Chrome, Flash desteğini tamamen kaldırdı
Yazılım

Chrome, Flash desteğini tamamen kaldırdı

Geçtiğimiz yıl Flash içerikleri kaldıracağını açıklayan Chrome, yeni sürümü olan Chrome 55 ile HTML 5'i varsayılan sistem yapıyor. Mac, Windows ve Linux işletim sistemleri için indirilebilir durumda olan Chrome 55, daha hızlı ve daha güvenli bir internet deneyimi vadediyor.

html5

Chrome 53 sürümü ile Flash içeriklerini doğrudan engellemeye başlayan Chrome, bu kararının arkasında durarak yeni gelen 55 sürümü ile Flash Player desteğini tamamen durdurdu. Özellikle hız anlamında fark yaratan ve halihazırda Chrome tarafından desteklenen HTML 5, pazarın önde gelen siteleri tarafından da destekleniyordu.

Facebook.com, YouTube.com, Yahoo.com, Live.com, OK.ru, Yandex.ru, OK.ru, Twitch.tv ve Amazon.com gibi siteler tarafından desteklenen HTML 5, kısa zamanda kullanım alanını daha da genişletecektir.

Chrome'un bu hamlesinden sonra Flash kullanan internet siteleri için oldukça zorlu bir dönem başlamış oldu. Sancılı bir geçiş sürecinin ardından daha hızlı ve daha güvenli internet sitelerine kavuşmuş olacağız. Android, iOS ve Chrome OS için ise Chrome 55 sürümü kısa zaman içerisinde kullanıma sunulacak.

Yorumlar (7)
 1. Merhaba,

  Sonunda beklenen adim geldi. Paralel hamle olarak aramalarda mobile gore indexlerin tam olarak aktif edilmesi.

  Flash Oyun siteleri sektorunde olanlar iletisim icin siteme yorum atabilirler.

 2. Merhaba,

  Gelistirici blogundan uzun zamandir takip ediyordum, sonunda gerceklesiyor, birkac versiyon guncellemesi ile komple silinecektir. Su anda hala aktif olarak yuklenebiliyor.

 3. Darısı Mozilla Firefox'a.

 4. Başlıkta kullanıma sunuldu yazıyor, içerikte kullanıma sunulacak ??

 5. Birz4Man Birz4Man

  Zaten HTML5 i destekliyordu yillardir ?

 6. Neyseki hala calisiyo flash içerikleri

 7. Cangokt Cangokt

  Harika bir haber ya, sonunda HTML5 ile yazdigim kodlari Chrome'da goruntuleyebilecegim. Dune kadar flash veya HTML4 kullanmak zorunda kaliyordum. HTML5'in yukselisine tanik olacagimiz bir caga girdigimizi soyleyebilirim. Mesela Facebook kesin iOS uygulamasini HTML5'e gecirir. Bu sozumu unutmayin.

  Hayirli gunler