Google Chrome, gelecek ay Flash içerikleri engellemeye başlıyor

Google Chrome, gelecek ay Flash içerikleri engellemeye başlıyor

Altın dönemini yaşadıktan sonra çöküş dönemine giren Adobe Flash'e ciddi bir darbe Google Chrome tarafından geliyor. Chrome versiyon 53 ile birlikte Flash içerikleri önümüzdeki aydan itibaren doğrudan engellemeye başlayacak.

Facebook, Google, Mozilla, Amazon ve Apple gibi dev teknoloji şirketleri son yıllarda Adobe Flash'e açtıkları ''savaş'' açtı diyebiliriz. Bunun temel nedeni, Flash içeriklerin kullanıcıların hızını yavaşlatması, çok fazla işlem gücü gerektirmesi ve ciddi güvenlik açıkları içerme potansiyeline her zaman sahip olması. Tüm bu sebeplerin sonucu olarak teknoloji şirketleri son yıllarda kademe kademe Flash'e karşı hamleler yapıyorlardı. Google Chrome'da geçtiğimiz yıl yayınlanan versiyon 42 ile Flash içeriklerin otomatik yüklenmesini durdurduğunu açıklamıştı.

Eylül 2016'da yayına alınacak versiyon 53 ile internet sitelerinde bulunan Adobe Flash içerikleri tamamen engellenecek. Daha doğru ifade etmemiz gerekirse engelleme özelliği standart olarak kullanıcılarda aktif olarak gelecek. Eğer kullanıcı ayarlarında Flash'i hususi olarak açarsa o zaman içeriği görüntülemeye devam edebilecek. Ancak Aralık 2016'da yayınlanacak Google Chrome versiyonu ile birlikte Flash görüntüleme özelliği internet sitelerinde tamamen engellenmiş olacak ve geliştiriciler HTML 5'e yönlendirilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.