Facebook'un Adblock Plus'ın reklam engelleyicisine yönelik cevabı gecikmedi
Dijital

Facebook'un Adblock Plus'ın reklam engelleyicisine yönelik cevabı gecikmedi

Facebook'un masaüstünde reklam engelleyici yazılımları devre dışı bırakmaya başlamasından kısa bir süre sonra, Adblock Plus bu engelleyiciyi engelleyecek yeni bir yöntem geliştirdiğini duyurdu. Facebook tarafından buna da cevap gecikmedi ve şirket Adblock Plus'ın engelleyicisini engelleyecek bir engeli devreye alacağını açıkladı.

Karmaşık bulanlar için gelişmenin kısa bir özeti, Facebook'un bugün yayınlayacağı bir güncellemeyle, Adblock Plus'ı masaüstünde yeniden devre dışı bırakmaya başlayacağı. Facebook TechCrunch'a yaptığı açıklamada Adblock vb. reklam engelleme yazılımlarının yalnızca reklamları değil insanların arkadaşlarına ait içerikleri de bloklayarak kullanıcıları cezalandırdığı iddia ediyor.

adblock

Facebook reklam engelleyicilerin körelmiş araçlar olduğunu ve bu nedenle hangi reklamları görmek istedikleri konusunda seçimi kullanıcıya bıraktığını söylüyor.

Reklam engelleyici yazılım kullananların Facebook açıklamasından ne kadar etkilenecekleri muamma. Bütün bir engelleyicilerin engellenmesinin engellenmesi hikayesi ise kulağa tamamen absürt geliyor. Facebook ve diğer yayıncılarla reklam engelleyiciler arasındaki mücadelenin pratiği de öyle... Reklamlar internetin ilk günahı ve "yegane" gelir kanalı, tartışmanın reklam engelleyiciler ve yayıncılar arasında sıkışıp kalmaması gerekiyor. Bu konuda kapsamlı bir tartışma için yazımızı da görebilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Mert Alkanat Mert Alkanat

    Facebook senin reklamlarını her türlü bitireceğiz!

  2. Maskelihileci Maskelihileci

    Bu Adblock yazılımları site tasarımcılarının emeğiyle oynuyo onu baştan söylüyem.!

  3. Musab Koralov Musab Koralov

    facebook çok aç gözlü aynı yahoo gibi umarım batar zaten insanların kişisel bilgilerini servis edip tonlarca para kazanıyor oda yetmiyor bide reklam yapıyor kaldı ki reklamlar facebookun ne kadar ucuz olduğunun göstergesi