3D yazıcıyla insan kemiği üretmek için yeni bir teknik bulundu

3D yazıcıyla insan kemiği üretmek için yeni bir teknik bulundu

3D yazıcılar dünyayı değiştirmeye devam ediyor. "3D yazıcılarla basılmış ve kanlanabilen yapay insan kemiği" tanımlaması yavaş yavaş bir hayal olmaktan çıkıyor.

Dublin’deki Trinity Colloge’de bulunan Advanced Materials ve Bioengineering Research Centre (AMBER)’ın bulduğu son teknik artık 3d yazıcılarla insan kemiği üretme hayalini gerçeğe bir adım daha yaklaştırdı. Bulunan son teknik biyo malzemeler ve kök hücreler sayesinde kemiklerin oluşmasına yardımcı oluyor.

3d-yazici-ile-kemik-u%cc%88retmek

Trinity College’de Profesör Daniel Kelly: “Şu anki yazıcı teknikleriyle kanlanabilecek katı bir madde üretmek mümkün değil” diyor ve “ama yeni teknikle kıkırdak ve kemik implantları üretmek mümkün olacak” diye ekliyor.

Bu aşamaya gelebilmek için Kelly ve ekibi gerçek insan kemiklerinin büyüme sürecinden ilham aldığını söyledi. İnsan ilk doğduğunda basit bir kıkırdak şablonu oluşur. İnsan büyüdükçe de bu kıkırdak karmaşık dokuya dönüşüyor.

Daha önceki metodlarla üretilen kemik yapısı insan vücuduna çok uygun değildi. Kelly ve ekibinin yaptığı bu yenilikle kök hücre kullanılarak basit kemik yapısından yetişkin insan kemikleri üretilebilecek.

Çalışma şu anda tam anlamıyla bitmiş değil ama bu haliyle bile eski yöntemlerden çok daha başarılı olduğu söyleniyor. Bu yeni sistem tam anlamıyla kullanılmaya başlandığında metal ve polimer eklem protezlerine artık ihtiyaç duyulmayacağı söyleniyor. Kelly ve ekibi bu çalışmanın uğraşmaya değer ve hayat kurtarıcı olduğunu söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.