Google arama sonuçlarını mobil öncelikli olarak değiştiriyor!
Arama
Girişim

Google arama sonuçlarını mobil öncelikli olarak değiştiriyor!

Google-SearchGoogle, resmi blogundan yayınladığı duyuruyla arama algoritmasını, mobil uyumlu web sitelerini daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacak şekilde 21 Nisan’da değiştiriyor. Buna paralel olarak mobil uygulamaların içindeki sayfalar da bundan böyle arama sonuçlarında listelenmeye başlayacak.

Şirketin yapacağı bu değişiklikle birlikte mobil arama sonuçları tüm dünyada değişecek. Burada çok önemli olan nokta, mobile yüzde 100 uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkacak ve bir sitenin tamamen mobil uyumlu olmasının arama sonuçlarındaki sıralamasını ve puanını direkt olarak etkileyecek olması. Daha öncesinde şirket modern akıllı telefonlarla uyumlu web sitelerini mobil arama sonuçlarında dikkate alıyordu ve kullanıcılara gösteriyordu. Yapılacak bu algoritma değişikliği ile direkt olarak mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış siteler arama sonuçlarından olumlu yönde etkilenecekler ve daha üst sıralarda listelenecekler. Web sitenizin Google kuralları çerçevesinde ne kadar uyumlu olduğunu test edebilir ve mobil kullanılabilirlik raporuyla daha da iyileştirebilirsiniz.

Bir değişiklikte mobil uygulamaların sahip olduğu içeriklerin mobil arama sonuçlarına dahil edilmesi yönünde olacak. 21 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Google, mobil uygulamaların içerisinde “deep link” olarak adlandırılan yöntem ile oluşturulan içeriklere ait sayfaları arama sonuçlarına dahil edecek. Mobil deep link ile mobil uygulamaların içerisinde yer alan sayfalar kendilerine ait özel bir URL’e sahip oluyorlar. Google’da deep link ile oluşturulan bu sayfalara ait linkleri mobil arama sonuçlarına dahil edecek. Mobil uygulamanız içerisinde deep link’i nasıl kullanacağını ise yine Google ayrıntılı şekilde anlatmış.

 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (21)
 1. Kreş Tavsiye dedi ki:

  Telefon ekranları cozunurluk ve hassasiyette tablet haline donustu nerdeyse..Bu nedenle her siteyi mobile cevirmek eskisi kadar kritik degil. Hayirli olsun ne diyelim.

  1. max089İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Nasıl önemli değil. Google mobil uyumlu sitelere arama sonuçlarında öncelik tanımaya başlayınca siten bu konuda sınıfta kalırsa o zaman önemini acı bir şekilde anlarsın… Bu arada arama motorları için kullanıcı adına yaptığın işlem webrazzi içinde işe yaramıyor “nofollow” link olarak gözüktüğü için… 🙂

 2. Özdemir dedi ki:

  Yazının sonlarına doğru editörün canı sıkılmış olmalı.
  “bir değişiklikte” değil, “bir değişiklik de”
  “Google’da” değil, “Google da”

  1. Sevgili özdemir bence senin canın sıkılmış takılma bunlara.

 3. Mert Erkal dedi ki:

  Umarım bu güncelleme ile artık site sahipleri mobil SEO kavramına da alışmaya başlarlar. “Mobil sitemiz de idare eder, en azından menülerimiz falan okunuyor” gibi yorumlar duymayız artık. Mobil bas bas geliyor 2015 yılında, buna yatırım yapan kazanır, bu kadar net. Konuyu SEO açısından daha detaylı şekilde ele alan bir inceleme yazısı yazdık; blogumuzdan okuyabilirsiniz…

 4. zafer dedi ki:

  Ne kadar dikkatli ziyaretçiler var. Yazım hatası oldu mu ? 🙂

 5. Seo dedi ki:

  Az önce http://www.bolgeselseo.com Google Mobil Uyum raporu ile test ettim. Yeşil bir yazıyla MÜKEMMEL yanıtını verdi. Google arama sonuçlarında MOBİL UYUMLU yazdığı zaman bu tip bir sıralama etkisi de bekleniyordu. Yerinde bir uygulama. Eğer web sitesi responsive değil ise sıralamayı etkilecek. Tabi sadece durum bundan ibaret değil, yüzlerce farklı değişken var.

 6. Emrah Yılmaz dedi ki:

  Web sitenizin google gözünde “mobile friendly” olup olmadığını şu adresten kontrol edebilirsiniz;
  https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr

  1. Yazının içinde nereden kontrol edebileceğiniz yazıyor. Farklı yerlere bakmaya gerek yok, hatta linki de var 🙂

 7. Kadir Yaz dedi ki:

  Mobil uyumluluk kriteri uzun zamandır sıralamayı etkiliyordu. Bu yalnızca resmi açıklama olmuş.

  1. Sosyal medya tarafında evet ama web sitesi ve e-ticarette paralı reklam dışında öncelik hiç olmadı.

 8. seoturuncu dedi ki:

  deep link alakalı türkiye sonuçlarında hiç bir kaynak yok Webrazziye teşekkürler..

 9. Pembe Club dedi ki:

  21 nisan deep link google mobil güncellemesi ile alaklı bilgilendirici bir yazı olmuş , sonuna kadar soluksuzca okudum. Öneriler için teşekkür ederim.Kişisel blogumda bu önerilere göre değişikleri hemen yapacağım.

 10. mühendis maaşları dedi ki:

  bizce çok iyi olacak mobil desteği

 11. Tatlı Tarifleri dedi ki:

  Hala sonuçlarını bekliyoruz şuan görünen birşey yok.

 12. Guvenc dedi ki:

  mobil repsonsive templatelerin talebi artacak, guzel!!!

 13. Bu haberi web sitesi yaptıracak müşterilere göstermek gerek. Ve artık tasarımcılar olarak “web siteniz mobil uyumlu olsun mu?” sorusunu sormadan mobil uyumlu olarak sunmak gerek. http://www.vipgirisim.com.tr mobil uyum testine baktığımızda sadece bir görsel yüzünden mobil uyumlu değil uyarısı alabiliyor. O sorunu giderdik şuan tam not aldı.

 14. seo doktoru dedi ki:

  Yazınız için öncelikle teşekkür ederiz, deep link algoritması çıktı güzel ama bence uygulanmamakta, responsive olmayan ve alakasız bir çok site google ilk sayfalarında yer almakta. facebook sayfaları da bunun yanında cabası URL aranan keywords mevcut diye facebook sayfaları ilk ve ikinci sırayı çekmekte.

 15. Girişim dedi ki:

  Algoritma sadece MOBİL ARAMALARI kapsamaktadır. Web aramalarındaki sıralama ile mobil aramalardaki sıralama farklı.

 16. Konuyu uzun süre önce duymuştum, peki mobil uyumlu siteler diğer sitelerin üstünde mi yer alacak yoksa sadece mobil uyumlular arasında mı sıra savaşı olacak orası biraz karışık ?

 17. Erhan dedi ki:

  Yazı icin cok tesekkurler. Mobil uyumluluk hep kafamda soru isareti haline gelmişti sayenizde biraz olsun yanit bulabildim.

Bir Yorum Yazın