Snapchat, Zuckerberg'in 1 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmiş

Snapchat, Zuckerberg'in 1 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmiş

Mobil cihazların yükselişi ile birlikte mesajlaşma uygulamaları da her geçen gün daha popüler hale geliyor. Sayıları hızla artan bu tarz uygulamalar arasından sıyrılabilmek içinse girişimcilerin artık mesajlaşma konusuna biraz daha farklı yaklaşmaları bir zorunluluk haline geldi.

Bunu en iyi şekilde gerçekleştirebilenlerden biri ise Snapchat. 2011 yılında kurulan Snapchat, kullanıcıların birbirlerine belli bir süre sonra silinen mesajlar gönderebilmelerini sağlıyor. Kullanıcılar arkadaşlarının mesajlarını görmek için ne kadar süreleri olacağına karar verebiliyorlar ve mesaj okunduktan sonra otomatik olarak kendini imha ediyor.

Bu sıra dışı uygulama o kadar popüler hale geldi ki kullanıcılar her gün son kullanım tarihine sahip 350 milyon fotoğraf gönderiyorlar. Bu durum pek çok yatırımcının ve hatta görünüşe göre Mark Zuckerberg'in bile fazlasıyla ilgisini çekmiş...

Instagram'ın kabul ettiği rakamı Snapchat reddetmiş

Wall Street Journal'ın iddiasına göre geçtiğimiz aylar içerisinde Zuckerberg, Snapchat'in CEO'su Evan Spiegel ile olası bir satın alma için görüşmek istemiş. Fakat Spiegel, 1 milyar doların üzerinde bir teklifle gelmesi beklenen Zuckerberg'i Snapchat'i bir sosyal ağ sitesine satmayı düşünmediği gerekçesi ile geri çevirmiş. Yani Zuckerberg neredeyse hafızalarda hala taze olan Instagram satın almasına benzer ikinci bir satın almaya imza atmak üzereymiş.

WSJ'ın işaret ettiği dönem Snapchat'in 60 milyon dolarlık yeni tur yatırımını aldığı döneme denk düşüyor. Söz konusu yatırım ile birlikte Snapchat'in değelermesi de 800 milyon dolara ulaşmıştı. Yani sadece değerleme açısından değerlendirildiğinde Zuckerberg'in “1 milyar doların üzerindeki” teklifi o zaman için pek de fena görünmüyor.

Yeni tur yatırımla Snapchat'in değeri 5 kat artabilir

Diğer yandan üzerinden sadece bir kaç ay geçmiş olmasına rağmen Snapchat cephesinde yeni bir gelişme daha yaşanabilir. Bugüne kadar toplam 73 milyon dolar yatırım almış olan Snapchat için yeni bir yatırım turu daha söz konusu olabilir.

Üstelik bu kez yatırım tutarının 200 milyon dolar civarında olacağı konuşuluyor. Bundan daha da ilginci bu yatırım ile birlikte şirketin değerlemesinin 3 ile 4 milyar dolar aralığına ulaşacak olması. Yani eğer bu yatırım gerçekleşecek olursa Spiegel'in 1 milyar dolara satmadığı şirketi bunun 3 – 4 katı daha yüksek bir değere ulaşabilir.

Tahmin ediyorum ki eğer Zuckerberg hala istekliyse Spiegel'in bu değerlemenin üzerindeki bir satışa bu kez itiraz etmesi pek de kolay olmayabilir. :)

Tabi ki önemli olan bu değerlemeyi koruyarak, henüz bir gelir modeli olmayan şirketi karlı hale getirebilmek.

Peki sizce Snapchat'i 1 milyar dolara satmamak gerçekten doğru bir karar gibi mi görünüyor?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.