PayPal CEO'sundan Türkiye operasyonlarıyla ilgili açıklama geldi
Mobil

PayPal CEO'sundan Türkiye operasyonlarıyla ilgili açıklama geldi

PayPal'ın Türkiye operasyonlarını durdurması üzerinden yaklaşık iki hafta geçti ancak hala duruma alışamadıysanız bunun için şartları suçlayabilirsiniz. Zira PayPal, kararını ilk duyurduğu günden itibaren, açık kapı bırakıyor. PayPal CEO'su Dan Schulman son açıklamaları bu duruşu destekliyor.

"PayPal Türkiye'de yeniden operasyonlara başlıyor" haberi için biraz daha beklememiz gerekiyor ancak EY tarafından düzenlenen Entrepreneur of the Year etkinliğine katılan Schulman'ın yakın bir kaynağımıza yaptığı açıklamalar, PayPal'ın bu yönde ilerlediğine işaret ediyor.

İlk günden beri belirttiğimiz gibi gelişmeyi PayPal'ın Türkiye pazarından çekilmesi şeklinde okumak henüz gerçeği yansıtmıyor. Konuyu yakından takip ettiğini söyleyen Schulman'ın açıklamasında öne çıkan not, Türkiye ile ilgili gerekli aksiyonları alacaklarını söylemesi.

Söz konusu aksiyonların neler olacağı yani PayPal'ın sunucularını Türkiye'ye taşıyıp taşımayacağı ya da her iki tarafın alternatif bir çözüm geliştirip geliştirmeyeceğini henüz bilmiyoruz. PayPal'ın Türkiye operasyonlarını durdurmasına yönelik ilk açıklaması, "Gelecekte Türkiye'deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir" şeklindeydi.

Yorumlar (26)
 1. Paypal resmen kendince Türkiye'ye ambargo uyguluyor bence. İlerleyen günlerde Türkiye'nin duruşuna göre durumu tekrar değerlendirecekler. Lakin geçen zamanda Türk şirketlerinin ulaştığı noktayı görünce büyük pişmanlık yaşayacakları kesin. Zira ülkemizi ve bizi gerçekte hiç tanımıyorlar. İşte hep tarih bilmemek bunlar.

  1. Güzel yorum, türk firmaları ödeme konusunda güçlenecektir.

  2. Türkiye dağa küsmüş, dağın haberi olmamış :) Türkiye ciroları, eminim Paypal'ın %2 lik işlem hacmini içermiyordur. Bizimkiler kuralların arkasına saklanıp dursun, dünya zaten her konuda bizi geçti gitti..

   1. PayPal'ın Türkiye'de ki cirosu ciddi orandaydı merak etmeyiniz sorun AB'de de ne kurallar geçerliyse ve hatta Rusya'da Türkiye onu istiyor bunun nesi yanlış?

  3. Ali Can Ali Can

   jerfi bddk okudğum haberlere göre türkiye dışında gerçekleşen para akışlarına ait verilerinde türkiyede yedeklenmesini istiyor. diğer ülkeler bunu şart koşuyormu bilmiyorum ama bu türkiye haricinde bir konu gibi duruyor uzlaşmak istenseydi paypalla bişekilde orta yol bulunabilirdi sonuçta türkiye ile ilgili bişey değil..

 2. Kemaluncu Kemaluncu

  Eski Paypal Tr yönetiminin biz amerikan şirketiyiz tavrı durumu içerisinden cıkılmaz hale getirdi.

 3. Kemaluncu Kemaluncu

  İkinci hata ise konudan bir haber olan Ruppert Kelly.

 4. Paşa gönülleri isterse aksiyon almasınlar.

  Bkz: Apple Pay on Web

 5. Öyle ya da böyle ıslah olup, yola gelecek PayPal... Ama BDDK Türkiye kullanıcılarının zarar görmemesi için yaşanacakları öngörüp zamanında tedbir alsaydı, bu olayda, az da olsa, tek canı yanan PayPal olurdu. Ama şu an için mağdur insanlarımız var ve bu üzücü bir durum...

  1. BDDK'nın bize veya Türkiye'ye bir faydası mı var?

   1. Avrupa Birliği ülkelerinde hangi kurallar geçerliyse (ve hatta Rusya’da) Türkiye onu istiyor!

 6. Avrupa Birliği sunucular konusuna yerel şartı getiriyor ve PayPal buna uyuyor ama Türkiye sunucunu buraya taşı dediğinde uymuyor. PayPal kendine bunu soruyor mu çok merak ediyorum... Türkiye önemli bir ülke ve PayPal çok sık kullanılıyordu, çifte standart kendilerine zarar verir, alternatif bollaşıyor...

  1. Bence bu yazıyı okumak daha sağlıklı karar vermek için uygun. burada yazan paypal şartların bir çoğunu kabul ediyor ancak türkiye özel bir şart daha sunuyor

   http://www.tepav.org.tr/tr/blog/s/5623

   1. Belirttiğiniz link'de ki makaleyi okudum teşekkür ederim ancak yazı da "Türkiye, Türk vatandaşlarının işlemlerinin, Türk topraklarında kurulu merkezlerde gerçekleştirilmesini istiyor." argümanı abesle iştigaldir! Yani verilerin Türk topraklarında tutulması ve ödeme işlemlerinin buradan yapılması isteği yanlış bir bilgidir. Zaten makale yazarı bu bilgiyi hangi kaynaktan doğrulattığını da belirtmemektedir!

    Türkiye sadece verileri Türkiye'de tut (diğer Avrupa ülkelerinde ve Rusya'da olduğu gibi) demekte.

    Kaldı ki BDDK yetkilileri ve bünyesinde ki bilgi işlem uzmanları PayPal'a Türkiye sınırları içerisinde yeni bir PayPal kurdurtmayacak kadar aklı selim kişilerdir merak etmeyiniz. Bu yönde bir isteğin teknik olarak da mümkün olamayacağını bilecek kadar işlerinde uzmandırlar.

    Çünkü sistem merkezi işlemektedir.

    PayPal'ın Türkiye'ye bakışı farklıdır, Türkiye'yi bir üçüncü dünya ülkesi olarak görmektedirler. Bunu kendi içlerinde aşabilir ve Türkiye'nin potansiyelini farkedebilirlerse (ki biliyorlar) en başta kendileri kazanırlar.

   2. Bütün amaç Paypal'dan ve bizden haraç, pardon vergi toplayabilmek. Ters bir durum olduğunda fişini çekebilmek. Otorite merakımızdan oluyor yani.

 7. etsy'den satış yapan bir dünya insan mağdur. Ülkede döviz girişi engellenmiş oldu. Devlet bu konuda dikkat etmeliydi. Hadi uçak olayı mecburi idi. Ama bu diretme mecburi değildi. Ki bu twitter gibi gereksiz bir şey değil. Ülkeye döviz sokmanın tek yolu paypal. Swift vs ile küçük satıcılar uğraşamaz.

 8. Tıpış tıpış yola gelecekler.

 9. Paypal'ın tekrar Türkiye'ye gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. BDDK kendince haklı ancak birçok vatandaşını mağdur etti. Alternatif sunmadan Paypal'ın çekilmesini sağlamak bu işten geçinen kişilere büyük bir darbe niteliğinde oldu.

 10. Pay pal ÇOK Güzel bi reklam yapıyo Türkiyede Reklam'mın iyisi kötüsü olmaz Türkiyedeki Büyük Pazarı Gören

  Pay Pal Kapatma Kararından Sonra Bilmeyen Kişiler Tarafındanda Duyuruldu Siz Bide Acılınca Görün Patlama Yapacak Kaybedilen Zararı Misliyle Geri Kazanacak Ve Kullanıcılarını da Maliyetlerimiz Artdı Deyip Kar Amacınıda Yülkseltecek Pay Pal Cok Zeki Ve Karlı Bi yatırrım Yapıyor, Burda Zararlı Bizler Cıkacaz...

  1. Bir kere kapandı artık kim ister ki :)))

  2. Cs Go Nick Cs Go Nick

   Kesinlikle haklısınız.

 11. Yusuf Oğuzhan Türkoğlu Yusuf Oğuzhan Türkoğlu

  Skrill'inde PayPal gibi Türkiye faaliyetlerini durduracağı yönündeki haberinizi ne zaman yapacağınızı bekliyorum! 4 gün oldu fakat hala bir haber yayınlamadınız.

  1. PayPal, umarım en kısa sürede tekrar Türkiye' de hizmet vermeye başlar, binlerce kişinin işleri sekteye uğradı. Ebay, etsy gibi siteler, kullanışlı ve güvenli olmasından dolayı paypal ı tercih ediyor.

  2. Skrill Türkiye'de faaliyetini durdurmayacak.Sadece Türkler kendi aralarında para transferi yapamayacaklar.

   Arayıp da öğrenebilirsiniz.

 12. Kimin haklı-haksız olduğunun dışında Türkiye markasına ciddi zarar vermiştir. Starup'lar Start-DOWN oldu. Tam bir rezillik! tam Türkiye örneği! Yine aynı partiye iktidarlarına nasip oldu. Paypal için Türkiye'nin hiç önemi yok! Yapılan tercih ve rakamlara bakmak yeterli... Paypal dersini alacakmış... 14 senedir herkese ders verdiğimiz gibi onlarada vermişiz... Buna rağmen adamlar, bizi bizim otoritelerden fazla düşünüp ipleri koparmıyorlar. Ayrıca, tamamen kişisel düşüncem bu tip olaylarda kağıt üzerindeki otorite istekleri insanı yanıltır. Sınırından silah,insan ve mal geçişini göremeyen hükümetin herkesin cebindeki TL'yi, konuştuğu konuları, hukuksuz bilmek istediğini düşünmeyen var mı? Bürokratın bir telefonu, hooop veriler masada...

 13. nerde o eski paypal