Google, Chrome'da Flash reklamlarını 1 Eylül'de durdurmaya başlayacak
Dijital

Google, Chrome'da Flash reklamlarını 1 Eylül'de durdurmaya başlayacak

Geçtiğimiz Haziran ayında Flash reklamlarını durdurmaya başlayacağını açıklayan Google, bu uygulamanın kesin başlangıç tarihini dün duyurdu.

1 Eylül itibariyle Google Chrome masaüstünde Flash animasyonlar gibi yardımcı öğeleri otomatik olarak oynatmayı durduracağını açıklayan Google, içerikleri görüntüleyip görüntülememe kararını ziyaretçilere bırakacak.

Google, değişikliğin Chrome'un laptop performansını düşürmesi ve şarjın erken bitmesine sebep olması yönündeki şikayetleri gidermek için gerekli olduğunu söylüyor. Buna ek olarak yenilik, kötü niyetli yazılımların Flash dosyaları üzerinden yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Google halihazırda AdWords reklam verenlerinin Flash reklamlarını HTML5 formatına otomatikman çevirmelerini sağlıyor. flash_click_to_play_scrReklamların çevrilmeye uygun olup olmadığını buradan aktaran Google, otomatik olarak dönüştürülmeyen videoların HTML5 formatına dönüştürülmesi için kullanıcılarına yardımcı oluyor.

Dijital reklam endüstrisinin yüzünü Flash'tan HTML5'a doğru çevirmesi özellikle son dönemde hız kazandı. Amazon, Twitch dahil olmak üzere, platformlarında Flash reklamları desteklemeyeceğini açıklamış, Firefox Flash'ın tüm sürümlerini, geçici de olsa, engellemişti.

Yorumlar (8)
 1. Reactive Digital (@reactivedigital) Reactive Digital (@reactivedigital)

  Google HTML5 için kendi yönlendirici gücünü kullanıyor. Özellikle Video gösterimi yapan içerik üreticiler ve reklam verenler HTML5'e geçiş için gelen bu sinyalleri iyi okumalı. Video içi Reklam gösterimi yapabilen Youtube HTML5 Player özeliklerine en yakın player olarak gösterebileceğimiz çözümümüz var. Bu konudaki deneyimlerimizi paylaşmak isteriz.

  1. Şimdiye kadar HTML5'e geçmeliydiler bile.

 2. Ozgrozer Ozgrozer

  Tamamen kapatsalar da kurtulsak artık şu flash'tan.

 3. Ben biraz bencilce bir görüş paylaşayım! Keşke Adobe Flash programını sonlandırsa ve onu profesyonelce bilen kişilerin tekelinde kalsa. Şimsi şöyle dediğinizi duyar gibiyim; "popüler tüm browser'lar desteklemeyi bıraktı, profesyonel düzeyde bilsen ne olacak?" Flash ile yapılabilecekler inanılmaz düzeydedir. Onu sadece reklam banner'ları yapmak için bir program olarak görmek ona hakaret etmektir. İşin garip tarafı Flash belki de en son reklam banner'ları yapmak için kullanılacak bir araçtı ama birden pratikliği sayesinde ilk araca dönüştü, onu yakan da bu oldu!

  Yorumumu uzatmak istemiyorum onunla yapılabilecekler akla zarar düzeydedir.

  Multimedia ve Effect üzerine böyle bir program bir daha üretilir mi (hiç sanmam - güvenlik ve bant genişliği sorunu) bilemiyorum ama Adobe'un onu sonlandırması ona verilebilecek en büyük hediyedir.

  Macromedia onu Adobe'a satmamış olsaydı belki yönünü web'den çok farklı bir platforma döndürmüştü ama Adobe'un buna ihtiyacı yok!

  Sorun burada.

 4. Mutluluk Satıcısı Mutluluk Satıcısı

  Flashın laptop performansını düşürdüğü doğrudur ancak Chrome'un yan uygulamalarla birlikte kendi içinde ram sorununa çare bulması, kaçınılmaz bir gerçek.

 5. Androman Androman

  İyi mi olacak, kötü mü olacak karar veremedim. Adsense iyileştirme çabası içinde olabilirler diye düşünüyorum.

 6. Oyunlar Oyunlar

  sanırım bu sayede flash tabanlı oyunların da sona doğru geldiğini görebiliriz.

 7. Oyun Oyna Oyun Oyna

  Ben kesinlikle böyle bir şey olmayacağını düşünüyorum. Şayet olsa bile çok basit bir şekilde kullanıcı flash eklentisini onaylayabilir. Böyle bir kapının kapatılması gerek Google açısından gerek köklü flash siteleri açısından iyi olmaz. Zaten bunun en çok etkileneceği sektör oyun sektörüdür. Gerçi çoğu oyun sitesi artık HTML5 oyunlarına yönetlmiş durumda