Galata İş Melekleri 2017'de 10 yeni girişime toplam 4 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor
Yatırım

Galata İş Melekleri 2017'de 10 yeni girişime toplam 4 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor

Türkiye'nin en aktif melek yatırım ağlarından Galata İş Melekleri (GBA) 2016 ile birlikte beşinci yılını geride bırakıyor. 2016'da 10 farklı girişime yaptığı yatırım miktarı 3 milyon TL'yi geçen GBA, 2017'de bu sayıyı 4 milyona çıkarmayı hedefliyor.

2016 özetini ve 2017 hedeflerini paylaşana GBA ile ilgili ilk ilginç not, melek yatırım ağının kurulduğu 2011 ve 2015 arasındaki dört yıllık dönemde 12’si Türkiye’den, 5’i yurt dışından olmak üzere toplam 17 girişime 5 milyon dolar yatırım yapmış olması. Organizasyonun sadece 2016'da 10 girişime 3 milyon yatırım yapmış olması bu nedenle ciddi bir büyümeye işaret ediyor. 2016'da 26 üyeye ulaşan GBA, bu yıl toplam 525 girişimciden başvuru aldığını ve bunların 272'siyle yüz yüze görüştüğünü paylaşıyor. Yine kıyas için GBA'nın son beş yılda aldığı toplam başvuru sayısı 2 bin 300; yüz yüze görüştüğü girişim sayısı ise 1080'di.

GBA'nın 2016'da yatırım yaptığı 10 girişimi paylaşan GBA'nın, bu yıl duyurduğu MutluBiEvİyiSahne, UpLifers ve Otsimo yatırımları haricinde, TT PİLOT 4. dönem mezunu  Jetract ve Radius'a (Radius uygulaması geçtiğimiz Haziran'da kapandı) ilk tur yatırım yapmış olduğu göze çarpıyor. Bununla birlikte MutluBiEv'e ikinci ve üçüncü tur yatırım yapan GBA, Kolay İK, Insider, Sinaps, Tailster'in ikinci tur yatırımlarına katıldı bu yıl.

GBA, 2017'de yatırım bütçesini 4 milyon TL'ye çıkarmayı hedefliyor. Konuyla ilgili açıklamasında GBA Başkanı Emre Kurttepeli, “Hem dünya hem de ülkemiz açısından zorlu geçen 2016 yılında Türk girişimcilerine olan inancımızı hiç kaybetmedik. GBA olarak yaptığımız yatırımlar 3 milyon TL’yi geçti. 2017'de hedefimiz toplam 10 yeni girişime 4 milyon TL’lik yatırım yapmak” diyor.

Yorumlar (8)
 1. Türkiyenin en aktif melek ağlarından birinin 3-4 Milyon TL yatırım yapıyor olması gerçekten üzücü. Burada GBA'ya özel bir eleştiri de bulunmuyorum. Bu pazarın gerçekten ne kadar da sığ olduğunu gösteren bir gösterge. GBA'yı bu pazarda hala yatırım yapmaya devam ettiği için de kutluyorum.

  GBA'da 25 civarında yatırımcı var. Ortalama 160 bin TL yatırım yapılacak anlamına geliyor. Ortalamalara inanmayan bir insanım, eminim bu yatırımların büyük bir kısmını üyelerin aynı kısmı yapıyor. O zaman sorulması gereken soru da evrim geçiriyor. Diğerleri neden orada? Aramızda girişimcilik oynayan "girişimciler" gibi yatırımcılık oynayan "yatırımcılar" mı var?

  Bugün Türkiye'de kendi girişimine yüzlerce bin TL yatırım yapan girişimciler varken, halen daha yüzbinli rakamlarla yatırım yapılan bir ekosistem olması gerçekten düşündürücü. Hesaplayan adamlara dönüşelim ve basit hesaplar yapalım:

  - 2 ortak ortalama 50bin TL ile bir girişim kurmaya karar versin. 3-4 sene bilişim sektöründe çalıştıysanız 50bin TL biriktirmek çok da hayal değil. > 100bin TL

  - Fikrinizde birazcık ar-ge varsa, Tübitak, Teknogirişim vb destekleri almanız gerçekten çok da zor değil. > İlk yatırımınızla 9-12 ay hayatta kalırsanız > 150bin TL + Kosgeb alırsanız bu rakamı rahatlıkla 200-250bin TL'ye çıkartabilirsiniz.

  - İlk projenizden 12 ay sonra bir sonra Tübitak desteklerinin bir sonraki aşamasına başvurun > 500K TL (75% geri ödemesiz) finansmanı için çok fazla yol var.

  Demek istediğim şu ki işini bilen girişimci zaten 100-500K arası bir fona neredeyse hiç bir karşılığı olmadan nasıl ulaşacağını biliyor. Bu durumda TR'de yer alan yatırımcıların önemli bir kısmının temel fonksiyonu ortadan kalkıyor. Bence bu durum Türk yatırımcısının evrim geçirmesinin zorunluluğunu gündeme getirmeli. Evrim geçirmezse akıllı girişimciler bu yatırımcılardan uzaklaşırken, maliyetlerini minimize etmeyi bilmeyen (bakın bugün kolektif houseda 12 m2 bir ofis yaklaşık 5000 TL ve bu ofisler bizim girişimcilerimizle dolu), ar-ge yapamayan (ar-geyi geçtim kendi teknolojisini outsource eden), kendi kazandığı parayı kendi girişimine harcayamayacak girişimcilere kanalize olacak/olan bir paradan bahsediyoruz. Sonunun ne olacağını az çok kestirebiliriz.

  GBA belki de bu ekosistemin şu an hayatta olmasının temel nedenlerinden biri, tekrar tebrik ediyorum. Ancak düşünmemiz ve cevaplamamız gereken çok fazla soru var.

  1. söylediklerinize aynen katılıyorum. Rakam azımsanmamalı, ancak verilen rakam 10 girişime bölündüğü zaman çok komik . Yurtdışında tek bir girişime gba nın bir yılda yaptığı yatırımın 10larca katı yatırım yapılıyor

  2. "Tübitak desteklerinin finansmanı için çok fazla yol var."

   Mesela hocam?

  3. türkiyede yatırıcımcılık ekosistemini, kanayan yarayı en iyi özetleyen yorumlardan biri tebrikler Hakan bey.

  4. Orcun Akca (@orcuna) Orcun Akca (@orcuna)

   Arkadaslar, biraz olumlu dusunebilirmiyiz, lutfen?

   Pre-seed/seed icin girisim basina 400bin hic de azimsanacak bir rakam degil. Begenmediginiz 400bin ile cok da guzel ilerleme saglanabilir...

   Yerel pazar ilisikli dusunmek gerekir, yurtdisi yatirimlari ile karsilastirmak, elma ile armut karsilastirmaya benzer.

   Cok para ile girisimi yapmak kolay, degerli olan az yada olmayan para ile bir seyler uretebiliyormusunuz?

 2. Offf paraya bak 4 koca milyon TL ! yani 1 küsür milyon dolar. Vay be. insan sıfırları sayarken yoruluyor! (sarcasm) . 2017 de kesin bi google , bi facebook çıkar ülkemizden.

 3. Gözünü para bürümüş ve sadece paraya odaklanarak "nasıl zengin olurum" anlayışını Türk girişimci bırakmadığı sürece bu rakamlar çok fazla bile... Galata İş Melekleri doğru yolda... Dandik girişimcilik oyunlarını kimse yemez...

 4. 2017 de kesin bi google , bi facebook çıkar ülkemizden.