Adidas neredeyse tamamen robotlar tarafından üretilen ilk ayakkabısını tanıttı

Adidas neredeyse tamamen robotlar tarafından üretilen ilk ayakkabısını tanıttı

Adidas Almanya'da robotlar tarafından ayakkabı üreten Speed Factory adlı fabrikasını açmış ve deneme üretimine başlamıştı. İlk üretilen ayakkabı da geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Fabrikada yıl sonuna kadar sadece 500 adet üretim yapmayı hedefleyen Adidas için tabi ki bu rakam küresel tedarik zincirinde neredeyse bir hiç anlamına geliyor olsa da gelecek için umut verici. İkinci robotlu ayakkabı üretim tesisini 2017 yılında Atlanta'da açacağını duyuran Adidas bu tesiste de yıllık 50 bin adet üretim yapmayı hedefliyor. Yıllık ortalama olarak 300 milyon adet ayakkabı satan Adidas bu ayakkabıların neredeyse tamamını Çin ve diğer asya ülkelerinde insan gücüyle ürettiriyor.

robotlar-tarafindan-u%cc%88retilen-ilk-ayakkabi

Adidas'ın teknoloji ve yenilik başkanı Gerd Manz her yıl yaklaşık 30 milyon ek ayakkabı üretmeleri gerektiğini ve ancak bu şekilde 2020 hedeflerini tutturabileceklerini ve bu gibi nedenlerle tamamen robot gücüne geçmeyi şimdilik hedeflemediklerini belirtti. Adidas tarafından böyle bir bilgi paylaşılsa da Çin'de bulunan anlaşmalı fabrika bu konuda bir yorum yapmaktan kaçınmış. Çünkü her bir robotik fabrika onlar için sonun başlangıcı anlamına geliyor.

Ucuz işgücü dolayısıyla asya ülkelerinde üretilen bu ayakkabılar Amerika, İngiltere, Fransa gibi gelişmiş ülkelere ciddi bir tedarik ağı aracılığıyla ulaşıyor ve bu da ayrı bir maliyet anlamına geliyor. Adidas ilerleyen yıllarda bu fabrikaları gelişmiş pazarlarda daha fazla kurarak bu tedarik ağını ve dolayısıyla maliyetlerini de azaltabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=FVpfVdXxcCA&feature=youtu.be&noredirect=1

Robot fabrikaların bir diğer büyük faydası ise hızlı yeni model üretimi. Adidas'ın verilerine göre her yıl satılan ayakkabıların yaklaşık %70'i 1 yılı geçmemiş yeni modeller oluyor. Yani bir çok kişi yeni model ürün almayı tercih ediyor ki bu da zaten yeni nesil markalar için oldukça büyük bir handikap. Markalar artık uzun yıllar kullanılacak modeller veya yılda 1 yapılan yeni model duyuru modelinden çıkarak daha hızlı ve farklı model üretimine geçmeye zorlanıyor yeni nesil tarafından. Adidas robotlar tarafından ayakkabı üretimini çoğaltınca yeni model üretimi de oldukça hızlanacaktır.

Robotlar'ın sadece Amerika'da 2025 yılına kadar tüm mesleklerden %7 gibi bir oranı çalacağını paylaşmıştık. Görünüşe göre diğer ülkelerde durum çok daha vahim olacak. Dijital sanayi devrimine ayak uydurabilmek için herkesin kendini çok fazla geliştirmesi gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.