Google'ın Snapchat'e sessiz sedasız yatırım yaptığı ortaya çıktı

Google'ın Snapchat'e sessiz sedasız yatırım yaptığı ortaya çıktı

İnternet devi Google'ın tüm şirketlerini Alphabet çatısı altında toplamasının ardından bu çatı altına giren Google şirketlerinden bir tanesi de Google Capital'dı. Google Capital geçtiğimiz günlerde yaptığı bir güncellemeyle yeniden markalama (re-branded) projesi bünyesinde adını ve kurumsal kimliğini değiştirerek CapitalG olarak anılmaya başlayacağını duyurdu. Fakat bu değişiklikle birlikte web sitesini de yenileyen CapitalG'nin portföyündeki 'güncelleme' dikkatli gözlerden kaçmadı. Yatırım yaptığı şirketleri listeleyen CapitalG, sayfada Snapchat logosuna yer vermesiyle Snapchat'e yatırım yaptıklarını resmen açıklamış oldu.

Bildiğiniz üzere Snapchat'in pek çok alıcısı çıkmış, girişim özellikle Facebook'un 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmesinin ardından yeni tur yatırımlar almaya devam etmişti. Son olarak şirket ismini de değiştirerek Snap Inc ticari ünvanını alan Snapchat, Mayıs ayında tam 1.8 milyar dolarlık yatırım almıştı. Son gelen bu yatırımla da değerlemesini 20 milyar dolara yükselten Snapchat'in Google'dan gelen yatırımın muhtemelen bu son turda geldiği tahmin ediliyor. Ancak CapitalG tarafından Snapchat'e ne kadar yatırım yapıldığına dair hiçbir ipucu yok. Bunun yanı sıra, Snapchat ve Google'ın daha önceden de bir bağı bulunuyor. Snapchat, Google'ın bulut servislerinin önemli bir müşterisi konumunda. Milyonlarca kullanıcıya hizmet veren ve video içeriklerin kullanımının bir hayli maliyetli olduğu gerçeği ortada olsa da, Snapchat milyar dolara yaklaşan reklam gelirleriyle de büyümesini sürdüreceğine şüphe yok.

Snapchat için bundan sonraki adımın bir satın alma haberi olmasına yerine, artık şirketin halka arz edileceği tahmin ediliyor. Bunun bir diğer önemli göstergesi de Snapchat'in artık kendinden küçük girişimleri de satın alarak bünyesine katmasını gösterebiliriz. Bu arada şirketin Facebook tarafından da rekabet unsuru yaratabilecek özelliklerle ve Instagram Stories ile mücadelesi olacağı kesin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.