IDC: Türkiye'de kişisel bilgisayar satışları yüzde 40'ın üzerinde düştü
Teknoloji

IDC: Türkiye'de kişisel bilgisayar satışları yüzde 40'ın üzerinde düştü

International Data Corporation (IDC), Türkiye özelinde yayınladığı yeni raporunda kişisel bilgisayar satışlarındaki düşüşe dikkat çekiyor. Kişisel bilgisayarlar ülkemizin de içinde bulunduğu sosyal ve politik dengesizliklere bağlanan pazar daralmasına bağlı olarak kişisel bilgisayar satışlarında yüzde 40'ın üzerinde düşüş yaşandığını gösteriyor.

IDC'nin açıkladığı rakamlara göre Türkiye kişisel bilgisayar pazarı 2. çeyrekte 356 bin 740 adetlik satış yapmış ve bu rakam yıllık kıyaslamada yüzde 41,6, bir önceki çeyreğe göre de yüzde 41,4 düşüş olduğunu gösteriyor.

İkinci çeyrek sonuçlarına bakıldığında HP (Hewlett-Packard), Türkiye kişisel bilgisayar pazarında yüzde 24,3 pay ile ilk sırayı alırken, Asus yüzde 18,1 ile ikinci sırayı, Lenovo ise yüzde 12,9 pay ile üçüncü sırayı alıyor. IDC, Asus'un taşınabilir bilgisayar kategorisinde lider olduğunu da ekliyor.

 

IDC Türkiye'de kıdemli araştırma analisti olarak görev yapan Ayşe Kaptanoğlu, ekonomik ve politik faktörlerin 2. çeyrekte bilgisayar satışlarını etkilediğini ifade ediyor. Döviz kurlarındaki değişim, yaz ayları ve Ramazan ayının da etkisiyle önümüzdeki dönemde de 2 basamaklı düşüşün sürebileceğini ekliyor.

Keza Windows 10'un pazara giriş yapması nedeniyle Windows 8 tabanlı bilgisayar stoklarının eritilmeye çalışılmasıyla çok büyük bir değişim yaşanması da beklenmiyor. Politik ve ekonomik belirsizlik halen dağılmış gözükmese de 3. çeyrekte en azından düşüş oranının azalmasını temenni ediyoruz.

Son olarak 2. çeyrekte dünya genelinde bilgisayar satışlarının yüzde 10 civarında düşüş gösterdiğini (IDC ve Gartner raporlarına göre) hatırlatalım.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (3)
  1. Hanimoda Hanimoda

    Bizim evde 4 laptop 1 masaüstü var. Buna rağmen kardeşlerim bazen evde bilgisayar kavgası yapıyor. Komşular ve arkadaşlarda da durum pek değişmiyor. Daha ne kadar alacağız :)

  2. Dolar euro almış başını gidiyor , vergiler desek zaten belimizi doğrultamıyoruz. Alım gücümüz yok . Arkadaş 4 laptop 1 masaüstü var diyor ama henüz evinde bilgisayar olmayan çok insan var. .Bakalım ne olacak halimiz

  3. kepenk kapatmaları yakındır.üzülüyormuyum zerre değil. arkadaş yazmış 4 bilgisayar falan.çoğu evde esamesi okunmuyor daha.satışları %40 düşmesine rağmen hala ve inatla sabit kur gibi kampanya yapmıyorlarsa daha dokunmamış bunlara demek ki..ee onca yıl yediklerini sindirmek kolay değil