tüm platformlarda çalışabiliyor.

Mongoclient'ın öne çıkan özellikleri arasındaysa veritabanı oluşturma veya silme, kullanıcı yönetimi yapabilme, veritabanınız üzerinde otomatik tamamlama özelliğiyle beraber sorgu yapabilme ve veritabanınızı çeşitli veri görselleştirmeleriyle beraber monitör edebilme geliyor.

10 Mart 2016'da ilk sürümü yayınlanan ve Sercan Özdemir tarafından geliştirilen Mongoclient, tamamen ücretsiz ve açık kaynak oluşuyla dikkat çekiyor. Mongoclient'ın ücretsiz oluşuna vurgu yapan Özdemir, bu konuda şunları söylüyor: "Projeye başlarken MongoDB için yeterli düzeyde ve ücretsiz bir yönetim aracı yoktu, nitekim hala tam anlamıyla yok. Bu sebepten kısa sürede oldukça popüler oldu."

Gelecek planları arasında yeni sorgu tipleri ve 'extension framework' var

MeteorJS kullanılarak geliştirilen Mongoclient, Docker üzerinde de kolayca kurulabiliyor. Ayrıca kütüphanenin MongoDB Admin UIs üzerinde de listelendiğini ekleyelim. Bu arada Özdemir'e Mongoclient'ın çıkış hikayesini ve projeyi neden açık kaynak kodladığını sorduğumuzda kendisinin şu şekilde yanıtladı: "İnsanlara yardımcı olabileceğini düşündüm, nitekim ilk yola çıkış amaçlarından biri kendi şirketimiz içinde kullanmaktı. MongoDB admin UI sayfasına girdikten sonra insanlarında ilgisini çekince hızla büyümeye başladı."

Tüm bunlar dışında ileride de ücretsiz olarak kalmaya devam edeceğini öğrendiğimiz Mongoclient'la ilgili olarak geliştiricisinin aklında MongoDB'ye yeni sorgu tipleri ekleyip bunları Mongoclient ile entegre etmek varmış. Mongoclient için bir diğer gelecek planı ise 'extention framework' geliştirilip platformun diğer geliştiricilerin kolayca ekleme yapabileceği bir hale gelmesi.

Webrazzi üzerinde Mongoclient gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Mongoclient aracından bir ekran görüntüsü (veritabanı monitör/izleme sayfası)
Yorumlar (4)
 1. Serkan Serkan

  MongoDB gibi yeni bir oluşumda aranan ihtiyaç. Mükemmel bir DB management tool.Başarılarınızın devamını diler teşekkür ederim.

 2. Altuğ Altuğ

  Türk yapımı olduğunu bilmiyordum bu yazı sayesinde öğrendim. Gerçekten tebrik ederim bir Türk'ün bunu yapabilmesi gurur verici.

 3. Mehmet Uyar Mehmet Uyar

  Teşekkürler

  Try demoda hata alıyorum , http://www.mongoclient.com:3000/ arkadaşlar güzel birşey yapmışlar orası kesin ama bir kırık link var.

 4. Hakan Durmaz Hakan Durmaz

  yaklaşık 3 ay önce aramalarda karşıma çıkmıştı, o zamandır kullanıyorum, gayet başarılı, yeni özellikleri bekliyoruz ;)

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri