Google mobilde içeriği görmeyi engelleyen reklam gösteren siteleri cezalandıracak
Reklam Servisleri

Google mobilde içeriği görmeyi engelleyen reklam gösteren siteleri cezalandıracak

Google, mobilde yapılan aramalarda "izinsiz arayer" gösteren siteleri cezalandırmaya başlıyor. Şirketin Webmaster blogundan yaptığı resmi açıklamaya göre, Google mobilde ziyaret edilen sayfanın görünmesini engelleyen içerikleri kullanan siteleri arama sonuçlarında geri sıralara itecek. Google, yeni sıralama sinyalinin 10 Ocak 2017'den itibaren devreye alacağını belirtiyor.

Hali hazırda içeriği görüntülemenin zor olduğu mobilde, yapılan aramalar sonrasında gittiğiniz bir sitede, size içeriği göstermek yerine araya reklam/popup vs. sokan siteler çoğunlukla içeriğin görünmesini engelliyor, kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor. Google'a göre, içeriği kullanıcı için daha az erişilebilir hale getiren tekniklerin bazıları şu şekilde sıralanıyor:

Screen Shot 2016-08-24 at 10.41.12

  • Kullanıcı siteye gelir gelmez  ya da sitede biraz zaman geçirdikten sonra ana içeriği kapatacak şekilde bir popup göstermek
  • Ana içeriğe erişmek için ziyaretçinin geçmesi gereken tekil bir arayer göstermek
  • Tekil bir arayere benzer şekilde sayfayı kısmi gizleyen arayer kullanmak

Google, bu benzeri tekniklerle mobilde içerik gösterimini engelleyen siteleri aramalarda aşağı sıralara çekiyor ancak bazı istisnalar da var.

Screen Shot 2016-08-24 at 10.42.34

Örneğin yasal düzenlemeler gereği, gösterilen cookie veya yaş sınırı uyarıları, özel içerikler için login ekranları ve içeriği engellemeyen "makul" display reklamlar. Makul reklamlara, Safari ve Chrome'da gösterilen uygulama yükleme banner'larını örnek gösteriyor Google.

Nisan 2015'te arama sonuçlarına mobil uyumlu etiketini ekleyen Google, bu tarihten itibaren arama sonuçlarını mobil odaklı olarak değiştiriyor.

Yorumlar (2)
  1. Emre Çetiner Emre Çetiner

    Kesinlikle muhteşem karar. Çok çirkin bir gelir modeliydi.

  2. Peki sormazlar mı? Mobil sitelerde "Vignette ads" user-friendly mi? Popup,interstitial,richmedia v.b alanlarda olamadıkları için tamamen Vignette modeline diğer ad networkleride çekerek demand ve revenue olarak rekabet edemeyeceklerini düşünüyor. Hatta tamamen google adx hesabı dağıtmış olduğu network ve premium yayıncılara vignette ile reach oranını yükseltmek ;) Ayrıca, Yayıncı tehditi ile uygulanmış bir karar olduğu için model ne olursa olsun ilerleyen zamanlarda benzer şeyleride rahatlıkla yaparak farklı ad-unit alanlarınıda pasif hale getirebilir.