Az eğitimli kişiler, teknolojinin işlerini ellerinden alacağına inanmıyor

Az eğitimli kişiler, teknolojinin işlerini ellerinden alacağına inanmıyor

"Teknolojinin bir şekilde gelecekte işinizi elinizden alacağını düşünüyor musunuz?" sorusuna "hayır" diyebilecek kadar cesaretli ve işinden o kadar emin olmak gerçekten çok büyük bir lüks diye düşünüyorum. En azından BusinessInsider'ın yayınladığı anket sonuçlarını görene kadar böyle düşünüyordum.

Bir maaş karşılaştırma sitesinin 900 kişi üzerinde yaptığı anket sonucuna göre insanların büyük çoğunluğu işlerini bir robot yüzünden kaybedebilecekleri konusunda pek endişeli değil. 900 kişilik örnek küme içerisinde herhangi bir diplomaya sahip olmayan kişilerden tutun da MBA yapmış kişilere kadar geniş bir profil yer alıyor. Sonuçlar ise oldukça ilginç.

robotlar-isinizi-elinizden-alabilir-mi

Eğitim seviyesine göre sonuçlar listelendiğinde, herhangi bir diploma sahibi olmayan kişilerin sadece %18'inin işlerini teknolojik gelişmeler yüzünden kaybetme korkusu yaşadığı sonucuna ulaşılıyor. Başka bir deyişle %82'si herhangi bir endişe duymuyor. Finans alanında yüksek lisans yapan kişilerin ise %40'ı işlerini kaybetme korkusu yaşıyor.

Eğitim seviyesi arttıkça tedirginlik artıyor. (Aslında hayatın genelinde de eğitimli kişilerin herhangi bir olay karşısında yaşadıkları tedirginlik eğitimsiz kişilere göre her zaman daha yüksek olduğu için normal karşılanabilir.)

Beni asıl şaşırtan şey teknolojinin hayatımızın en ince ayrıntısına kadar girdiği, internetin veya elektriğin kesildiği 10 dakikanın bile katlanılamaz olduğu bu günlerde henüz çoğunluk işini kaybetme korkusu yaşamıyor. Yani kimse yaşanan gelişmelerin tam olarak farkında değil diyebiliriz.

Oxford Üniversitesi tarafından düzenlenen "Technology at work: V2.0" araştırmasının sonuçları ise durumun ne kadar endişe verici olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına göre İngiltere'de işlerin %35'i otomasyon teknolojileri tarafından ele geçirilecek. Başka bir deyişle İngiltere'de çalışanların %35'inin işi tehlike altında. Bu oran Amerika'da %47 ve riskin en yüksek olduğu Çin'de bu oran %77 civarında.

Özellikle kas gücüne dayalı ve düşük vasıflı meslek sahipleri işlerini ilk kaptıracak kişiler arasında gösteriliyor ve onları da fabrikalarda çalışan kişiler takip ediyor. 4. Sanayi Devrimi'nin getireceklerine dair daha önce paylaştığım yazıda da bu durum açıkça görülüyordu.

2025 yılına kadar Amerika'da iş hayatının %7'si robotlar tarafından ele geçirilecek. Yani gelecek çok da uzağımızda değil. Milenyum nesli bu durumdan fazlasıyla etkilenecek, bu açık bir gerçek fakat X nesli (1965-1981 arası doğanlar) bu durumun kendilerini etkilemeyeceğini düşünüyorsa maalesef yanılıyorlar. Çünkü dijital sanayi sandıklarından çok daha hızlı gelişiyor.

Peki bu yazıyı sonuna kadar okuyan sizler ne düşünüyorsunuz? Mesleğiniz teknoloji tarafından ele geçirilecek mi? Meslekleriniz ile beraber yorumlarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Son olarak yukarıda sözü edilen araştırmanın mesleklere göre sonuçlarını da aşağıda paylaşıyorum.

mesleklere-gore-anket-sonuclari

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.