Facebook, Instagram'ı 1 milyar dolara satın aldı
Mobil

Facebook, Instagram'ı 1 milyar dolara satın aldı

Facebook, Instagram'ı tam 1 milyar dolara satın aldı. Satın alma ile ilgili işlemlerin bu çeyrek sonunda bitmesi bekleniyor.

Sadece iOS'ta 27 milyona yakın kullanıcısı bulunan fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ay başında Android versiyonunun da çıkması ile kullanıcı sayılarını katlayarak arttırmaya başlamıştı.

Facebook'un Instagram'ın satın alınması aslında bir yetenek transferi olarak görülebilir. Yaratıcı Instagram ekibi Facebook çatısı altında çalışmaya devam edecek ve uygulama  bağımsız olarak kullanılmaya devam edecek. Fakat satın almanın sonucu olarak bundan sonra Instagram'ın Facebook ile entegrasyonunun daha güçlü olması beklenebilir.

Instagram, Facebook tarafından satın alınması ile beraber büyük bir mühendislik ve tasarımı desteği ile birlikte, Facebook'un kullanıcı sayısından da yararlanacak. Facebook tarafından yapılan satın almanın eleştirildiği noktalar da var. Instagram'ın belli bir gelir modeli olmaması bunlardan ilki. Fakat bu satın alma ile halka arz başvurusunu yapmış bulunan Facebook'un halka arz değerlemesi de hatırı sayılır miktarda yükselecektir.

Zuckerberg, Facebook'a yazdığı iletisi ile Facebook'un yıllarca arkadaşlarla fotoğraf paylaşım özelliğine odaklandığını ve Instagram satın almasının Facebook için önemli bir kilometre taşı olduğunu dile getirdi. Instagram tarafında ise CEO Kevin Systrom tarafından yazılan blog yazısı ile Instagram'ın Facebook satın alması duyuruldu.

Bu satın alma hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (22)
 1. hayırlı olsun pinteresti de alsa Fb daha ne yapar ki :)

 2. Bora Yalçın Bora Yalçın

  Google, facebook gibi devler tarafından satın alınan bir çok uygulamaya yaptığı gibi kapanmayacak olması güzel. Google plus'ın fotoğraf editörü "creative kit" entegrasyonuna karşılık facebook da instagramın özelliklerini kısmen entegre edebilir belki. Ondan sonra tüm fotoğrafların instagram ile toasted edilmiş gibi görünme tehlikesi var elbet...

 3. Isa Akpınar Isa Akpınar

  Webrazzi her gün girdiğim bir site, bugün açılmayınca çok şaşırdım öncelikle geçmiş olsun. İkinci olarak yazının başında 999 M$ değerinde bir hata var :)

  Facebook halka açılma evresine kadar irili ufaklı pek çok satın alım yaptı, bunları webrazzi aracılığıyla gördük. Ancak hiç bir satın alma facebook için bu kadar değerli değildi. Facebook için gerçekten büyük bir değer, pinterest'in gerçekten inanılması güç büyümesine bakarak acaba facebook'u geçebilir mi diye düşünüyordum ki tam o anda facebook instagram gibi çok büyük bir fotoğraf paylaşım platformunu satın aldı.

  Şahsi görüşüm artık facebook fotoğraf paylaşımında yaşanan büyük patlamayı kendine çekecektir. Ayrıca facebook için yapılan 100 milyar$ değerine şuan itibari ile ulaşıldığını düşünüyorum. ( halka arzında bende hisse sahibi olmayı düşünüyorum instagram ile ilgimi çekti )

 4. Ahmet Bayraktar Ahmet Bayraktar

  Çok güzel, twitter falan var onları da satın alsın bari

  1. İsa Koç İsa Koç

   Twitter'ı almasın, orada da farklı bir tadda heyecan var. Eğer alırsa o ölebilir. Ama Twitter'ı alıpta onu durum güncellemesine entegre etmek yerine durum güncellemesini devreden çıkarıp tamamen twittera entegre ederse, ikiside ayrı kulvarlarda patlama yapar. Bu kezde şöyle olur yolda ve yaya kaldırımında kazalarda yüzden milyonlara varan kazalar olur. Herkes cep telefonuna yapışıp sürekli birşeyler güncellerler.

   Diğer yandan da, bana göre gereksiz olan pinteresti satın alıp kapatsa memnun olurum.

 5. Özgür Şengünoğlu Özgür Şengünoğlu

  "Fakat bu satın alma ile halka arz başvurusunu yapmış bulunan Facebook’un halka arz değerlemesi de hatırı sayılır sayıda yükselecektir."

  En büyük etkenlerden birinin bu olduğunu düşünüyorum.

 6. Facebook için zamanlamaya baktığımızda tamamen psikolojik bir hamle gibi duruyor. Tam da halka arz öncesi mobil platformlarda hızla büyüyen bir uygulamayı satın alıyorlar. Beklentileri %1 artırsalar bedavaya getirmiş olacaklar. Instagram'ın gelir modelinin olup olmaması burada detay olarak kalıyor.

 7. helal olsunne diyelim..

 8. Umarım sonu friendfeed gibi olup kaderine terkedilmez..

 9. Nostra Damus Nostra Damus

  Bence instagram ekibi bu parayla gidip pinteresti alsin. Onu da 1 sene sonra google'a satarlar.

 10. Facebook'tan halka arz öncesi güzel bir hamle. Mark Zuckerberg'in akıllıca hamlesinin geri dönüşümü nasıl olacak bakalım..

  1. Volkan Çallar Volkan Çallar

   Katılıyorum. Halka arz öncesi için bir PR çalışma. 12-15 kişilik, nerdeyse hiç geliri olmayan ve sadece 2 yıllık bir şirkete 1 milyar dolar, .... . Hiç bir banka bunu finanse etmezi.

 11. Sosyal Medyan Sosyal Medyan

  Beklenen bir gelişmeydi, fb kendilerinde eksik gordukleri noktaları geliştirmeye calısan ve eger dısarıda hali hazırda daha iyisini yapan birileri varsa onları bunyesine katarakda bu gelişimi sürdüren bir yapıya sahip. Kısaca money rulezz diyebiliriz

 12. Ayberk Ayberk

  Para var imkan var tabi :)

 13. Medyadaki Sosyal Kadın Medyadaki Sosyal Kadın

  İnstagram kendi basına ilerleseydi çok daha avantajlı olurdu bence. Android markete girmesi zaten gereksizken birde fb'a satılması iyi olmadı bana göre.

  1. Ferhat Besler Ferhat Besler

   Android markete girmesinin neden gereksiz olduğunu açıklar mısınız? İyi misiniz?

  2. aynen haklısın

 14. Alım kararı mantıklı değerleme ise spekülatif. (Instagramın uzun vadede ulaşacağı değer konusunda ölçüsüz hesapsız risk.)

  Halka arza tam 1 ay kala hisse fiyatları üstünde beklentiyi artırmak ve spekülatif yatırımcı çekebilmek için bu rakama ulaşıldığını düşünüyorum.

 15. Fb instagramı almakla birlikte çok akıllı bir seçim yapmışt, fiyatınıda ucuz buldum...

 16. Instagram ekibinin yaratıcılığından istifade ederler de, uygulamanın sonu nasıl olur bilemem.

 17. Artan yenilik silsilesi devam ediyor.Facebooku yönetenlerin düşünce yapısını canlı görmek isterdim

 18. Koroglu123 Koroglu123

  Artan yenilik silsilesi devam ediyor.Facebooku yönetenlerin düşünce yapısını canlı görmek isterdim