Snapchat, Facebook'un 3 milyar dolarlık nakit satın alma teklifini de reddetti
Mobil

Snapchat, Facebook'un 3 milyar dolarlık nakit satın alma teklifini de reddetti

Son olarak 1 milyar dolarlık bedelle yaptığı Instagram satın almasından sonra Facebook bir başka şirketi bünyesine katmak için yeni ve yüksek bedelli teklifini gerçekleştirdi.

Facebook, bir süre önce Snapchat'e de 1 milyar dolarlık satın alma teklifi sunduğu ve Snapchat'in bunu reddettiği biliniyordu. Anlaşılan Wall Street Journal'daki habere göre, Snapchat Facebook'u bir kez daha reddetmiş ve bu seferki satın alma teklifinin bedeli ise 3 milyar dolar nakit.

Şu anda 100 milyon aktif kullanıcısı bulunan her gün 350 milyon mesajın iletildiği Snapchat karşısında Facebook tarafından Poke uygulaması çıkmış fakat buna rağmen pek de başarılı olamamıştı.

Snapchat'in 23 yaşındaki CEO'su ve kurucu ortağı Evan Spiegel de, sanıyoruz şimdi en azından Mark Zuckerberg kadar 'cool' olmayı başarmış durumda. Facebook'un ilk döneminde ciddi satın alma tekliflerini reddeden Mark Zuckerberg'in yolunu izleyen Evan Spiegel, bu taktikle firmasının değerini de artırmayı başarıyor.

Wall Street Journal'da yer alan habere göre, Evan Spiegel yeni yılık ilk dönemine kadar satın alma ve yatırım tekliflerini düşünmeyeceklerini açıklamış. Snapchat bu yıl içinde birden fazla round yatırım alarak değerlemesini hızlı bir biçimde yükseltmeyi başarmıştı. Snapchat'in, Facebook'un 3 milyar dolarlık teklifini reddetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (27)
 1. Bunlar hep yalan dolan. Snapchat gibi bir sirket 3 miyar dolar etmez kaldi ki 3 milyar dolari pokeye yatirsa snapchati ezer gecer. İste bunlar hep PR hep pazarlamanin ayak oyunları.

  1. Snapchat ceo'su sadece barindirdigimiz fotolarin degeri 3milyar eder dedi ve reddetti.

   Bize cok inanilmaz geliyor boyle seyler ama, instagram'in 1milyara, tumblr'in 1.2 milyara gitmesi, yine waze'in google tarafindan 1 milyara satin alinmasi (waze'i satin aldiginda 30milyon kullanicisi bulunuyordu. 1 milyara google 30 tane waze cikarabilir bence de) boyle bir marketin oldugunu dogruluyor bence.

   1. barındırmak ? derken hani bu o resimleri silen bi platformdu.

    bence arkasında adult sektörü var, arşiv için resim topluyorlar :)

    3 milyar değil 10milyon dolar etmez.

 2. Bence yanlış bir hamle olmuş.Çünkü snapchat i insanlar hergün kullanmaz belli bir süre sonra sıkılır gibi geliyor.Sürekli kullanılabilcek birşey değil.Bence 1 milyar dolar da yanlıştı ama bu kesinlikle yanlış olmuş gibi..

 3. Snapchat ceo'sunun adresini verebilirseniz, bi sopalayıp kendine getirmek istiyorum. Gençken böyle hatalar olur, bi çayını içip kulağını çekmek lazım, 3 milyar doları reddetmiş, töbe töbe..

 4. Erdal Gözüm Erdal Gözüm

  facebook ciddi anlamda çok geniş kitlelere hitap eden global bir platform. MaşaAllah gayet başarılı oldu. İnsanların bir araya gelip bilgi alış verişi yaptığı yada sohbet ettiği tüm ortamları kısaca sosyal medya adına ne varsa tamamını bünyesine katmak istiyor. Kazandıkça daha çok kazanmak, daha çok insana ve kişisel bilgiye ulaşmak amacında belliki. Teklifinin Snapchat tarafından reddedilmesi bayağı dokunmuştur. Güzel taktik. Bu teklifi reddetmek Snapchat için çok iyi bir reklam olmuş. Belki danışıklı bir dövüşle birbirlerinin reklamını yapıyorlar. Güzel taktik MaşaAllah. Önemli olan bu tür sosyal paylaşım plaftormlarını iyi ve faydalı amaçlar için kullanmak dahası başarılardan örnek alıp çok çalışarak yeni başarılara imza atmak...

 5. Brindis Brindis

  firma değerini arttırmak için gerçekten güzel taktik. ayrıca uygulamaya yaş sınırlaması getirilmesi gerektiğini düşünüyorum

 6. Fatih Çetin Fatih Çetin

  daha fazla gereklenecek gibi gözüküyor. 1 milyardan 3 milyar dolara teklifi yükseltmiş zuckerberg. boşuna yatırım yapmaz. bişey olacağı belli. iyi ki satmamış

 7. Bunların görüp bizim göremediğimiz ne var bu uygulamada merak ediyorum

 8. Sabah sabah tüm enerjimi aldı bu haber, çalışma motivasyonu vs kalmadı yani. Arkadaş uygulamayı indirdim ama kullanması çok zor nasıl olurda bu kadar sıçrıyor dünyaya...

 9. Ben olsam 3 milyar dolara satardım 10-15 tane ev alırdım onların kirası yeterdi, her ay başka yere tatile giderdim altımada son model araba çekerdim :D Bu dediklerim çok saçma geliyor olabilir ama risk yok, bu uygulamadan yarın bir gün insanlar sıkılabilir aynı BBM gibi ;)

 10. Fatih Aycan Fatih Aycan

  Bana değil 3 milyar , 3 milyonluk bir projem olsun satayım yaslanayım arkama hiç iş stres vs uğraşmayayım ne güzel olurdu be :) 3 milyar ne demektir yaa vayy be

 11. 100 nilyon aktif kullanıcı ve 350 milyon günlük mesaj. Uygulamanın ne yaptığı değil, burada değeri sağlayan kullanıcı.

  Kullanıcı bası 30 Doılar önermiş oluyor Facebook. Instagram satın almasında da kullanıcı başına 28 Dolar ödemişti. Kullanıcı bazlı yatırımı düşündüğünüzde 100 milyon kullanıcının da datalarına sahip olmak gibi bir durum var ortada.

  1. Peki bu kullanıcıların Facebook kullanmadığını mı düşündğn bu hesaplamayı yaparken? Varsayımında hata var arkadaşım. %90 oranından snapchat kullanıcısının zaten facebook hesabı ve bilgileri vardır.

   1. %90 oranına nasıl sahipsiniz bilmiyorum fakat öyle bir oran olmadığını düşünüyorum. Ayrıca daha geniş perspektiften bakmak gerekiyor.

    1 kişinin tüm kişisel bilgilerinin yanında, insanlara yolladığı ses, görüntü v.b her neyse onlara da sahip olmak da önemli bir datadır. Burada 100 milyon kullanıcının tamamının Facebook hesabı olsa da o 100 milyon aktif kullanıcı snapchat'i kullanıyorlar. Facebook'u değil. Facebook'un amacı tüm iletişimin kendi gücü içerisinde dönmesi.

   2. Muhakkak öyledir, fakat, bir sonraki caddedeki dükkanı da satın alarak senden süt alan müşteriye ekmek satmaya başlayacakları için @Arman'a kısmen katılmak lazım.

   3. Onları facebook üyesi yapmak için istememiştir.30 dolar kullanıcı başına fiyat bence gerçekten yüksek bir yılda bir kullanıcının tıkladığı reklam sayısı ortalama 30 dur gibi geliyor.10 cent kazansa yılda bir kullanıcıdan 3 dolar kazanır ama onlar 30 dolar veriyor tabi 3 doları kazanırkende yüksek işletme maaliyetleri ve geliştirme masraflarıda yanında olacak.nereden bakılırsa bakılsın hayal gibi teklif olmuş.

    Mark a da mesaj güzel gitmiş..Çocuk dünyanın en zengin çocuğu ama hala alamadığı şeyler olduğunu bilmek garip bir sevinç yaratıyor insanın içinde.

 12. Malikaya Malikaya

  Yine aynı senaryo genç biri yatırımı red.Balon

 13. bence hata yapmışlar bu kadar parayı facebook dan başkası da vermez

  1. Amerikan Kültür Amerikan Kültür

   belki öyle olabilir ama 1 sene sonra 5 milyar da verir daha da verir.. uygulamanın geleceği var, fecebook ta bunu kendi lehine kullanmak isteyecektir..

 14. İşin aslı bence 1 Milyar dolar teklif edıldığınde iş bitmiştir yada en kotu ıhtımal 3 milyar dolarlık en son teklıfte el sıkışılmıştır.Gerisi balon teferruat vs bi kaç hafta yada ay içinde facebook snapchatı bunyesıne kattığını açıklarsa şaşırmayın 4 derler 5 milyar derler derlerde derler... Pazarlık bıtmış facebook snapchati bunyesıne çoktan katmıştır bence.pazarlama reklam stratejileri hak vermek lazım muazzam.

 15. Istanbul Ofset Istanbul Ofset

  3 milyar dolar nakit snapchat'in nesine vericekler anlamış değilim :))

 16. Facebook yatırımcılardan topladıgı parayı carcur etmekten başka yaptıgı bir şey yok ortada.Ama reklamlar

  konusunda kendisini epey geliştirdi orası bir gerçek :)

  1. bende bi kaç milyonluk facebok hissesi olsa gidip zuck u sağlam döverim şirketin parasını ergen şeylere harcama diye :)

 17. Bende katılıyorum. Bu danışıklı dövüşten başka bişey değil. Bu tür spekülatif haberlerle iyi bir reklam yapıyorlar kendilerine. Neticede insanlar bilinçaltından bu tür verilere inanıyor ve dolayısıyla değerlerinde artış oluyor. gerçekte durum çok farklı. Snapchat'ın 3 milyar dolar edecek nesi varmışta facebook'un teklifini reddetmiş enteresan.

 18. Grafabrika Grafabrika

  Şuanda daha da değerlendi, 10 milyar deseler alınır :)

 19. Amaç ileride kendilerine rakip olabilecek firmaları daha küçükken bitirmek. Ama bazıları bu oyuna gelmiyor.