Psikologlara özel SaaS girişimi: psikologofisi.com
Arama
Girişim

Psikologlara özel SaaS girişimi: psikologofisi.com

psikolog-ofisiPsikologlar için özel olarak geliştirilmiş bulut tabanlı SaaS girişimi psikologofisi.com kısa bir süre önce açıldı. Psikologların kendilerine özel mobil uyumlu bir web sitesini ve danışan ilişkilerini yönetebileceği bir CRM aracını sunan girişim, aynı zamanda online olarak görevlerini icra etmelerini de sağlıyor.

Yakın gelecekte psikologlar için bir pazaryeri olmayı amaçlayan girişim, danışanların psikologofisi.com üzerinden online terapi almasını sağlayacak. Sistem sayesinde danışanlar ödemelerini kredi kartıyla psikologlara yapabilecek. Böylece psikologofisi.com psikologlar için hem bir yönetim aracı hem de yeni bir online ofis olacak.

Bugüne kadar psikologlar ve danışanları bir araya getiren sağlıklı bir platform olmadığını gören yeni girişim, psikologların online olmasını sağlayacağı, ödeme tahsil edebileceği; danışanların ise anında psikolog desteğine başvurabileceği bir sistem olarak tasarlanmış. Bu pazaryeri aktif bir şekilde kullanıldığında hem psikologlar için hem de danışanlar için oldukça faydalı yanları olduğunu söyleyebiliriz.

psikologofisi-featured

psikologofisi.com girişiminin sahibi şirketin bir önceki girişimi ise avukatlar için bir SaaS platformu olan Lawoud‘du. Şirketin ikinci girişimi, kurucusu Ali Fehmi Turan‘dan aldığımız bilgilere göre ayrı bir operasyona sahip. Psikologofisi.com’un CEO’su Ayça Özaslan, CTO’su ise Göktuğ Boğaç Öğel olmuş. Fakat girişim Lawoud’da edindiği tecrübeyi de buraya aktardığını söylüyor. Çok da kolay olmayan SaaS işinde bu tarz tecrübeler oldukça önemli. Bakalım psikologofisi.com, psikologlar ve bir psikologa danışması gereken konuları olanlar tarafından kabul görecek mi?

Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. atilla dedi ki:

  template site ile girişim bu aralar çok moda 😀

  1. Ali Fehmi Turan dedi ki:

   Merhaba Atilla Bey,

   Siz ve sizin gibi düşünenlerin bakış açısını değiştirmek ve sizleri doğru pencereye yönlendirebilmek amacıyla yazıyorum.

   Hem tasarımcı hem de front-end developer olarak yazacaklarımı ciddiye almanız ve benimsemeniz, mevcut bir girişiminiz varsa ya da bir girişim oluşturmayı düşünüyorsanız çok işinize yarayacaktır. Size, zaman ve maliyet konusunda tasarruf sağlayacaktır.

   Psikologofisi.com’da gördüğünüz sayfalar front-end tarafında UI ve UX designdan ibaret. Template ise başka bir şey. Biz template kullanmadık. UI elementleri kullandık.
   UI ve UX design konusunu bildiğinizi varsayarak devam edeceğim.

   Öncelikle mobil trafiğin gün geçtikçe yükseldiği günümüzde template diye bir kavramın kaldığına inanmıyorum. Konu tamamen mobil uyum, kullanılabilirlik ve sadelikle ilgili. Bir ürüne bakarken masaüstü çözünürlükte bakıyorsanız en büyük hatayı yapıyorsunuz demektir. Mobilden bakıyorsanız da tek kıstasınızın dediğim gibi sadelik ve kullanılabilirlik olması gerekir.

   Türkiye’de kaliteli UI elementler tasarlayabilen tasarımcıların genelde güzel sanatlar fakültesi mezunu ve web tasarımı konusunda uzmanlaşmış sanatçılar olduğunu görürsünüz. Kaliteli tasarımların alaylı kişiler tarafından değil, okullu kişiler tarafından yapılabildiğini unutmayın.
   “Alaylı tasarımcılar kötü tasarımcılardır.” demiyorum yanlış anlamayın ama okullular ile kıyaslanamazlar.

   Kendim de; müzisyen olduğum ve sanatın içinde bulunduğum için bu konuyu defalarca deneyim etme şansım oldu. Sanatçı olmayan ve bu işin okulda eğitimini almayan kişilerin tasarımları kötü oluyor. Teorik eğitim alıp kafasını yükselten adamla almayan adam bir olur mu? 2×2=4

   Her hangi bir UI element olan basit bir inputta bile; border: 2px; yapmakla border 1px; yapıp opacity değerlerini doğru seviyeye getirmek arasında 5 yıl deneyim farkı olduğuna inanıyorum ve bunu her gün front-end developerların olduğu platformlarda görüyorum. Ön yüzde kod yazabilen herkes tasarım yapabileceğini zannediyor.
   Böyle bir şey yok, tasarım yaptığını zanneden ama yapamayan büyük bir kitle var. Bence bu kitle %99 civarında.

   Türkiye’nin en büyük /çok uluslu ajanslarında çalışan birçok sanat yönetmeni arkadaşım var, UI elementleri onlara da tasarlatabilirdim ancak o işe girdiğiniz anda başınıza farklı belalar da almak durumunda kalırsınız. Teknik tarafta size zaman kaybı ve maliyete sebep olacak olan bu hatalar bence hiçbir start-up’ın almaması gereken risklerdir.

   Psikologofisi.com’da kullandığımız UI elementleri 23USD’a themeforesttan satın almak yerine dışarıya tasarlatmak isteseydik aynı kalitede işi 30.000 USD’dan aşağıya mal edemezdik.

   Şimdi işin “İŞ” kısmına gelip basit bir hesap yapalım.

   30.000$ para ve zaman harcamayı mı tercih ederdiniz yoksa 23$ verip en kaliteli UI elementleri satın alarak UX ve Back-end konusuna odaklanmayı mı? (Aynı işi 5.000 liraya yapan arkadaşlarım var demeyin. Ben o kişilerle çalışmıyorum.)

   Kişisel olarak; 30.000$ parayı pazarlamaya ayırmayı tercih ettim. Size de; seçiminizi her zaman 2. şıktan yana kullanmanızı tavsiye ederim.
   Çünkü 2. şık; size kaliteli UI elementleri, düşük maliyeti, zaman tasarrufunu ve daha yüksek pazarlama bütçelerini kazandırır.

   Bir de her şeyi bir kenara bırakalım ve front-end developerların önce kendi işleri ile ilgili vizyona sahip olmalarını umalım ve onlardan tasarımcı olmalarını kimsenin beklemediğini anlatalım. Tasarım başkalarının işi. Front-end developerların sahip olması gereken tek şey tasarım gözüdür.

   Eğer bir front-end developersanız size de; UI element tasarımı konusunu ego haline getirmeniz yerine “hidden-xs” koduna odaklanıp mobil uyumlu ekranlar üretmenizi tavsiye ederim.

   Sevgiler,
   Ali.

   1. Vedat dedi ki:

    23 dolara karşılık 30.000 dolar, orantısız değil mi? Kim o paraya ne yapıyor? Element tasarımı demeyin!

   2. Halil Arıcı dedi ki:

    gerçekten saçmalamakta uzerinize yok.

  2. Cevahir dedi ki:

   Yapabiliyorsan birde sen dene bakalım , söz konusu template değil burada . İşlevi.
   Firmayı tanımam etmem veya firmayı savunmuyorum ama biz yazılımcı olarak burada çok güzel bir emek görüyorum ve bu yorumu hakketmediğini düşünüyorum .

 2. ibrahim dedi ki:

  Olaya ancak bu kadar sığ yaklaşılabilirdi. Birileri uğraşıp emek vermiş ve ortaya bir proje çıkarmış. Tek gördüğünüz template kullanılması mı? Evet sizin mantığınız ile girişimlerin ön yüzlerinde bootsrtap veya foundation gibi hazır ön yüz çatısı da kullanılmaması gerekir değil mi? Sonuçta madem girişim yapılıyor, Amerikayı yeniden keşfetsin, benzer ön yüz çatısını tekrar yazsın, ciddi bir parayı buralara harcasınlar, sonra da mükemmel ama kimsenin bilmediği bir girişim olsun ve batsınlar mı yani.
  Bu arada Ali Bey, size de 30.000$ rakamının çok afaki olduğunu söylemek istiyorum, haklısınız da o kadar da uçuk rakamlar değil bu işler.

 3. hukukx dedi ki:

  Sektörel SaaS girişimleri ilk 12 ay süreçlerinde oldukça zorlanıyorlar ancak bu süreci atlatanlar önemli yol alabilirler. Bol Şanslar

Bir Yorum Yazın