Avukatlara hitap eden yerli SaaS girişimi: Lawoud
Girişim

Avukatlara hitap eden yerli SaaS girişimi: Lawoud

Hukuk sektöründe çalışan avukatları hedef kitlesine alan bir web tabanlı yazılım olan Lawoud, avukatların hukuk yaşantılarındaki her ihtiyacına çözüm üretmek amacı ile yola çıkmış.

Avukatların, mobil uyumlu birer web sitesine sahip oldukları sistemde, avukatlar müvekkellierinden, icra borçlularından ya da danışman olarak hizmet verdiği müşterilerden kredi kartı ile tahsilat yapabilir hale geliyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere (İngilizce’de hukuk anlamına gelen "Law" ve bulutu ifade eden “Cloud” kelimelerinin birleşimi) bulutta çalışan bir uygulama olan Lawoud’un kurucu ortakları Ali Fehmi Turan ve aynı zamanda avukat olan ortağı Mustafa Bilal Günal

Lawoud hakkında bilgiler aldığımız Lawoud’un kurucu ortağı ve CEO’su Ali Fehmi Turan, ürünü geliştirmeye bu yılın Şubat ayında başladıklarını, Temmuz ayında ise beta test aşamasına geldiklerini aktardı. Ağustos ayında, Microsoft’un BizSpark programına kabul edilip bir teknoloji yatırımı da alan Lawoud, Eylül ayında ilk müşterilerinin kullanımına açıldı.

Screen Shot 2014-11-21 at 00.06.59

Avukatlar için bir basit düzeyde bir CRM ve iş yönetimi aracı olan Lawoud üzerinden SMS hatırlatmalı duruşma takvimi, dava dosyası paylaşım modülü, görev yönetimi ve takım çalışması modülleri de bulunuyor.

Hukuk bürolarının işini dijital ortamlara taşımasını sağlayan bulut bilişim temelli yazılım Lawoud’ın gelir modeli ise yıllık kullanım bedeli üzerine kurulu. Şu anda 799 TL’lik bir yıllık kullanım ücreti bulunan Lawoud’un iOS, Android ve Windows platformları için de mobil uygulamalarının geliştirilme aşamasında olduğu bilgisini aldık.

Yorumlar (8)
 1. Dursun Ince Dursun Ince

  önceden de biliyordum bu girişimi. arkadaşlara başarılar dilerim.

 2. Ahmrt Yuksel Ahmrt Yuksel

  Bizspark programindan yatirim alan ne ilk ne de tek proje lawoud. Iyi sanslar arkadaslara.

  1. Ali Fehmi Turan Ali Fehmi Turan

   Yanlış anlaşılma olsun istemeyiz Ahmet Bey.

   Sitemizde de belirttiğimiz gibi hukuk alanına yazılım üreten şirketler arasında BizSpark yatırımı alan sadece biz varız.

 3. Durak Sezer Durak Sezer

  hukuk bürolarının reklam yapması yasak. dolayısıyla web sitesi kurduran avukatlık bürosunun aramalarda üst sırada çıkması için iyi bir kurgu gerekiyor. açtıkları web sitesinde bu şekilde bir seo çalışması yok gibi. Ayrıca kendi sitelerini hazır bir template üzerinden yapmaları hoş olmamış. Sonuçta web sitesi yapıyoruz diyorlar. Gerçi sitede hiç bir şeyi inceleyemiyoruz sadece anlatmışlar.

  Sadece ödeme sistemi ile yola çıksalardı daha güvenilir dururdu.

  1. Ali Fehmi Turan Ali Fehmi Turan

   Merhaba Burak Bey,

   demo.lawoud.com adresinden örnek siteyi inceleyebilirsiniz.

   Tasarım konusuna gelirsek, bootstrap kullandığımız için sadece kolay kullanıma önem vermenin daha hızlı ilerlememizi sağlayacağını düşünüyoruz. Diğer türlü gerçekten vakit kaybı oluyor ve şu an vakit kaybedemeyiz. Ama sürekli olarak geliştirmeye devam ediyoruz.

   Farklı düşünce ve önerileriniz de varsa ilgilenmek isteriz. [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

   Teşekkür ederim.

 4. Tolga Öztürk Tolga Öztürk

  Farklı hukuk programlarını test ederken bu sistemi de inceleme fırsatım oldu. Öncelikle görev yönetimi,takım çalışması ve dosya paylaşımı yapıyor demek çok iddialı olacak, çünkü bu özellikleri olmasa daha iyi olacak düzeyde. Tabi çıkış noktaları ve dikkat çekilecek yanı müvekkillerden tahsilat alma denilebilir. Sistemin kaydetmesi gereken çok yolu var, zira test ederken nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde şemsi bilmem ne gibi garip bir yere gitmiş sonra tarayıcıyı kapatıp tekrar açınca düzelmişti. Ama bu kadar kısa sürede yapılan işlerde bu tarz sorunlar olabilir, zamanla düzelir herhalde.

  1. Ali Fehmi Turan Ali Fehmi Turan

   Merhaba Tolga Bey,

   CRM tarafında yapılabilecek şeyler konu hukuk olunca maalesef kısıtlı kalıyor. Mevcut sistemin CRM tarafında yapılacaklar listemiz hayli kabarık. Ama hızla geliştiriyoruz...

   Tahsilat tarafında ise çok yol aldık ve harika gidiyor. Önceliğimiz sanal poslu bir web sitesi sunmak avukatlara, tüm vaktimizi tahsilat modülümüze odakladık.

   Teşekkür ederim,

   Ali.

 5. Hukuk Sektöründe son zamanlarda CRM kullanımına teşvik çok olsa da maalesef birçok genç avukatın internet sitesi dahi yaptırmakta güçlük çekiyor; bu durum mali olmayabilir ancak manevi bir gereksinimi var ki sıcak pazarlama. Yani insanlar avukatlara pazarlama yapamıyorlar zira sektör ksııtlı ve sıcak pazarlama olmadan ilerleyemiyor bu alandaki girişimler.