Nokia ile Samsung yılın ikinci önemli patent lisanslama anlaşmasını yaptı

Nokia ile Samsung yılın ikinci önemli patent lisanslama anlaşmasını yaptı

Nokia ve Samsung patent lisanslamaları konusunda yeni bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Bu anlaşmayla şirket son 6 ay içinde ikinci patent lisans anlaşmasını imzalamış oldu.

Teknolojik rekabetin en can alıcı noktalarından biri patent lisansları ve sırf bu açığı kapatmak için şirket satın almaları dahi yapılıyor. Samsung ve Nokia ise aralarındaki bu konuda iyi anlaşıyor olacak ki Şubat ayından sonra geniş bir patent lisans anlaşmasına daha imza attılar.

Yeni anlaşmaya göre şirketlerin belirli bir ek patent portfolyo paylaşımı yapacak. Daha önce imzalanan anlaşmanın belirsiz bir patent seti için olduğu paylaşılmıştı ama sınırları çizilen patent portfolyosunda neler olduğunu da bilemiyoruz.

Patent ve marka lisanslamalarından 950 milyon euro

Alcatel-Lucent'i yaklaşık 16 milyar dolara satın alarak özellikle telekomünikasyon alanındaki patentlerini genişleten Nokia, patent ve marka lisanslamalarından 2016 sonunda 950 milyon euro kazanacağını söylüyor ki kaba bir hesapla sadece patent lisanslamalarıyla 16 yıl içinde Alcatel-Lucent'in amorti edilebileceği anlamına geliyor. Elbette bu lisanslamaların tamamı Alcatel-Lucent tarafından gelmiyor. Hali hazırda Nokia Technologies ve Nokia Networks şirketleriyle sahip olduğu patenler de bulunuyor.

Bildiğiniz gibi Nokia 1 yıl kadar önce yeniden akıllı telefon pazarına dönebileceğini resmi olarak doğrulamıştı. Microsoft ise Nokia’nın temel fonksiyonlu telefon üretim birimini 350 milyon dolara Foxconn'un bir alt markasına satmıştı.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.