Google arama sonuçlarına "mobil uyumlu" etiketini ekliyor
Mobil

Google arama sonuçlarına "mobil uyumlu" etiketini ekliyor

Google arama sonuçlarına sitelerin mobile uyumlu olup olmadığını gösteren etiket ekleniyor.  Kullanıcıların mobil cihazlarından yaptıkları web aramalarında "mobil dostu" siteleri bulmalarını kolaylaştırmayı amaçlayan optimizasyon, birkaç hafta içinde bütün dünyada hayata geçecek.

Google'ın blogunda yaptığı açıklamada,web sitelerinin mobil uyumlu etiketini almak için şu kriterleri sağlaması gerektiği belirtiliyor:

 • Flash gibi mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılmayan yazılımlardan kaçınması
 • Sayfayı yakınlaştırmaya gerek kalmadan okunabilecek büyüklükte metin kullanılması
 • İçeriğin ekran boyutuna uyumlu olması
 • Sayfadaki linklerin dokunmayla kolaylıkla açılmasını sağlayacak aralıklarla verilmesi

Web sitenizin mobil dostu olup olmadığını anlamak için buradaki testi kullanabileceğinizi hatırlatan Google'ın sayfasına giderek, verilen alana, URL adresinizi girmeniz gerekiyor.

Google, mobil aramalarda sonuçların nasıl etiketleneceğini aşağıdaki örnekle gösteriyor.

mobile-friendly

Mobilin artan kullanımıyla birlikte daha fazla kullanıcının mobil cihazlardan internete bağlandığı bir gerçek. Bu ihtiyaca cevap veren siteleri ödüllendiren Google, bu optimizasyonla aynı zamanda mobili de teşvik ediyor. Google'ın buradaki paylaşımında verilen araçların önümüzdeki birkaç hafta içinde İngilizce dışında dillerde de yayınlanacağı belirtiliyor.

Yorumlar (7)
 1. aferin google a bu yüzden google işte

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Android google search uygulaması hala web tabanlı listelme yapıyor bu çok enteresan aslında uygulama olsa daha hızlı sonuç alınabilir.

 3. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  ben mobil uyumlu olmayan siteleri benim telefonla gezebiliyorum. çok büyük eksikti bu kesin olsun :)

 4. Bunu 2012 yılından beri yapıyor.

 5. Reponsive tasarimlarin önemi artti, tesekkurler.

 6. Sitenizde mobil dostu degisiklikler yaptiginizda Ingilizce Google arama sonuclarindaki mobile friendly durumunuz cok kisa surede degisiyor. Blog sitemde ana sayfada son 5 yazi tam icerikleriyle yer alirken siteyi Google'da aradigimda mobile friendly yazisi cikmamisti. Ardindan ana sayfada listelenen son yazilari ozet halinde gostermeye basladim ve ayni gun icinde mobile friendly yazisini elde edebildim.

  1. Wolkanca Wolkanca

   evet gerçekten çok hızlı güncelliyor.