Google mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında daha fazla ödüllendirecek
Mobil

Google mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında daha fazla ödüllendirecek

Bundan yaklaşık bir yıl önce kopan mobilgeddon artçılarıyla devam ediyor. Nisan 2015'ten itibaren mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında ödüllendirmeye başlayan Google, algoritmasını bir kez daha mobil lehine değiştirdiğini duyurdu.

Google arama sonuçlarını sıraladığı sinyaller arasına mobil uyumluluğu geçtiğimiz yıl ekleyeceğini duyurmuştu. 21 Nisan'dan itibaren bu yeniliği devreye alan Google, sitelerin mobil uyumlu olup olmadığını doğrudan sonuçlarda göstermeye başlamış ve mobil uyumlu siteleri sonuçlarda yukarı sıralara almaya başlamıştı. Bu yeniliğin bir devamı niteliğinde mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında daha öne çekeceğini duyuran Google, güncellemeyi önümüzdeki Mayıs'tan itibaren devreye alacağını paylaştı.

Değişiklik sitelerini mobil uyumlu hale getirmeyenlerin daha fazla cezalandırılacağı anlamına geliyor. Google'ın aramalardan sorumlu başkan yardımcısı Amit Singhal, Google üzerinden yapılan aylık 100 milyar aramanın yarısından fazlasının mobilden yapıldığını belirtmişti, geçtiğimiz Ekim ayında. Geçen sürede mobilin oranının yükselmiş olması kuvvetle muhtemel.

Yorumlar (5)
 1. Ozan Başer Ozan Başer

  Geç kalınmış bir hamle. Ama güzel sonuçlar getireceği kesin. Hala fırsat varken site yöneticileri mobil uyumu halletmek durumunda.

 2. Msy29 Msy29

  Artık herkes mobil cihaz kullanıyor tabletten veya telefondan girdiğin site responsive değilse baya zorluk çekiyorsun, çok yerinde bir karardı ve daha da iyi olacağını düşünüyorum.

 3. Şahin Koyuncu Şahin Koyuncu

  Artık ziyaretçilerin %70'i mobilden geliyor. Dolayısı ile mobil uyumlu olmayan sitelerin ilk sayfalarda yer almamaları gerekir. Ancak geçen yılki güncellemeye rağmen google hala mobil uyumlu olmayan sitelere öncelik vermeye devam ediyor. Yani açıkçası ben sıralamalarda çok fazla değişiklik hissetmedim.

 4. Umut A. Umut A.

  Zaten bu mobil uyumluluk konusuna önem vermeyen site sahiplerinin, arama sonuçlarında yer edinmek yada ziyaretçi kazanmak gibi bir dertleri olmadığını düşünüyorum. Şu zamana kadar teknik anlamda engeli olmayıp halen geciş yapmayan bir site yöneticisi varsa Google bir zahmet sıralamalarını düşürsün, hatta komple mobil sonuçlarda çıkmamasını sağlasın. Gerçekten bilinçli bir site yöneticisinin bu konuda hassas olması gerekir. Gerçi bu konuda birde web tasarım şirketlerinin müşterileriyle olan ilişkisi söz konusu.

 5. Yarindun Yarindun

  Artık bir zorunluluk zaten. Biraz geç kalınmış olsada artık zamanı gelmişti. Artık responsive tasarımların Bootstrap gibi css kütüphaneleri ile yapılması daha da kolaylaştı. Mobil teknolojilerin google tarafından ödüllendirecek olması geç kalınmış olsada beklendik bir durumdu. Yazı için teşekkürler. Her site yöneticisinin bilmesi gereken bir bilgi.