Facebook, masaüstünde reklam engelleyicilere karşı ilk zaferini açıkladı
Dijital

Facebook, masaüstünde reklam engelleyicilere karşı ilk zaferini açıkladı

Yılın üçüncü mali çeyrek mali sonuçlarında 7 milyar dolarlık gelir açıklayarak yeni bir rekor kıran Facebook'un reklam gelirlerinin yüzde 84'ü mobilden geldi. Masaüstü ise üçüncü çeyrek itibariyle Facebook'a 1.1 milyar dolar kazandırdı. Masaüstü reklam gelirlerinin bir önceki çeyreğe göre iki kat hızlı büyüdüğünü açıklayan Facebook, bunda bütün krediyi reklam engelleyicilere karşı başlattığı savaşa veriyor.

Facebook'un yatırımcılar ve analistlerle yaptığı konferans görüşmesinde söz alan CFO'su David Wehner, Facebook'un mali üçüncü çeyrekte masaüstü reklam gelirlerini yıllık bazda yüzde 18 oranında arttırdığını söyledi. Bir önceki çeyrek içinse bu sayı yüzde 9'du. Reklam gelirlerinin  masaüstünde iki kat hızlı artmış olmasını ise Facebook'un "reklam engellemenin etkisini azaltma çabalarına" bağladı Wehner. Bu, Facebook'un reklam engelleyicilere karşı kazandığı ilk ve en önemli zafer olarak kayıtlara geçti.

Facebook, geçtiğimiz Ağustos'ta reklam engelleyici yazılımları engellemeye başlayacağını duyurmuştu. AdBlock Plus Facebook'un bu hamlesine karşı yeni bir üçüncü yol daha geliştirmiş ancak Facebook, Adblock Plus’ın engelleyicisini engelleyecek bir engeli devreye alacağını açıklamıştı. Gagalama yarışına dönen mücadele, reklam engelleyici yazılımların aleyhine bir süre daha devam edebilir. Ancak endüstrinin, kullanıcıların reklam engelleme yazılımlarına neden ihtiyaç duyduğunu hatırlaması gerekiyor, internetin daha kullanıcı dostu bir yer haline gelmesi için.

Yorumlar (3)
 1. Engin E. Engin E.

  Bir reklam veren olarak reklam engelleyicilere karşıyım. Facebook bizim verdiğimiz reklamlardan para kazanacak ki gelirinin nereden geldiği belli olsun, her ne kadar şuan Facebook bünyesinde olsa da Whatsapp gibi bilinmeyen gelir modelinden iyidir Facebook'un yaptığı.

 2. Facebook bu savaşta sonuna kadar haklı. Evet reklamsız siteler daha hoş ve kullanıcı dostu duruyor ama şunuda unutmamak gerek. O reklamlar olmazsa belkide bugün facebookda ne video olacaktı, nede birçok yeniliğe adım atabilecektiler.

 3. Yaşasın reklam engelleyiciler, reklam verenlere yol gösterdi! Adam akıllı reklamlar, kuralına uygum reklamlara kimse birşey demez. Reklamlar insanları rahatsız etmemeli! Sponsorlu içerikler zaten reklam engelleyiciler tarafından engellenmiyor.

  Onedio, Hürriyet gibi sitelerde "Sponsorlu" başlığı ile içerikler mevcut. Bunları engellmeyeceklerini reklam engelleyi şirketler duyurdu. "Acceptable" kurallarına uygun reklam üretin, kimse birşey demez.

  Gizlilik ise önemli bir husus! Bu konuda Gizlilik dostu 'Beni İzleme Politikası' kurallarına uyulmalı. https://www.eff.org/tr/node/80042

  Bu konuda Privacy Badger kullanmak mantıklı, tüm reklamları engellemek yerine, bu kurala uymayan reklamları engellemek bencede mantıklı.

  Bu yüzden Privacy Badger kullanılıyor: https://www.eff.org/tr/privacybadger

  Sonunda reklam verenler dize geliyor, kurallara uymaya başladılar!!