Galata Business Angels'ın dört yıl özeti

Galata Business Angels'ın dört yıl özeti

Galata Business Angels (GBA) kurulduğu 2011 yılından bu yana girişimcilere ment0rlukla birlikte iş fikirleri için finansman havuzu sunuyor. Bu yıl beşinci yaşına girecek olan GBA, geçen dört yılı özetleyen bir infografiği bizimle paylaştı. Özet, Türkiye'nin önde gelen melek yatırım ağlarından GBA'nın tüm yatırımlarına genel bir bakış sunması açısından önemli.

GBA tarafından paylaşılan genel bilgiler arasında ilk göze çarpan, dört yılda 12'si Türkiye'den, 5'i yurt dışından olmak üzere 17 girişimine 5 milyon dolar yatırım yapılmış olması. Kıyas için GBA, Mayıs 2013'te 11 girişime 2.5 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını açıklamıştı. Bunların tamamı yerli girişimlerdi.

gba 2

Yatırımların kronolojisi ise GBA'nın küresel vizyonla hareket eden bir ağ haline gelmek amacını ortaya koyuyor. İlk yıllarında Türkiye merkezli girişimler odaklı bir yatırım stratejisi benimseyen GBA, yurt dışı açılımına hız verecek iki önemli anlaşmayı Haziran 2014'te yapmıştı. Yeni dönemi için Fransa merkezli melek yatırım ağı Sophia Business Angels (SBA) ve ABD merkezli melek yatırım ağı Houston Angel Network (HAN) ile işbirliği yapan GBA'nın yurt dışı yatırımlarının dördü bu tarihten sonra yapılmıştı.

GBA'nın övünç karnesinde yer alan girişimlerse, birçoğumuzun aşina olduğu, bu yıl 589 milyon dolarlık rekor bir exit yapan Yemeksepeti, WPP’nin 2012 yılında çoğunluk hissesini satın aldığı 41?29!, geçtiğimiz yılın Türkiye exit şampiyonu Pozitron ve Gittigidiyor, Airties, Markafoni, Reklam Z, DBI ve Vepa Grup gibi girişimler yer alıyor.

23 yatırımcıya ulaşan GBA'nın bugüne kadar aldığı başvuru sayısı ise 2 bin 300. Bunlardan bin 80'i ile yüzyüze görüştüğünü belirten GBA'nın yatırımcılarına sunum yapma şansı yakalayan girişimlerin sayısı ise 192. Sunumların ardından 65 girişimin özel incelemeye alındığı ve bunlardan yalnızca 17'sinin yatırım aldığı gerçeği ise yatırım arayan girişimcilerin hazırlık sürecinde oldukça titiz davranması gerektiğinin bir doğrulaması.

GBA infografiğinin tamamını aşağıda görebilirsiniz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.