PayPal Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu
E-Ticaret

PayPal Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu

PayPal ile ilgili bir son dakika haberi şu anda gündeme düştü. Şirketin web sitesinden yapılan açıklamaya göre BDDK lisansı alamayan şirket Türkiye operasyonunu durdurmak zorunda kalmış. Önümüzdeki dönemlerde gerekli izinleri almak için çalışmalarına devam edeceğini açıklamasına ekleyen PayPal, 6 Haziran 2016 itibariyle kullanıcılarının servis üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklarını bildirdi.

Aşağıda şirket tarafından yapılan açıklamanın tam metnini paylaşıyoruz.

Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz. 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler. Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye'deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız. Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler. PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal'a vermiş olduğunuz destek Türkiye'deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur. Gelecekte Türkiye'deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

Konuyla ilgili detayları öğrendikçe aktaracağız ve haberimizi güncelleyeceğiz.

Yorumlar (208)
 1. İndirim Kodu Yayıncısı İndirim Kodu Yayıncısı

  Türkiye'deki FinTech startupların ciddi şekilde etkilenmesine sebep olacak bir haber. Yatırımcı gözünden bakarsak ciddi bir risk taşıyor olacak Türkiye. Bir sürü startup çok ciddi şekilde negatif yönde etkilenecek. Durduk yere masraf çıkartacak bu!

  Bir kaç kişinin iş bilmezliği yüzünden bir çok iş ve işçi etkilenecek!

  1. ülkeye milyon dolar döviz girdisi sağlanıyor paypal ile yurtdışına mal satanlar sayesinde..bu paralar yurt içinde harcanıyor.. bir de üzerine vergi isteyip böyle bir dünya devi ile bağlarınızı koparırsanız o zaman cahil ve iş bilmezsiniz demektir.. Her kazanç vergi ile sağlanmaz.. yurt içine döviz girmesi de akonomi için vergi kadar önemlidir.. bu memleketin Sonu iyi değil bu cahil zihniyet yüzünden

   1. Her şeyin faydalı ve zararlı kısımları olur. Bu kadar panik olmayın. Hiçbir şey alternatifsiz değildir. Kazanç denilen şey diğer ülkelerde nasıl tanımlanıyorsa Türkiyede de böyle tanımlanıyor. Vergi alana cahil demek enteresan bir bakış açısı olmuş

   2. online oyunlara verilen paraları hesaplarsan ülkeye giren dövizin devede kulak bile olamayacağını görürsünüz.... araya girip bedavadan para dan komisyon alıyorlar aynısını bizde yapabiliriz.. enayilikten başka birşey değil...

   3. önder kardeş, sen de rızkını paypaldan kazansaydın böyle saf saf konuşmazdın. paypalin bazı yerlerde alternatifi yok, sırf tr için de global ticaret siteleri alternatif üretmez. turizm de olduğu gibi bu konuda da çuvalladık.

   4. Reqibe Melikova Reqibe Melikova

    arkadaslar ben azeriyim lutfen bana yardim edin ,,ben turkiyede sitelerde kececk odeme karti istiyorum..bu gune kadar paypalla odiyiordum amma malum sebebden siparis yapamiyorum,,ben nasil kart ala bilirim ,azerbaycandayim,,kartlariniz hakkinda bilmek istiyorum..kredi karti istemiyorum ..bizde online alis veris kartlari movcut,,yalniz kendimiz para koyub istifade ediyoruz,,bakin oyle bi kar istiyorum,,temmuzun sonu abim gelicek turkiyeye 3 gunluk ..o ne yapa bilir bu tip kart almak icin?

  2. WebMoney bu durumda Türkiye pazarında ağırlığını koymaya başlar. Ayrıca geçenlerde görüp daha sonra detaylı araştırdığım tamamen Türk bir sistem olan ve önümüzdeki günlerde açılacak olan Papara ödeme sistemi de oldukça önem kazanmış oldu. İzleyip göreceğiz.

 2. Uluslararası bir unicornun bu problemi kısa sürede çözeceğini düşünüyorum

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   BDDK 1 senedir hazırlanın diyordu. 1 senedir alamadıysa bundan sonra sonra biraz zor.

  2. Entityproject Entityproject

   Türkiye'de BDDK hangi şartları dayatıyor, neler istiyor? Bize 'vergiilerini vermiyorlar' olarak açıklanan konuya neden açıklık getirilmiyor? Lisans neden reddedildi? Hangi şartları sağlamadı?

 3. Emin Karagil Emin Karagil

  BKM Express varken paypal'a ihtiyacımız yok. Yerli malı yurdun malıdır. Birlik olduğumuzda nasıl istediklerimizi birinci yapıyorsak, el birliğiyle BKM Express i Dünya geneline yayabiliriz. Yüzde yüz Türk malı Vestel Venus'e yapılanlar BKM Express'e yapılmaz inşallah. Yoksa herşeyde olduğu gibi ödeme sistemlerinde de dışa bağımlı olmak iyi birşey değil. YemekMotoru.com gibi yatırım almaya çok müsait önemli girişimler zaten paypal kullanmıyor.

  1. Yabancilarla ticaret yapanlar ne olacak BKM varmis,

   Yerli Venus telefonu deyip gerek ozellik gerek kalite servis olarak millete normal ederinden kat be kat fazladan kitlemeye calisan bir firmanin benim icin bir yerliligi yoktur. Digerleri vergiler dahi Vestel den daha iyi ozelliklere sahip olmasina ragmen nasil daha uyguna satabiliyor? Hem siz hemde Vestel yerliligi yanlis anlamissiniz galiba. Yerli demek digerleri gibi veya onlara yakin bir urun sunup fiyatida az bile olsa daha uygun tutup vatandasin almasini saglamak. Suan bulundugu konumda olmasinin en buyuk nedeni izledigi uyguladigi uyaniklilik politikasidir. Tofas uretip bmw fiyatina veya daha fazlasina satmak gibi birsey.

  2. Edepli99 Edepli99

   amerikadaki adama güney afrikadaki adam zor efendim zor.... paypal bu işin sonu gibiydi

  3. Nasıl birşey kullandıysan bana da gönder. Sizin gibi yarım akıllıların yüzünden ülke gittikçe ekonomik olarak çöküşte. Geçen gün tatil için marmaris'e gittim, hayatımda görmediğim boşluğu gördüm. Yerli Turist gider ucuz olsun diyorlar, 5 yıldızlı otelde herşey dahil 100 TL'ye kaldım 2 gece. Yerli turist ortalıkta yok. :) Biraz aklınızı çalıştırın, Kuzey Kore gibi tek başımıza kalacağız yakında.

   1. Emin Karagil Emin Karagil

    Sevgili turgay, iyinette Ovetto vardı. Bu konu hakkında güzel şeyler söylemişti. Yerli malı yurdun malıdır diye bize herşey ilkokul sıralarında öğretilmedi mi? Ne bu hüsran?

   2. OVH veya Hetzner gibi firmalara da BKM kullandırabilecek misin? Evet dersen özür dlerim. :) Yerli malı yurdum malı her zaman derim ve desteklerim de, ama birinin fişini çekerek oraya yerli malı yerleştirecek adam beni karşısında bulur. Hayatım boyunca ne kullanırım, ne de açarım.

   3. Emin Karagil Emin Karagil

    Eğer bu firmalar bu ülkenin ekmeğini yiyorsa (-ki iki sağlayıcının yüzlerce Türk müşterisi vardır.) bu ülkeye vergi vermek durumundadır. TL to TL ödemelerde dahi Paypal para kazanıp ülkemize vergi vermezken mahallemizdeki bakkal amcamız vergi ödemektedir. Vergi ödemek bir kanundur. Buna itirazınız varsa suçlu duruma düşersiniz. Kanunlara uyan herkese Türkiyenin kapısı açıktır. Uymuyanların alternatifi ise her zaman vardır. Paypal yerine BKM, Sedo yerine Alanadlari.com, Themeforest yerine r10 forumlarından tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsin. Bu Dünyada kimse tek değildir. Unutmayın; Facebook yokken Yonja vardı. Yani daha onlar yokken biz vardır. Ve yine olabiliriz!

   4. Emin Karagil,

    İlkokul sıralarında öğrendikleriniz ile hayatınıza devam edin o zaman. Paypal çok dünyanın bir çok noktasında tanınmış, güvenirliliği kanıtlanmış ve arkasında ebay olan önemli bir küresel araç. Bu olay bir sürü insanın Dünya ile ticari bağlantıyı mecburen kaybedecek olmasından başka bir şey değil.

   5. '' Paypal yerine BKM, Sedo yerine Alanadlari.com, Themeforest yerine r10 forumlarından tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsin. Bu Dünyada kimse tek değildir. Unutmayın; Facebook yokken Yonja vardı. Yani daha onlar yokken biz vardır. Ve yine olabiliriz! ''

    türkiye domain firmaları yabancı büyük domain firmaları üzerinden işlerini yürütür

    themeforest yıllık para hacmi 100 milyon dolarsa r10 ancak 1 milyon dolardır

    facebook ile yonjayı kıyaslamak... asdfghjklşi))

    yok arkadaş bu kafayla mücadele edemezsiniz... imam gazalinin sözünü hatırlatıyım, ....çünkü ben hiç kazanamadım

   6. Vergi vermiyosa kapanmak zorundadır hocam. Adamlar hem sizi enayi yerine koyacak siz gibi vergi ödemeyecek hemde adamları gelip savunacaksınız. Kurallara uyacaklar aynı bizim uyduğumuz gibi.

   7. Yerli malı mı kaldı dünyada artık, para transferinden bahsediyoruz cahil olma. Yurtdışı ile entegreli mi bkm ekspress vs vs. Memur kafalıların ve küçük düşünenlerin ülkesi olduk. Biz paypal diyoruz sen bkm ekspress !!! Allah aşkına az mantıklı olun!!!

   8. Bahsettiğiniz oteller hiç bir zaman yerli turizmi hedeflemedi. Hep yabancı turist peşinde koştular. Bu yüzden tabiki ilk krizde boş kaldılar. Kendi vatandaşına hizmet etmeyi öğrendiklerinde yine kazanırlar.

    Görüldüğü gibi her konuda kendimizi suçlamayı beynimize nasıl yerleştirmişler.

   9. emin karagil paypal yurtiçi gönderilerde yani senin tabirinle tl. to tl ödemelerde komisyon almıyordu, hiç paypal kullandın mı hayatında? kullanmayanların burda ahkam kesmesi kadar saçma bir şey olamaz. saf saf konuşmayın. fare dağa küsmüş, paypalın çok da umrunda, zararıyine paypal kanalıyla geçimini sağlayan halka..

  4. dalgamı geçiyosun emin arkadaş... yurdun malı sadece yurdunda geçerli,,, yurtdışı yazılım, tasarım işlerinden para kazananlar amerikalı firmalara bkm express imi verecek para yolla diye?

   biraz ufkunun sınırlarını büyüterek düşünürsen daha iyi olur

  5. Yeşil As Yeşil As

   Vestel Venüs %100 Türk Malı değildir. Tüm parçalar yurtdışından ithal edilip Türkiye'de birleştirilmiştir.

   1. Bir gün montajcılığı bırakır kendi ürünlerimizide üretiriz. Önemli olan bir arada hareket edebilmek

  6. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

   :) lütfen espri falan olduğunu söyleyin.

  7. Tambeyinli Tambeyinli

   Sevgili arkadaşım IQ yetersizliğindenmidir bilmem ama yurtdışına iş yapan adamlar ne olacak? Örneğin Envato.com / Themeforest.net marketinde tasarımlarımı satıyorum. Benim gibi 300'e yakın Türk var. Markette yapılan satışlar ay sonu hesabımızda yollanıyor. Ödeme için Paypal ve Skrill mevcut. Sen hala yerli malı yurdun malı kafasındasında yurtdışındaki iplemez BKM'yi. Şimdi biz ödemeleri nasıl alıcaz bunun derdindeyiz, sen siyaset peşindesin.

   1. @tambeyinli tüm planlarımı yapmıştım ve bende dijital ürün satışı gerçekleştirmeyi planlıyordum. Ne yazık ki Envato ya tam adım attığım hafta bu olay yaşandı. Hala bir çözüm getirilmedi mi bunun için? Bilgin var mı?

   2. Bende Envato'dan PayPal ile ödeme alıyordum. Ama Payoneer şu an oradan ödeme almak için en iyi alternatif. Ödeme yöntemimi Payoneer olarak değiştirdim ve aksamadan devam ediyor. PayPal'ın gitmesi e-ticaret yapan, site üzerinden ödeme yöntemi olarak PayPal sunan şirket ve kişileri çok etkiledi. Payoneer bu konuda biz çözüm sunamıyor maalesef.

  8. Farshadmohajeri777 Farshadmohajeri777

   Üzügün ama çok sığ bakıyorsun olaya. Dünya çapında tücaret yapan, yurtdışına mal ve hizmet satan bir sürü insan var. Onlar ne yapacak şimdi? Sadece PayPal'dan ödeme alan firmalar var. Onlardan nasıl hizmet alınacak?

   1. bende yurt dışına satış yapma hayalleri kurarken ki geç kaldım paypali iptal etmişler. şimdi kara kara neyapabilirim derdindeyim

  9. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @Emin Karagil: Paypal sadece kredi kartı saklayıp ödeme yaptığın bir yer değil. Aynı zamanda ödeme aldığın bir yer. Sanal pos şartlarından dolayı Türkiye'de Paypal üzerinden ödeme alan çok fazla şirket, web sitesi vb. var. BKM Express'i sitene entegre edebilmek için halı hazırda sanal posun olmalı. Kısaca BKM Express kredi kartı saklama ve güvenli ödeme kısmını çözüyor (Müşteri tarafında) Satıcı tarafında sanal posun varsa zaten kullanamıyorsun. O yüzden iki sistemin artılarını eksilerini incelemeden yorum yapınca paypal a ihtiyacımız yok şeklinde içi boş yorumlar çıkıyor...

  10. Dostum ödeme almam lazım yurtdışındaki müşterilerimden, bir zahmet bana yardım eder misin? Birde yıllardır uğraştığım global satış yapan internet sitelerim var, onları da sana devretmek isterim. Belli ki sen bu işlerden anlıyorsun.

  11. Yerli Malı Sana Kazık Atınca. Böyle Savunacakmısın Bakalım?

  12. Yerli Malı Yerli Malı

   Yazdıklarınızda hemen bir şey dikkatimi çekti, yerli malı yurdun malı demişsiniz, kimden bahsettiğinizi anladım ve gerisini okumadım zaten...

 4. Emre63100 Emre63100

  yine kişisel hesaplarınız sebebiyle, pek çok insan mağdur olacak..

  rezilsiniz!

  türkiyenin ortadoğu ülkesi olması !!!

  1. türkiyede ilgili ilgisiz her olaydan sonra "ortadoğu ülkesi oluyoruz aman kurtarın" naraları atanlar arasında umarım imrenerek baktığımız girişimci arkadaşlarımız yoktur. Mantık kullanıldığı taktirde paypal gibi bir kurumun bunun üstesinden geleceğine 2 byte lık işlemcili bir beyne sahip ortalama altı biri de kestirebilir. Tabi o zamana kadar yurtdışı ile iş yapan mağdur arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.

   Note: Alternatif olarak yurtdışı paypal servislerinden hesap açılıp buralardan para gönderilip alınması mümkün müdür? Paypal in kendi sitesinde bu soruya açık uçlu cevap verilmiş (bknz. Twitter kapandığı zaman DNS değişikliği)

 5. PayPal mı izin alamamış? Boşversenize.

  Altından ne çıkacak çok merakla bekliyoruz.

  1. Burak Aydın Burak Aydın

   sonunda aklıselim bir yorum geldi :)

 6. Erdoğan Erdoğan

  Bu işler BDDK'daki internetten bir haber maho ağalara bırakıldığı sürece biz daha çok kaybederiz

 7. PayPal ve maliye ile ilgili haberleri uzun zamandir okuyorduk. Maliye kucuk ve orta boyutlu isletmelerin internet uzerinden yaptigi ticareti vergilendirmek istiyordu, kucuk ve orta boyutlu isletmeler ise PayPal kullanarak vergiyi bypass ediyordu.

  Benim tahminim, PayPal maliyenin talep ettigi veri erisimini tam olarak saglamak istemedi ve BDDK lisansi verilmeyerek rest cekilip koseye sikistirildi.

  Umarim olay yukaridaki gibidir, cunku ona anlam vermek mumkun. Sonucta devlet bir gelirden vergi almak istiyor. Ama bu olay potansiyel bir yerli odeme aracisi icin yapildiysa cok buyuk felaket ve vizyonsuzluk olur. Bakalim zaman gosterecek.

  (Tam yaza girerken developerlara extra mesai yaptiranlara selam olsun)

 8. Paypal mı kaldı artık. İyi olmuş bu gelişme

  1. Emin Karagil Emin Karagil

   Kesinlikle. Yoğun bir şekilde Türk ödeme sistemlerini kullanarak Türk'ün gücünü tüm dünyaya gösterebiliriz. Yaratılan hacmi tümüyle vergilendirerek ülke ekonomizi büyütebilir ve bu doğrultuda 2023 hedeflerine iradeli bir şekilde ilerleyebiliriz.

   1. bu şakadır umarım

   2. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

    Akrazzi mi oldu burası dicem ama garip olcak :) siz neden bahsediyorsunuz :)

   3. Arkadaşın kafasından lütfen.. Çember sakalsız olsun ama...

   4. Harbi harbi ne tür bir uyarıcı kullandınız siz ? Eğer BKM çalışanı ya da troll değilseniz de, ilkokul sıralarında öğrendiğimiz o kavramın gerek ilk gerekse ikinci kelimesine cuk diye oturuyorsunuz.

 9. Beklemedeyiz, yakında Sürat Pay ya da AKöde gibi bir proje gelebilir :D

 10. hayatında paypal kullanmayanlar şuraya yorum yapmasın arkadaş yerli malı diyenler var cümlenin ikinci kelimesi tam onlara göre, paypal ı şutlamak nedir abi ya bu kadar iş bilmezlik olamaz yazık.

 11. Bu gelişmeye hala nasıl "iyi olmuş", "yerli malı bkm kullansınlar" diyebilenler var hayretler içerisindeyim. Umarım bir gün uluslararası marketlerde (themeforest, etsy, udemy vb.) dijital bir ürün satmak zorunda kalırsınız.

 12. PayPal Türkiye'den çekildi diye görünce şaka haber zannettim. Çok enteresan gerçekten. Çok şaşırdım. Bence bir şekilde, 6 ay sonra belki ama geri döneceklerdir. Yoksa ağır yaptırımlar ile karşılacağız...

 13. Elveda internetten para kazanma elveda

 14. Yok Ortadoğu ülkesine gidiyormuşuz, yok paypal son noktaymış. Zaten Ortadoğu ülkesiyiz, İsrail'de Irak'ta Ortadoğu ülkesi. Bir İsrailli vergi ne olursa olsun devletinden vergi kaçırmıyor. Takla atmıyor...

  Yok BKM için yapıyormuş. Yahu arkadaş devlet onlara baksa, bugün Türkiye'deki teknolojinin %50'si İsrail kökenli olmazdı! Yani devlet onlara bakmıyor. Açın biraz kafanızı, birilerine örümcek diye diye kendiniz örümcek oldunuz...

  Tek taraflı bakmayı bırakın, paypal veya bir başkası çok dürüst gibi görmeyin. Apple-CIA atışmasının dahi sahte bir düzen olduğunu gördüğümüz bir Dünya'da boşver son noktaları filan, gözünü aç yeter.

 15. Alper R. Alper R.

  Ekşi sözlük sonrası, webrazzi de troll kuşatmasında anlaşılan. Yoksa bu yerli malı, Türk'ün gücü safsatasının başka bir açıklaması olamaz.

 16. Bu nasıl saçma bir olaydır? Tüm dünya çapında 200 küsür ülkede kabul görmüş bir kuruluş Tükiye'de kullanılamıyor. Geri kalmış Afrika ülkelerinden bile daha kötü durumdayız. Bu nasıl bir vizyonsuzluk?

  Tepki verilmesi gerekli!

  O kadar dijital ürün satan kullanıcılar ne olacak?

  1. Murat Öztürk Murat Öztürk

   vergi verecek devletten hizmet alamayınca hoplayıp zıplıyorsunuz

 17. Giitikçe yalnızlaşıyoruz

 18. Emel Acar Emel Acar

  Şu güzel yurdumdan soğuttunuz resmen.Bu nasıl iş?Bir ev hanımı olarak üç kuruş katkı olsun diye el emeği ürünlerimi satıyordum o üç kuruşu da elimden aldınız!Yazıklar olsun...

  1. Sanırım "Emel Acar" ve "Paypal Alternatifi" aynı kullanıcı ikisi de, "etsy" sitesinin reklamını yapıyor, güzel taktik :)

  2. 3 Kuruş'un vergisini ödüyor muydunuz acaba ?

   1. Emel Acar Emel Acar

    Zaten sen ve senin gibiler sadece konuşuyorsunuz,madem eleştireceksin önce bir araştırda öyle konuş!!

   2. Tasarımcıolmayan Tasarımcıolmayan

    @Tasarımcı bey, siz aptal mısınız yoksa bir çeşit şaka falan mı bu?

    Soluduğum oksijene ayrı, doğaya geri bıraktığım karbondioksit'e ayrı vergi veriyorum.

    Çalıştığım için vergi veriyorum, çalışmadığım için vergi veriyorum.

    Bu soktuğumun düzeninde her halt için vergi mi vericem ben?

    Cebime giren 3 kuruşun 2 kuruşunu da devlet alsın, ben aç yatayım onlar şişliklerine soda yetiştiremesinler, bu mu anlayışın?

    Yani gerçekten, insanlıktan ve beyin gücünden bu kadar yoksun mu kaldın?

    "Bir ev hanımı olarak "el emeği" ürünlerimi satıyordum, o üç kuruşu da elimden aldınız" diyen bir insana.

    "Hıı, gel bakiym sen buraya, vergi veriyon mu vergi?!" demeye hiç utanmadın değil mi?

    Umarım her bokunun vergisini veriyorsundur, şayet vermiyorsan bu seni yüzsüz ve karaktersiz bir insan müsveddesinden başka bir şeye çevirmeyecek çünkü.

   3. Muhittin Muhittin

    Ödemiyordu. Çünkü yaptığı bu iş gelir vergisi kanunu muafiyet maddeleri gereği zaten vergiden muaf tutuluyordu. Araştırmak lazım, "ödemediğini söylesin de tribün yapayım" mantığı kimseye bir şey kazandırmıyor.

   4. Yurtdışına bu ülkenin ürünlerini satarak dövizi ülkeye sokan önemli sayıda e-ticaret erbabı var. Alım gücünün artmasıyla paralel olarak gelirini bu ülkede harcarken zaten kdv ödüyorlar. Gelir vergisi ödemek verginin vergisini ödemekten başka birşey değil. Hem ülkeye soktuğum dövize vergi vereyim, hem bu parayı burada harcarken +kdv +ötv olarak vergi vereyim? Gelirken vergi giderken vergi? Bu nasıl mantık? Ödenilen tüm faturalarda vergi ödüyoruz da ne oluyor? Bozuk delik deşik yollar, kirli su ve sık kesilen elektrik? Berbat durumda eğitim sistemi? N'oluyoruz?

    El emeği ürünler üretirken alınan malzemelerin vergisini de ödüyoruz. O bakımdan el emeğini satan kişiden vergi almak saçmalığın daniskasıdır.

    PayPal'in yerini alabilecek hiç bir yapılanma bu ülkeden çıkamaz. Türkiye'den hiç bir firma/kurum PayPal'in sunduğu global ölçekte güvenli alışveriş ortamını yaratamaz. Çünkü biz globalleşmekten giderek uzaklaşan ve tüm dinamikleri köreltilen bir ülkeyiz.

    Neden? Birileri olduğundan daha zengin ve güçlü olsun diye tüketilen ve buna ses çıkartanları senin gibi taşlayan bir çoğunluğumuz var.

   5. terbiye fukarası zaten millet o vergileri odemekten aysonunu zor getiriyor bazıları şatafatlı yasasın diye!!yakında hava vergiside veririz tam olur

  3. Emel hn. paypalın kapanması sebebiyle düştüğünüz bu durum üzücü elbette. Sistemsel olarak bir şeylerin düzeltilebilmesi için böyle bir karar alınmış. İleriye dönük olarak getirisi olacaktır. Sizin durumunuzdaki kişiler içinde mutlaka çözüm bulunacaktır/bulunmalıdır.

   Tepkinizi diğer yorumcuların tepkilerinden farklı değerlendirmek lazım.

 19. Mücahit Mücahit

  Ben bütün para transferlerimi paypal üzerinden yönetiyorum çünkü yurtdışıyla çalışıyorum ve ülkeme sürekli döviz kazandırıyorum. Tüm dünya paypalı kullanırken, Paypal yerine ne kullanacağım ben? Bu kadarını bile düşünemeyen insanlar buraya yorum yapıyorlar. Cahillik parayla değil tabi.

  1. Aynı durum benim için de geçerli. Bir çözüm üretirsen beni de bilgilendir lütfen!

  2. Caner Hasan Caner Hasan

   Ben hayatımı ebay'da satış yaparak kazanıyorum ve tek gelir kaynağım bu. Ben şimdi ne yapacağım, bir yerde müdür olarak ise başlasam bile PayPal'dan yaptığım satışların yarısı maaş alamam. O lisansı vermeyenleri allah bildiği gibi yapsın.

   1. Ülke menfaati, vergi meseleleri sizin aylık gelirlerinizden daha önemli olduğu için alınan karar yerindedir. Ebayda 3-5 kulaklık, uyduruk elektronik aletler satılabilsin diye ülke menfaatleri ertelenecek değildi elbette

  3. Aynı şekilde udemy üzerinden dijital içerik satarak geçimimi sağlamaktayım. Bir çözüm bulan arkadaşlar buraya yazabilirse çok sevinirim.

   Ben de araştırıyorum. Acaba paypal bakiyesini bitcoin'e cevirme şansımız olur mu?

   1. Acil alternatif aranıyor, yoksa üç ay sonra batak bir firmayız :) Bu arada hemen alternatif üretebilen varsa şirketteki duvara portre resmi asılacaktır, bilginize.

 20. Papara.com lansmanı böylelikle başlamış oldu. Artık gerisini televizyon reklamlarıyla takip ederiz. :)

 21. Erdoğan Erdoğan

  Yerli malı diyen arkadaşlar umarım BKM çalışanlarıdır. Yerli malının 2. kelimesinin ülkede fazlalaşması hiç hoş olmaz çünkü.

 22. Troy ödeme sistemi 1 nisan 2016'da Türkiye'de faaliyete geçiyor, 31 Mayıs 2016'da Paypal ülkeden kovuluyor. Siyasi boyuta taşımayın diyen arkadaşlar var anlıyorum, saygı da duymak içimden geçmiyor değil ama; 200'den fazla ülkenin kabul ettiği dünya devi bir sistem olan Paypal'ın Türkiye'den lisans alamamasını ve kovulmasını başka bir şeye bağlamak istemiyorum şahsen. Etrafınıza bir bakın, Türkiye'de yaşıyoruz. Binbir dolap dönüyor. Bilişim işleriyle uğraşan kişi ve firmaların çoğu yarın gelir kaynağının yok olduğunu öğrenerek uyanacak. Ülkenin yarısı, dış kaynaklarla olan alışverişinin bittiğine şahit olacak. Ülke dışına satış yapan birçok e-ticaret sitesi hüsrana uğrayacak. Paypal'ın development sistemi sayesinde projesini/sitesini kurmuş olan birçok kişi/firma iflas edecek. Yerli alternatiflerin hiçbirisi ihtiyacımızı karşılamıyor. Yerli malına destek vermek istiyorsanız, yurdumuzda alternatifi işimizi gören şeylerle destek çıkın.

  Adam mercedes arabaya biniyor, Cocacola içiyor, iphone telefon kullanıyor, nike ayakkabı giyiyor, marlboro sigara içiyor yerli malına sahip çıkalım diye sağda solda ahkam kesiyor. Böyle bir anlayış yok. iphone'un, samsung'un lg'nin vb. markaların yerli alternatifi nasıl işimizi görmüyorsa, ya da işimize gelmiyorsa, paypal'ın da yerlisi bizim işimizi gör-me-ye-cek! Ülkede yerli malı diye bir şey kalmadı ki neyin peşindesiniz, satıldı kardeşim satıldı.

  Paypal ile hiçbir alakası olmadığı halde burada paypal ülkeden kovuldu diye mutlu olan var yaa. Kardeşim yerli malına sahip çıkmak istiyorsun iyi hoş da, şu an seninle aynı forumda yer alan yerli halkına da sahip çık da üzgün olduğunu belirt be..

  1. Erdimeola Erdimeola

   Yahu troy kart şeması, paypal ödeme sistemi, ne alakası var? bilgi sahibi olmadan fikir sahibisiniz arkadaş..

   1. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

    Ödeme mutabakat kanuna uymadığından ŞİKAYET ÜZERİNE kapatıldı Türkiyede Şirket kurarak geri gelir burdaki karı kaçırmaz

 23. Bunun doğru bir karar olduğunu savunanların kimler gibi düşündüklerini gayet iyi biliyorum. Teknolojiden yoksun,internet projelerine destek vermeyen; aksine günde binlerce siteyi erişime engelleyen kafaların uzantıları bunlar. Ülkeye kabus gibi çöktüler resmen. Yakında modemleri de elimizden alırlar.

  1. Arkadaşım böyle diyerek eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürme. Dediğin gibi elimizde LAN kablosu bile bırakmayacaklar.

  2. Korkarak yaşamak, olamayan olasılıkları olacakmış gibi beklemek halkımızın büyük çoğunlukta olan kötü bir alışkanlıktır.

   Kendinize ve yapabileceklerinize değer verin.Anlamsızca ortalığı karıştırma huyunu artık bırakmamız lazım.

   (Ticari kaygılardan dolayı tepki veren kişileri tenzih ederim)

 24. beyler paypala o kadar ihtiyaçta yok ki. her zaman için alternatif ödeme yöntemleri mevcut. türkiye'yi küçükte görmeyelim. türkiye önemli bir pazar. bence paypal geri dönecek. mart 2011'de girdi pazara eğer türkiye de aradığını bulamazsa orasını bilemem.

 25. Asil Can Asil Can

  Her şey bir yana, bu duyuru 6 gün önceden mi yapılır? Lisansın yenilenmeyeceği son anda mı belli oldu?

 26. Nurettin Kaya Nurettin Kaya

  Benim eniştem BDDK'da çalışıyor. Söylerim ona hemen verirler, sıkıntı olmaz.

 27. Şaka gibi bir karar, Türk hükümetinin bir basiretsizliğini daha görmüş olduk.

  1. Yahu herşeyi de şu hükümete bağlama basiretsiliğini de siz bırakın lütfen. işin aslı astarını öğrenmeden çamur atmak kime ne fayda sağlar. Nedensizce kimse bu ülkeden kovulamaz. Varsa bir eksikliği yapılması gerekeni paypal yaptığı taktirde geri gelecektir. karalara bağlamayın hemen

   1. Web Delisi Web Delisi

    vergi vermeden senin benim üzerimden komisyon kazanan bir şirketi ülkeden kovmak bence basiretsizlik değildir. aksine "dur bakalım, ilk önce şartları yerine getir, vergini öde " diyebilmek maharettir.

   2. Hasan Hasan

    Ya bırakın bu işleri. Bütün dünyayla anlaşabilmiş bir şirket, Türkiye ile anlaşamadıysa, sorun şirkette değil, ülkenin ekonomik politikalarındadır. "Vergi vermeden" şeklinde yapılan yorumlar oldukça sığ. Kim bilir adamlara hangi kabul edilemez koşullar sunuldu. Açıklansın o zaman anlaşılamayan noktalar da bilelim.

 28. Güven sorunu yaşadığım bir çok site ödemesinde sürekli PayPal kullandım. Umarım sorun hallolur da tekrar kullanmaya devam ederiz.

 29. Özgür Özgür

  Hala 10 $ sınırı var 0,25 varmış içeride çekemiyorum artistlik yapmasın paypal yok gelin çekin diye

 30. Vergi vermeyen tüm şirketler kapatılsın.Bizmi enayiyiz sürekli herşeye vergi veriyoruz.Yapıcak birşey yok Türkiyede kural neyse uyucak bu ecnebilerde.

 31. Web Delisi Web Delisi

  biraz akıllı olun, paypal keyfi olarak hesabınızdaki parayı bloke ettiğinde kimden hesabını sorabiliyorsunuz?

 32. E-Tüccar E-Tüccar

  Paypal üzerinden E-Ticaret yapan bir şirket kurucusu olarak şunu söyleyebilirim. Paypal'ın böyle bir şey yapacağı geçen seneden beri belliydi. Türkiye'de banka lisansı alabilmek için çabalıyorlardı ama alamadılar. Çünkü Türkiye'de ki bankacılık sistemi yurtdışından çok daha farklı. 2001 yılında ki krizden sonra Türkiye'de ki bankalar çok fazla akıllandı ve gelişim gösterdi. 2008 de ki krizden bu yüzden çok fazla etkilenmedik (etkilendik ama avrupa kadar değil). Bu yüzden banka lisansı almak Paypal'ın üstesinden gelemediği bir olay oldu ve üstüne üstün faaliyetleri durduruldu.

  Ama korkacak bir şey yok. Her zaman bir yol bulunur ve bulunacaktır. Çok fazla insan Paypal sistemi üzerinden iş yapıyor. Çalışmalara başladık ve bu durumu çözebilecek bir kaç yol var. İlerleyen günlerde hep birlikte neler olacağını göreceğiz. Paypal üzerinden ticaret yapan arkadaşlara sakin olmalarını tavsiye ederim. Hepinize iyi çalışmalar.

  1. Sayın Etüccar, nickinize tıkladım ama bir url yok. Konuyu biraz daha açarsanız yada şirket/blog adresinizi verirseniz iyi olur zira şirketinizin paypala alternatif olarak geliştirdiği çözümü gerçekten görmek ve uygulamak isterim.

 33. BDDK şuan PayPal'ı denize döktük diye seviniyordur :)

 34. Ajnglagla Ajnglagla

  Bu olayı derhal çözmeleri lazım. BDDK'nın bu tavrını anlamak mümkün değil.

 35. Paypal'in Tr operasyonunu kapatmasindan sonra yurtdisindan TR pazarına girmek isteyen Eticaret firmalari, pazaryeri siteleri, reklam sirketleri ve yatırımcılar artık 15 kere düşünürler.

 36. Creaziz Creaziz

  freelance çalışanlara büyük darbe vuran bir karar. paypal dan başka ödeme yöntemi desteklemiyor zaten bu sistemler,

  derhal bir çözüme kavuşması lazım.

 37. Emre Aksoy Emre Aksoy

  Geçen sene PTT'nin ödeme sistemi üzerine çalışırken BDDK'nın elektronik ödeme sistemleri mevzuatını detaylıca inceleme şansım oldu.

  Mevzuatta sunucuların Türkiye'de barındırılması, hukuki uyuşmazlıklarda Türk mahkemelerinin görevlendirilmesi gibi maddeler var. PayPal'ın bunları yapabilmesi için Türkiye'de lokalizasyondan öte bir yapılanma kurmaya ihtiyacı vardı. Bu lisansı almanın getirecekleri / götüreceklerini masaya yatırıp piyasadan çekilme kararı almış olsalar gerek. Demek ki Türkiye, PayPal için vazgeçebileceği kadar küçük bir pazarmış bunu anlamış olduk.

  Bu konuya üzülenler BDDK'nın lisans vermeyişine değil, PayPal'ın onları mağdur edişine kızmalı. Sonuçta devletin ülkesinde iş yapan bir şirketten kayıt altına girmesi ve vergi ödemesini istemesi kadar doğal bir şey yok. Bugün Avrupa Google ve Facebook'a milyar euroluk cezalar kesmekle uğraşıyor, bu olay sadece bizde değil tüm Dünya'da olan birşey.

  Türkiye'yi medeniyetten uzaklaşmakla suçluyorsunuz, halbuki bu lisanslar kanunlar vs.medenileşme yolunda atılan adımlar aslında. Devlet artık elektronik ödeme sektörünü de denetliyor, ne olduğu belli olmayan firmalar paranızı alıp kaçmasın diye lisans dağıtıyorlar. Lisans alamamak devletin değil PayPal'ın ayıbı...

  1. Tuna Celik Tuna Celik

   Hocam, super yazmissin tebrik ediyorum. Boyle birsey yazmayi planliyordum bende gerek kalmadi. Eline saglik...

   1. Paypal mağdur ettiği insanların koparacağı yaygara ile BDDK'yı köşeye sıkıştırıp, istediğini alacağını hesaplıyor... Yok öyle yağma! Bu ülkede iş yapacaksan kurallara uymayan oyun dışı kalır, artık bunu herkes anlamalı! Burası muz cumhuriyeti değil! Bu ülkeden kazanıyorsan, bu ülkenin kurallarına uyacaksın... Bu net!

    İş modelini sadece ve sadece başka bir firmanın varlığı üzerine kurmanın ne kadar sakıncalı olduğunu gördük.. Günün birinde Paypal'a bir şey olsa demek tüm iş modelleri çökecek... Bu da üzerinde düşünülmesi gereken başka bir konu...

    Ama şu da var; eğer ortada defakto bir durum varsa ve PayPal'ın mızıkçılık yapıp oyundan çıkması ülkemizin vatandaşlarını mağdur edecekse, önce alternatifler geliştirilmeli, daha sonra PayPal'ın .ıçına ibretlik bir tekme basılmalıydı... Yani acilen; burada mağduriyetini dile getiren insanlar için alternatif bir şeyler düşünülmeli...

    Son olarak; el oğlunun herhangi bir şirketine dokunulduğu anda "Ortadoğu oluyoruz, ortaçağ karanlığı geliyor" gibi anlamsız yaygaralar kopartan kompleksli tiplerden artık gına geldi! Avrupa Google'ın fişini çekti çekecek, adamlar elini hiç korkak alıştırmıyor... Google vb. de AB ile nasıl uzlaşırız diye uğraşıp duruyor, çünkü orada kraldan fazla kralcı, Google'ı, Facebook'u, Twitter'ı vb. firma sahiplerinden daha cansiperane savunan tipler yok, bu homo-komplexicus'lar sadece bizim ülkemizde var maalesef...

  2. Hasan Hasan

   Tabi, bütün medeni dünya ülkelerinden lisans alabilmiş ama üçüncü sınıf bir ülkeden alamaması normal karşılanmalı. Haklısınız!

 38. Arkadaşlar, serbest piyasa ekonomilerinde herkese eşit şans verilmelidir ki rekabet sayesinde gelişim olsun, kalite artsın ve fiyatlar ucuzlasın. Sırf milliyetçi veya ümmetçi kafalarla sistemi içe döndürür ve rekabeti engellerseniz bundan halk zarar görür. Sonunda da devlet zarar görür. Halk kalitesiz ve pahalı ürün/hizmetlere mahkum olur. Cahilce ve duygusal yorumları bırakın da gidin biraz ekonomi öğrenin.

 39. Emir Kutlu Emir Kutlu

  Bu resmen Türkiye'de yaşamamak için + bir sebep.

  BKM ' ye geç diyen arkadaşlar da,

  Telefonlarınızı bırakıp 3310 a dönün.

  Nede olsa 2 side arama yapıyor, ne fark eder birisinin akıllı olması değil mi ?

  1. Deliveli Deliveli

   yani diyorsun ki elin oğlu gelsin hiç bir mevzuata uymadan güzel ülkem de istediği gibi kazansın,kazanırken de vergilerini türkiye cumhuriyetine değil ABD ye ödesin öyle mi? nerde kaldı Mustafa Kemalin, Devletçilik,Milliyetçilik,Halkçılık devrimleri? nasıl çıkmayı düşünüyorsun muasır medeniyetler çizgisine ???

   1. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

    Deli Veli işte olayın özü budur bende bir kemalist olarak kanuna uymayan vergi vermeyen bir işletme istemiyorum diğerleri neden vergi vermeyen bir işletme ile rekabet etsinki

   2. konuyu bilmeden yorum yapmayın paypal vergi ödemiyor evet bu doğru peki şunu biliyormusun netten mal satan mecburen fatura kesmek zorunda bu durumda geçici vergi ve kdv ödüyoruz neden yurt dışına mal sattığımız için peki nası satıyoruz yurt dışındaki insanlar türk toplumuna bakış açısı belli nekadar güveniyorlar sizce bize bu durumda paypal güvencesi var unutmayalımki bir dünya devi yerli malı sevdalısı arkadaşlar var peki hangi site bu yerli malını kabul ediyor bir araştırın bakalım.

    bide şu konu var dünyada tek uyanık türkiyemi arkadaşlar paypal 200 civarı ülkede hizmet veriyor bi araştırın bakalım kaç ülkede data bilgileri veya verilerin bulunduğu şubesi var yani her ülke bu lisansı verirken aptalmı o zaman niye her ülkeye data ve veri bankası kurmuyorlar çok bilen arkadaşlardan bi cevap bekliyorum

   3. devletci ve milletci arkadaş güzel konuşuyon ATATÜKKE SAYGIM SONSUZ ama unutmaki ATATÜRK hatırlarsan ATATÜRK orman çiftliği diye bir yer vardı Ankarada nerede şimdi söylede bilelim

  2. Abdülrazz(Ak) Abdülrazz(Ak)

   Beğenmiyorsan Gidersin. Zorla Tutmuyoruz

 40. Yaptığım 2 işte de müşterilerim yurtdışına iş yaptığı için sadece paypal kullanıyorduk.Şimdi ne yapıcaz bilmiyorum.Etsy kullanıp paypal ile ödeme alanlar ne olacak.Sabah bir kalkıyoruz ticaret anlayışımız değişiyor.Bu olayda böyle bir ükede olur.Şaşıramıyorum...

 41. Ekrem Aksoy Ekrem Aksoy

  BDDK mevzuatına göre mevduat işlemleri yapma yetkisi lisansa tabi, dolayısıyla TC kayıtlı tüzel/gerçek bir kişilik için para/mevduat tutuyorsanız lisans almanız gerekiyor. Bu lisans noktasında da sadece finansal konular değil, TC vatandaş/tüzel bilgilerin gizliliği, yurtdışına çıkaramama, yasal mevzuatta TC hükümlerine tabi olma vs. gibi PayPal'ın sağlaması gereken konular var. Bu işlemler de bir iki senedir ortalarda olan konular. Ticari olarak karlı görmemiş olabilir, yasal mevzuatı sağlayamamış olabilir.

  Bilen bilir, bugün gidip US'de şirket kurduğunuzda ben IRS'e vergi ödemem, state tax ödemem, FIPA'ya uymam, TC yasalarına tabi olurum diyemezsiniz. Burada da bu durum aynen geçerli, Türkiye'de bu iş bankacılık faaliyeti olup mevzuata uymak zorundasınız. PayPal ticareti yapan bizleri etkiliyor ama ben bu konuda BDDK'yı değil PayPal'ı suçlarım, bu kadar insanı ticaretinize dahil edip yasal mevzuata uymadan/vergi ödemeden iş yaparken güzel, lisans al kardeşim deyince biz çıkıyoruz demek doğru değil. Üstelik bu konu çok uzun zamandır bilinen bir mevzu.

  1. Deliveli Deliveli

   tebrik ederim, son derece mantıklı bir yorum

 42. Sevimozturk Sevimozturk

  BKM yurt dışından ödeme alınabilmesini sağlayabiliyor mu? BKM'nin lisansı var mı ? Aklımda deli sorular...

  Bknz Lisanslı Firmalar : https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Elektronik_Para_Kuruluslari/Elektronik_Para_Kuruluslari.aspx

 43. Muhtemelen devlet büyüklerimizden birisi ödeme sistemleri işine girecektir. Büyük başgan ve avaneleride gerekli düzenlemeleri yapıyor işte :) Eli kulağındadır yeni bir ödeme sistemi çıkmasının :) O değilde hali hazırda paypalda bulunan paramızı nasıl çekeceğiz?

  1. Hükumete, siyasete çamur/iftira atınca bünyenizde bariz bir rahatlama oluyor sanırım?

   Kalan paranızı vermeyi paypalın düşünmesi gerekirdi. Ama son ana kadar açıklama yapmadan ülkeden çekilen firmanın burada temsilciliği olmadığı için bir bardak su için.

   En azından bundan sonra böyle durumlar yaşanmaz diye umuyorum.Kur şirketi vergiyi ver bakalım öyle çekip gitmek varmı bir yerlere.

  2. Paypal hesabınızdaki parayı şuan çekebiliyorsunuz. Banka tanımlı ise paypal hesabınızda bankaya aktarabilirsiniz. Sadece 6 Hazirandan sonra Para gönderme ve alma yapamayacaksınız.

 44. Paypalbittimi Paypalbittimi

  Arkadaşlar bu olay sadece paypal yoluyla Türkiyedeki banka hesaplarına para gönderme aşamasında mı geçerli olacak. Örneğin paypal hesabına yurtdışından ödeme gelebilir ve biz bu parayı yine bir şekilde sadece paypal ile yurtdışında harcasak sorun olacak mı? Bir diğer olay ise paypalı yurtdışına sadece ödeme aracı olarak kullanmaya devam edebilirmiyiz? Yoksa komple Türk hesaplarına ne para gelir nede ödeme amacıyla kullanım tamamen iptalmidir bundan sonra?

  1. Atılay Atılay

   ikincisi, yani hiçbir işlem yapamayacağız artık.

  2. Vatandaş Vatandaş

   "Türkiye’deki satıcılarımız 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki alıcılardan veya diğer ülkelerdeki alıcılardan Türkiye’deki hesaplarına ödeme alamayacaklardır."

 45. Deliveli Deliveli

  bddk yı eleştirenlere bir soru:PayPal gitsin Almaya,Fransa İngiltere gibi devletlerin maliyesinin istedikleri çalışmaları yapmasın bakalım ne oluyor.bizim zihni bulanık gençlerimiz, neymiş efendim ortadoğu ülkesi oluyormuşuz, senin yurdunda google,facebook,twetter,instagram gibi devler bir kuruş vergi vermeden bir günde milyon dolarları kazanacaklar sen sesini çıkarmayacaksın,sesini çıkarmazsan işte ozaman ortadoğu ülkesi olursun. neymiş efendim 300 kişi mağdurmuş herifler 79 milyon üzerinden vurgun yapıyorlar...alternatifin yoksa zaten yaptığın ticaretinde ömrü kısa olur...ya gelip adam akıllı maliye prosödürlerini uygulayacaklar ya da çekilecekler piyasamızdan.beğenmeyen varsa fransaya gidebilir...

  1. öncelikle twetter değil twitter, prosödür değil prosedür, sonra da tavsiyem, ödenmemiş değil ödenmiş vergilerin nereye gittiğinin peşine düşülmesidir. saygılar.

 46. Hasan Kurtoglu Hasan Kurtoglu

  Hadi buyur! Suclu kim bilmem ama bizim gibi bireysel kullanicilari cok etkileyecek.

 47. Www.altasov.com Www.altasov.com

  Yıllar sonra çıtamı aşıp yabancılarla çalışmaya başladım. Tam bir düzen oturttum derken, yine hayallerimi başıma yıktılar.

 48. paypal yurt dışından ürün almama yarıyor paypal veya skrill ile ödeme yapabiliyorum ne yazıkki bkm express ile ödeme yapamıyorum paypalin olmadığı ülke ticaretin olmadığı bir ülkedir üç beş kuruş kazanan arkadaşlarada geçmiş olsun dileklerimle.

 49. Bunun muafiyeti çok ağır olacak.Özellikle Abd ve Avrupa birliğinden kısa dönemde çok net kota ve ambargo uygulamaları bekliyorum.Vergilendiremediği kazancı geri gönderen bir zihniyet ve tek elde tüm sermayeyi tekelci toplama anlayışı.Hiç olmadığımız kadar yalnızlaşıyoruz.Sonuçlarını söylemeye gerek yok durum ortada.

 50. Vergiyle ne alakası var durumun. Paypal'da her şey kayıtlı, para sadece Türk bankalarına aktarılabiliyor. Parayı yurtdışına çıkarmak da yurtiçine kayıtsız sokmak da imkansız. Fatura kesmeyeni maliye kolayca banka hesabından yakalayabiliyor. Vergi sorunu böyle çözülecekse önce nakit paranın yasaklanması lazım.

 51. mağdur olanlar için gelsin "payoneer"

 52. Ramazan Ramazan

  Bilişimden anlamayan hükümetimizden ne beklenebilirdi ki onlar sadece kendilerini düşünmekle meşguller. Tübitağın Nasa ile yarışı!, Paypal'ın kapatılması bizim büyüdüğümü değil aksine küçüldüğümüzü gösterir. Paypal'ın kapatılması aslında hiçbirşeyi değiştirmeyecek, her zaman farklı bir alternatif vardır ve olacaktırda. Kapatmak, yasaklamak çözüm değildir.

 53. Suat Reis Suat Reis

  10 USD/TL para çekme sınırının altında olanlar kalan bakiyelerini şöyle değerlendirebilirler

  https://eksisozluk.com/paypal-hesaplarimizla-loseve-bagis-kampanyasi--5120574

 54. Envato, fiverr, ETSY kullanan arkadaşlara bir öneri: http://bit.ly/1O16Npq

  1. Gokhan Dolen Gokhan Dolen

   serhan bey iyi günler. etsy için cözümü nasıl buldunuz? iletişime gecebilir miyiz?

   1. Merhaba,

    Bu konuda ben de sabahtan beri bir öneri arıyorum. Benimle de iletişime geçebilir misiniz?

 55. Bu ülkede "bu bilişim fazla kafayı yorursan sıyırırsın" diyen başbakan varken, Paypal bu ülkeye fazla bile nokta

 56. Vergi kaçakçıları gelmiş 'Paypal gitti' diye ağlıyor. Bu kadar ağlamayın. Siz kaçakçı adamlarsınız. Bir kılıfına uydurur başka yöntemler bulursunuz. Yok eğer bulamazsanız o zaman Paypal da siz de vergilerinizi verin. (Vergilerini veren kısmı tenzih ederim.)

 57. Erenszr Erenszr

  Merhaba arkadaşlar Paypal hesabınızda son kalan parayı Lösev'e bağış olarak atabilirsiniz. Ekşi sözlükte büyük bir kampanya var. Katılmak isteyenler https://www.losev.org.tr/v2/tr/content.asp?ctID=428 bu adresten yapabilirler.

  1. Angel Home Angel Home

   çok iyi fikir :) teşekkürler

 58. Abdülrazz(Ak) Abdülrazz(Ak)

  Elin Yabancısının Şeyi Kapandıysa Bizene. Biz mi Üzülecez?

  Neden Türk Birisi Böyle Bir şey Yapmıyor.

  1. Megavan Megavan

   Anlamıyorsunuz sanırım. Yurtiçi sanal pos hizmeti sunan onlarca şirket (iyzico, 3pay vs.) var ancak Paypal yurtdışından alışveriş yapmak ve bazı sitelerden para kazanmak için tercih ediliyordu. Siz yabancı kuruluşların Türk şirketlerinin posunu kullanacağını düşünüyor musunuz?

  2. Angel Home Angel Home

   Gerçekten saçmalımışsınız, sistemi bilmeden yazı yazmayın araştırın ve okuyun azıcık ne gibi avantajları vardı da bu kadar kişi burada boşuna mı yazışıyor? ... yurtdışında eğitimim kesilecek şimdi.

 59. Paytr Ödeme Paytr Ödeme

  Büyük bir ihtimal ile, sunucuların yurt içinde barındırılması konusunda anlaşamadılar ve reddedildiler.

  Ayrıca; @sevimozturk, lisansı sadece elektronik para şeklinde düşünmeyin. Ödeme kuruluşları listesi için de bkz: https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Odeme_Kuruluslari/Odeme_Kuruluslari.aspx

 60. Cesur.k Cesur.k

  MERHABA ARKADASLAR BEN EBAYDEN SATIS YAPIYORUM PAYPAL SUAN KAPANDI NE YAPMAK GEREKLI ALICILARDAN ODEME ALMAK VE GELEN ODEMELERI HESABIMA AKTARMAK ICIN VARMI BIR YOLU YADA YAPAN LÜTFEN YARDIMCI OLSUN TEŞEKKÜRLER

  1. Bir kaç yolu var. şuan tam araştırıyorum. inşallah halledeceğiz. araştırmalar bitince haber vereceğim.

   1. Bende aynı şekilde araştırıyorum. Bilgiye ulaşan arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim.

   2. Bir gelişme var mı arkadaşım?

 61. Atılay Atılay

  ülke için ciddi bir kayıp, girişim ekosistemi bundan zarar görecek. öte yandan paypal'ın bu lisansı 1 senedir alamaması da başka bir sıkıntı. fırsat eşitliği çift taraflı olmalı. ben vergi ödüyorsam, paypal da bir şekilde ödemeli. fakat bunun yolu siteyi kapatmak olmamalıydı, gene kendi ayağımıza sıkmış olduk. hem devlet hem paypal süreci kötü yönetti ve fatura her zaman olduğu gibi vatandaşa kesildi.

 62. Mariachi Mariachi

  Tek çare yurtdışı vatandaşı olan birisinin adına olan paypal hesabını kullanmak.

 63. Soner Bey PayPal'ın pazardan çıkmasına şaşırdıklarını söylüyor ama isteyerek çıkmadılar ki. PayPal'ın açıklamasında ne yaptılarsa izin alamadıkları için çıkmaya mecbur kaldıkları şeklinde yazıyor. Yani kimse hikaye anlatmasın. Adamları pazardan bir güzel sepetlediler. Yavaş yavaş tüm ekonomik unsurlar hükümet yanlısı şirketlere kayacak ve biz bize kalacağız. Yerli araba yapıp bineriz birlikte. :)

 64. Alternatif bir tüccar çözümü bulabilen var mı ?

 65. Angel Home Angel Home

  Çok memnundum yazık oldu..her iyi şey gibi o da bitirildi, Yurtdışında okuduğum üniversiteme her ay para göndermekteydim çok pratik ve güvenilirdi. Üzüldüm. İnşallah düzelir.

 66. Paypalizer Paypalizer

  Başka ülkelerde paşa paşa kurallara uyarken, nedense TR pazarında yerine getirmesi gereken sorumluluklarını yerine getirmiyor, binlerce müşterisini mağdur ediyor ama bu müşteriler uzun süreden beri bildiği halde kılını kıpırdatmayan PayPal'a değil, çok önceden deklare ettiği kuraları uygulamaktan başka bir işlem yapmayan, PayPal'a da torpil geçmeyen BDDK'ya kızıyor! Mağdur arkadaşlar tepki vermekte sonuna kadar haklılar ama bu tepkinin en az yarısını da PayPal'a vermelerinde fayda var...

 67. Son 5 senede ulkeye giren kayit disi para milyarlarca dolar (devlet kanaliyla) ve hala Paypal'dan vergi kacirmaktan, yerli mali yurdun malindan bahsediliyor. Olayi politik boyuta cekmek ne kadar dogru bilmiyorum ama bu son zamandaki meydanlardaki mehter saksakciligi iyiden iyiye insanlarin beynini sulandirdi galiba.

  "Hicbir sey alternatifsiz degildir", "Yeli mali yurdun mali" Paypal icin soylenemeyecek birseydir. Bunu soyleyenler, 15 sene once "Yahu Google'in turkunu yaparsak iyi yururuz" diyen dar kafali zihniyetle aynidir. Paypal bugun kredi karti kadar gecerli ve yuzbinlerce sirketin, indie developerin, muzisyenin vb. dunyayla bagi, daha direkt tabirle ekmek kapisidir.

  2 ay once avrupaya vizelerin kalmasindan bahsedip bugun bunu konusmak da bu ulkenin sacmalikta artik farkli bir boyuta geldiginin acik delili.

 68. Bu arada Paypal üzerinden geçen paranın vergilendirilemediğiyle ilgili bir kanı mevcut. Kuzey Amerika'da kullanılan Paypal hesaplarında (ve büyük ihtimal diğer bir çok ülkede), Paypal'daki bakiyenizle alışveriş yapmanız mümkün.

  Fakat Türkiye'de, Paypal bakiyesi kullandırılmıyordu zaten. Sisteme kayıtlı kredi kartınızla alışveriş yapabiliyorsunuz. Kısacası Paypal'daki para banka hesabınıza gelmek zorunda, başka şekilde elinize geçmesi mümkün degil. Tüm para aktarımı kayıtlı, bankaya giren para sisteme girmiş paradır. El altından verilen para gibi degil, istendiğinde devletin kayıtları altındadır.

  "Fatura almazsam kaça olur?" zihniyetinin bu kadar kayıtlı bir sistemi hiç bilgisi olmadan "vergi vermiyorlar ya" şeklinde suçlamaları akıl alır gibi değil. Paypal da "şer odakları"ndan biri ilan edilmeden bu iş çözülür umarım.

 69. Bende bir tasarımcı olarak kara kara düşünüyorum. Aylık biriken paramızı nasıl alacağımızı ve dün geceden beri araştıramlar yapıyorum ve yaptım. Ama bazı arkadaşlarımızın önerilerine ihtiyacım var isterseniz bir platform oluşturup bunları tartışabiliriz. Bir çak yol keşfettim ve başvurularımı yaptım bir kaç güne kadar sonuçlanacak. Eğer yaptığım yöntem olur ise bir kaç zahmetli işten sonra eskisi gibi paramızı alabiliriz. Bütün paypal alternatiflerini inceledim ve hesaplar açtım. en sağlıklı yönetem şuan payoneer gibi görünüyor. Bir kişinin ödemesini yurt dışından alabilmesi için önce paypal yurt dışı hesabı olacak sonra da yurt dışı banka hesabı olacak. dediğim gibi birbirimize yardım ederek bu işin üstesinden gelebiliriz gibi duruyor. İnşallah bunuda çözeriz. Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Siz yazın bende yaptığım şeyi paylaşacağım.

  1. Bende yurt dışına tasarım işleri yapmaktayım. Bu olay bizleri çok zor duruma düşürdü. Aynen bir facebook grubu falan mı açsak? Birlikte sorunları aşabiliriz diye düşünüyorum.

   Entropay denilen bir sistem ile payoneer arasında kararsızım. Çünkü iş yaptığım firma sadece paypal ile çalışıyordu. Sanıyorum U.S bir paypal hesabı açıp, entropay'de sanal kart oluşturup visa'ya çekim yapmayı deneyeceğim.:) 2016'da geldiğimiz noktaya bak. Alın teri ile gece gündüz çalışıp, kazandığımız parayı binbir yollarla almaya çalışıyoruz. Çok üzülüyorum.

   Selamlar

   1. Barlitos Barlitos

    Selamlar, bende ebay de birşeyler satmaktayım. USA base hesap açıp entropay/payoner sanal kart almak mantıklı. Bu aşamadan sonra türk hesabına aktarımda ne kadar komisyon kesilir bilginiz var mı veya başka hangi yol izlenebilir?

   2. hangi yolu izlediniz. yurtdışı paypal hesabı açtım entropay ve payoner arasında kaldım

    paypalı para almaktan ziyade güvenli alışveriş için kullanacağım

 70. Dünya ne yapıyorsa bizde onu yapmalıyız yerli malı deyip geride kalmamıza gerek yok paypal vergi'de başka ülkelerde nasıl uyguluma yapıyorsa Türkiyede aynı uygulama yapmalı BKM yeni duydum sanmıyorum PayPal kadar tutulacağını PayPal uluslararası şirket

 71. Internet ve elektronik çağda tam bir kepazelik! Bir sürü site paypal hizmeti ile çalışır...iğrenç! Ne yani kredi kart numaramızı her keze dağıtcağız internette! Ayıp be! ^+%^%^%&&%+//(/(&&%

 72. Ibrahim Ibrahim

  Birçok yorumu okudum. Yorumların birçoğunun paypal kullanmayanlarin olduğu anlaşılıyor. Internetten satış yapıp geçimini sağlayan birçok insan var. Mesela Ebay den satış yapıyorsan ödemeyi paypal üzerinden alıyorsun. Amazondan satış yapıyorsan başka yöntem üzerinden alıyorsun. Amazon ve Ebay birbirlerine rakip oldukları için ortak ödeme kullanmıyorlar. Amazonda satış yapabilmeniz için amerika veya avrupa bankalarında hesabınız olmasi gerekiyor ve o ülkelerde oturumunuz sosyal güvenlik numaranız yoksa banka hesabı açamıyorsunuz. Binbir güçlükle amerikada hesap açma yöntemini öğrendim Amazonda satış yapmaya başladım ama satışlarımin çoğu ebay üzerinden ve ödemeyi sadece paypal üzerinden alabilirim. Burada Bkm veya bizim Türk firmalarına ait sanal ödeme yöntemleri geçmiyor

  Birçok kişi bilgisi olmadan yorum yapmış.

  Ben ebay ve benzeri sitelerde satış yapmaya devam edeceğim. Tamam para transferini Türkiye hesabıma alamasam da Avrupa veya amerikada yaşayan birine transfer edip sonrada western union gibi transfer şekliyle kendime aktaracagim. Şimdilik benim çözümüm böyle. Yıllardır emek verip güzel bir ebay profili oluşturduktan sonra o hesabı askıya alırsam tekrar aktif ettiğimde aynı şartlarda satış limitleri veya pozitif feedbacklerin bana faydası olmayacaktır. illaki bir çözüm yolu bulunacaktir.

  Şunu unutmayın ki

  Online satış yaptığınızda hesabınıza gelen para resmi paradır ve bu satışı faturalandirmak zorundasınız. Merak etmeyin Maliye bu işlemleri takip ediyor. Bireysel satıcılar için 3 5 ürün için Maliye sesini çıkarmayabilir ama ayda 15 20 ürün satıyorsaniz ve fatura kesmiyorsaniz Maliye yakında kapınızi calacaktir .

  1. Bahtişen Carav (@bahtisen925) Bahtişen Carav (@bahtisen925)

   amerika da hesabınız var ve oradan satış yapmaktasınız, USA sizden vergi alıyormu? alıyorsa nekadar ? merak ettim ?

   Yine kargo Ptt mi kullanıyorsunuz ?

   Umarım cevap verirsinz Teşekür ederim

  2. Merhaba hocam bende Ebay üzerinde satış yapmaktayım. İrtibata geçebilir miyiz mümkünse? Benim de bu konuda bazı bilgilerim var ve fikir terapisi yaparak birbirimize faydamız dokunabilir. Teşekkürler..

 73. merhaba arkadaşlar çözüm bulan varmı ebayle ilgili ?

 74. Ebayde ayda 1-2 ürün satışım oluyor. Mesela Almanya'da yaşayan kuzenimin paypal hesabını, ebay hesabımla ilişkilendirmeye kalksam olur mu? Aynı Paypal hesabı 2 farklı ebay hesabına tanımlanabilir mi?

  1. merhaba ebay yurtdısında yasayan arkadasınızın yada aılenızden bırının paypalını tanımlayabılecegımızı soyluyor ama bu paypal ebayde 2 hesapta kullanılırmı? bu sorunun cevabını bende merak edıyorum.

 75. Arkadaşlar bir facebook grubu açtım. İsteyen arkadaşlar aşağıdaki bağlantıdan katılabilir.

  https://www.facebook.com/groups/143053136109800/

  Sorularımızı, sorunlarımızı birbirimizle paylaşarak çözümler üretebileceğimizi düşünüyorum. Umarım bu sıkıntılı günleri atlatacağız. Herkese selamlar.

 76. Bahtişen Carav (@bahtisen925) Bahtişen Carav (@bahtisen925)

  İş bankası ,ve bir kaç banka da yurtdışında bayiyi açmışlar avrupa ülkelerinde, orada banka hesabı açarsak PayPal geçerli olurmu e ticaret için. Parayı bir şekilde transfer ederiz ...

 77. Biz PayPal ile Amerika lıya mal satıp parayı yerken Amerika bana vergisini öde diyormu.

 78. Paypal gibi bir gücü kaybetmemiz ciddi anlamda üzücü. İmkanı olanlar yurtdışına gidecek ve faaliyetlerini oralarda sürdürecek. İmkanı olmayanlar hiçbir işlem yapamayacaklar. Ebay de haberi almış; alternatif bir ödeme yöntemi arayışı içinde. Fakat çözüm için uzun süre gerekiyor gibi gözüküyor.

 79. Evimde internet üzerinden takı tekniklerini öğrendim , kendimi farklı tasarımlar yaparak geliştirdim , yabancı dil hiç bilmiyorken translate sayesinde Etsy 'de takı dükkanı açtım , az olsun öz olsun mantığıyla gecemi gündüzüme kattım , bu benim tek gelir kaynağımdı , çocuğumun ihtiyaçlarını karşılıyordum , kolumu kanadımı kırdınız , Etsye satış yapınca ödeme yaptım , paypala komisyon ödedim , ben. Bu işi bilmeyenlerin düşünüldüğü gibi büyük maddi kazanclar elde etmedim ama evimde aileme katkıda bulunuyordum , eğer Paypal ile sözleşmenin iptal olacağı bir senedir belliydi neden önlem alınamadı Paypal sadece sitelerden alışveriş yapmak icin mi var bizim durumumuz ne olacak , site bizden Paypal seçeneğini kaldırdı satış yapmam mümkün değil , sanal bir dükkan olsada çok emek verdim , kapatamiyorum , çok üzgünüm umarım en kısa zamanda bu sorun çözülür , yada yeni bir yol bulunur ve insallah yeni yöntemi Etsy kabul eder , Allah benim gibi olan tüm arkadaşlarımın yardımcısı olsun inşallah.

 80. Yerli malı yurdun malıdır. Bu memleketin ürünlerini kullanalım. Eskisi gibi değil hepsi yabancılarla eşdeğer hatta daha iyi yönleri var. Para ülkemizde kalsın.

  1. Bkm Express, Troy gibi...

   1. Saruhanlıoğlu Saruhanlıoğlu

    Paypal dünya genelinde yüz ülkeyi aşkın insan tarafından kullanılan bir ödeme ve para almama aracı olarak kullanılıyor. Turizimden tutun E - ticarete,paranın lazım olduğu her alanda kullanılan bir araçtı. Kuzey Kore ve açlıkla pençeleşen Afrika ülkelerinde bu sistem çalışmadığı için al gülüm ver gülüm misali kapalı -dar bir alanda ticaret dödüğü için, dünya pazarlarına açılım olmuyor.

    Nasrettin Hoca ağaca çıkmış bindiği dalı kesiyormuş,oradan geçen birisi Hoca bindiğin dalı kesiyorsun,düşeceksin demiş. Hoca aldırmamış,dal kırılınca Hoca cumburlop yere düşmüş ve adama düşrceğimşi bildin.O zaman kıyametin ne zaman kopacağını da söyle demiş.

    Evet arkadaşlar,kıyamet kopmuş,kimsenin haberi yok.

 81. herkese selam ve saygılarımla,

  ebay ve etsy üzerinden satış yapıyordum vergi kaydımda vardı devlete vergide veriyordum(Az çok :)) ,her şey iyi hoş güzeldi ammaaaa son 5 gündür hesabıma $1 dolarcık bile girmiyor dün etsyden satış olmuş eeee gitti bizim $$$$$ lar.alıcaya skrill ve payoneer dedim bana yazmış bu siteler hakkında dolandırıcılık haberleri gördüm googlede demiş yani bu iki ödeme sistemine bile güvenmedi payoneer USA skrill uk firmaları yanlışsa düzeltin lütfen.Asıl mesele hani bizim yerli malı yurdun malı olayına gelirsek troy veya bkm OLSUN YAPSINLAR ASLA OLUMSUZ BAKMIYORUM ÜLKEDE BÖYLE BİR ŞEYLER YAPILMASINA ama global olarak iş yapan satış yaptıran siteler senin ödeme sistemini ne zaman tanıyacaklar,örneğin usa vatandaşı ebay veya etsyden ürü alacak satış ülkesi TÜRKİYE eee ödeme seçeneği ise BKM veya TROY adam düşünecek buda nerden çıktı şimdi bunlara üye olacak kartını tanıcak benden alışveriş yapacak haydeeeeeee sanki trde satılanların alternatifi yok almaz arkadaş ALMAAAAZ ALMIYOR 5 gündür gece gündüz araştırma içindeyim yok PAYPAL dan başkası yabancı satış sitelerinde KOCA BİR YALAN ÇOK KIZGINIM HEMDE ÇOOOOOOOK BİRDAHA KIZGINIM NEDEN kısıtlama hani senin demokrasin siyasete girme ercan aynı zamanda ismim ercan :) NİYE YAAAAAAV NİYEEEEE OOOOOOFFFFF adeta çıldırıyorum bir hafta içinde 15,000 TL ödemeyi alamadım UPS DHL bunlara ödeme yapmam gerekli yoksa bu sistem yüzünden birşeyleri elimden çıkarmak zorundayım aksi halde KARGO FİRMALARININ AVUKATLARIYLA köşe kapmaca oynamaya başlicam EEEEE BU İŞLERE GÜVENİP BORÇLANDIM 2 Çocuk babasıyım eeee masraflar AÇIKÇASI PATLADIM BU YÖNETİM YÜZÜNDEN BDDK ya şikayet dilekçesi gönderdim e-posta yazdım yazsan Ne aynen MAHO ağalar uymuyormu imzala kanunu geçsin giden gitsin kalan kalsın olsun bitsin kapansın şimdi 10 yıllık emeğim gitti sanal mağaza ama düzen kurmak çok ama çok zor BENİ ANLAYAN ANLIYOR ZATEN işte beni sistem başka yollara itiyor ZORLA neyse bununda üstesinden gelicem bir kaç çözüm buldum sizinle paylaşıcam üzülmeyin PAYPAL ile ödeme almaya aynen devam çok yakında sayglıar selamlar Ercan.

  1. üç aşağı beş yukarı aynı durumdayız..ne yaptınız bir çözüm bulabildiniz mi ?

 82. arkadaşlar çok içtenlikle diyorum ki, hükümete karşı olmakla citizenship olayı vatandaşlık olayı farklı şeyler.

  paypalı heidi kafasıyla görmeyi bırakalım, uluslararası kayıtdışı ekonominin can damarıdır paypal. Paypal üzerinden döner, ithalatı yasak mallar, dillendirilmeyecek bazı şeyler daha ve vergiyi atlatmak isteyeceğiniz ürünler vs. Gümrüklerde ürünüm döndü mü acaba diye fellik fellik refreshe basan dropshippingçiler vs. Daha niceleri bilmeden konuşulmaz bence.

  benim şahsi fikrim, hükümet gurur verici bir hamle yapmıştır. zira bizim paypal üzerinden satmaya mahkum oldğumuz hizmetler ürünler aldıklarımızla kıyaslanamaz derecede küçük, devede toz gibidir. zaten yurtiçi ödeme sisteminde paypallık bir durum yok, yerli şirketler olsun, bkm olsun dönüyor, her önüne gelen de ödeme toplayamaz yani. uluslararası tarafta da kardayız. bu hamle yurt dışına giden paralarda hissedilir bir düşüş olarak yansıyacak diye düşünüyorum.

  politik olarak da şahane bir hamle + bir emsal hamle, başka ülkelerden de bekliyorum zamanla. bir kere uluslarası para oligarklarının rahatını bozmak her babayiğidin harcı değildir, (lafa gelince antikapital, işe gelince brand advocatelere sözüm) karşı hamlesi olur. yerli ve milli olmak da havalı değil belki x kişisinin söyleminden dolayı amma ve lakin eğer dışa bağımlıysanız iyidir.

 83. Saruhanlıoğlu Saruhanlıoğlu

  Yorumlar farklı açılardan değerlendirilmeli.Ancak bu işin politik bir yönü olmamalı. İstesek de istemesek de dünya globalleşiyor,kapalı bir toplum olma devrikapandı. Kominizmin icatçıları Sovyetler Birliği ve Çin içe dönük eylemden dünyaya açıldılar. Bunun aksi Afrikadaki kabilelere dönüşürlerd.

  Bir Rus vatandaşı bile aracının yedek parçasını beğendiği bir eşyayı Paypal ile satın alıyor da, bir Türk için neden olmasın ? Eğer hür bir dünyada yaşıyacaksak yapılan bu eylemin ülkemizi 50 sene geri götüreceğine inanıyorum.

  İnşallah BDDK,Paypal ile olan bu ihtilafı çözer ve mağdur olan yüzbinlerce kişiyi sevindirir.

 84. Arkadaşlar merhaba,

  2 ebay hesabına 3 tanede etsy hesabına yurtdışı kayıtlı 1 paypal hesabını ilişkilendirdik ve hesaplar şuanda aktif bilginize,

  forumları karıştırdım biraz kimileri 4 ebay hesabına bir paypal kimileride 8 ebay hesabına 1 paypal bağlandığını yazmış ama risk almaya gerek yok diye düşünüyorum,ben risk aldım 2 ebay hesabıma 1 paypal aktif ettik ama yurtdışından 5 gün geçti ilanlar duruyor satış oluyor ama her an her şey olabilir modundayım,olursa yazarım buraya biraz daha zaman geçsin bakalım...

 85. Saruhanlıoğlu Saruhanlıoğlu

  İsviçrede yakın akrabam çözüm için kredi kartını vereceğini söyledi. Nasıl bir çözüm bulabilirim. Orada Ebay satışımı yapıcam

  Bizi farklı arayışlara yönlendirenler utansın.

  1. merhaba,

   isviçredeki tanıdığınızın kartını size vermesi işi çözmez,akrabanız isviçre üzerinden paypal'a kayıt olup hesap açacak fakat paypalı aktif etmesi gerek oradaki bankadan sonrada siz kullandığınız ebay veya X site kullanıcı adı ve şifrenizi ona vereceksiniz sisteme girip account bölümünden paypal accounta giriş yapıp oluşturduğu paypal e-mail adresini sizin hesaba tanıtacak,yani oradan hesabınıza girip paypalı güncellemeyi sececek sonrada teyit için sistem otamatik olarak paypal hesabına yönlendiriyor ve şifresiyle giriş yapıyor böylelikle aktivasyon sağlanmış oluyor.Satışınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz,bu arada paypal hesabı yeni olduğu için parayı 21 gün tutabilir,fakat ürün satışı yapıyorsanız mutlaka kayıtlı ups dhl veya fedex gibi firmalarla gönderirseniz ebay bu kargolarla entegreli zaten müşteri teslim alınca parayı 21 gün tutmayabiliyor en fazla 7 gün,fakat isviçredeki tanıdığınız isviçre vergi durumunu araştırmasını tavsiye ederim sonra sorun yaşamayın,

   evet bizi farklı yollara sevk ediyorlar,buda çözüm değil geçici mecburen bu yola başvurdum !!! bir sürü ödemelerim var açıkçası şu anda finansal sıkıntı içindeyim durumlar çok kötü!!! paypal tr nin açılması gerek

   1. Vergi durumu çok büyük bir sıkıntı Avrupa ülkeleri için.Siz bunu hangi ülke üzerinden yaptınız, vergi konusunu nasıl hallediyor akrabanız ya da arkadaşınız ?

   2. merhaba,

    biz USA üzerinden yaptık vergi durumuda burada olduğu gibi dilimleri var %10-15-20 gibi vs yıl sonunda onların verdiği bir form yada beyanname ile ödüyorlarmış,tabi biz aramızda anlaştık paypal kesintisinden sonra kalan üzerinden %15 fakat yıl sonunda paypaldan gelen paraları tekrar toplayıp dilimi aşa bölüm için fark ödicem,ancak böyle,burada vergi kaydım var şimdi parayı tr ye getirme mevzusu onuda artık bir şekilde çözdük kendi aramızda trde gelirleri var vs.başka çarem yok bu işi yapmaya mecburum kaç yıl emek verdim bir anda toz olmasını göz yumamam.TR deki vergi kaydımı kapatıcam artık zorunlu olarak usa ya vergi ödicez,bu nasıl bir iştir arkadaş sinirlenmemek elde değil işmi bu şimdi ama ne diyebilirimki.Umarım tr paypal bir an önce açılır,ona komisyon buna komisyon vergi kargo parası ürünün kendi parası vsvsvsvsvs sonunda bize kuş gibi bi para ya kalacak yada kalmayacak nereye kadar götürürüm bilemiyorum,

   3. Merhaba attilla bey..

    USA da şirket mi kurdunuz?

    Banka hesabını nasıl açtınız?

    Paypal hesabınızı nasıl onaylattınız?

    Eğer türkiye den satışa devam edecekseniz IP sonununu nasıl çözdünüz?

    Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın ama çözüm için çıpınıyoruz işte.

 86. evet arkadaşlar tekrar merhaba,

  biraz önce california'da yaşayan tanıdığımdan bir e-posta geldi öğrenmesi için rica etmiştim.bir tane paypal hesabını kaç ebay hesabına bağlayabiliriz diye ( fakat tr kayıtlı olmayan) 8 tane ebay hesabına ilişkilendirebiliyormuşuz heskesin bilgisine,etsy için kaç hesap bağlanabiliyor onu bilmiyorum fakat benim 3 etsy hesabımı yine bir paypal hesabına bağladık şimdilik sorun yok çalışıyor,hoşçakalın

 87. Saruhanlıoğlu Saruhanlıoğlu

  Vergi mükelefi olduğum ve yurt dışına ( 90 ülkeye yakın ) ürettiğim yapıp sattığım aksesuarları web sitemin haftalık ( insight ) performansını arkadaşların görmesini istedim: Paypal kapandıktan sonraki durumu :

  Site Stats

  % increase from last week - % 19 ( eksi on dokuz )

  % decrease from last week - % 10

  From June 13 to June 19 • 119 total visitors -10% eksi yüzde on

  •97 new visitors i.e. 81.5% of total -11%

  •258 pages viewed -16%

  •Your average visitor spent 3 minutes and 36 seconds on your site -24%

  On sene emek verdiğim işimin kapanmasına neden olanların bilgisine.

 88. paypal kapandığı için ülkemizde bir çok kişiye yardımcı oldum. yazılım uzmanıyım ve gürcistanda ayrıca danışmanlık şirketimiz var, En güzel insanların çözüm olarak bulduğu batum da şirket açmak oldu. resmime tıklarsanız bana ulaşabılırsınız

 89. eBay ve ETSY gibi pazaryerlerinde satış yapanlar için en iyi tercih yurt dışı PayPal hesabı açmak gibi görünüyor. Hesabı uzun vadeli kullanmak için en sağlam yöntem de şirket açmak sanırım. Şirket açmak içinse düşük masraf ve kolaylık nedeniyle Gürcistan iyi bir tercih gibi. Çözüm arayan arkadaşlar bu yazıyı okusun, 1000 dolar gibi masrafla Gürcistan'da şirket açabilirler https://www.paradestek.com/yurt-disi-paypal-hesabi-acma-gurcistan/

 90. Tayfun bey merhaba,

  Sorularınıza cevaplar;

  USA da şirket mi kurdunuz? USA da yaşayan bir tanıdığımın şirketi var orada ikinci bir paypal açtı benim için benim ebay hesaplarıyla ilişikilendirdi lokasyon kullanıcı adı tüm bilgileri değiştirdi yani kendi bilgilerini girdi,bu şekilde oldu(Fakat ürünün gönderileceği lokasyon TR.)

  Banka hesabını nasıl açtınız? Banka hesabı açmadık benim için açtığı paypaldan vergiyi düştükten sonra doğrudan bana ödeme gönderecek TR de gelirleri var buradan benim K.K ödeme yapacak

  Paypal hesabınızı nasıl onaylattınız? USA dan açtığı p.p hesabını oradan onaylattı hiç bir sorun yok.(Kendisi USA da vergi mükellefi,)Zaten buna ebay izin veriyor BİR PAYPAL HESABINA TAM 8 EBAY HESABI İLE İLİŞKİLENDİREBİLİYORUZ ORADAN SORDU ŞAHSEN EBAYA

  AYRICA EBAY KİŞİSEL BİLGİLERİN TAMAMINI DEĞİŞTİRMENİZEDE İZİN VERİYOR ZATEN BURADADA SIKINTI YOK TABİKİ EBAY ALACAĞI KOMİSYONA BAKIYOR $$$$

  Eğer türkiye den satışa devam edecekseniz IP sonununu nasıl çözdünüz? Şimdilik IP ile bir sorun yaşamadım hesabı bağladıktan sonra oradan hiç giriş yapmıyorlar sadece ben trden giriş yapıyorum.Zaten ilk hesap açılışları TR yaklaşık 20 gün oldu şu ana kadar bir sorun çıkmadı İNŞAALLAH bundan sonrada çıkmaz açıkçası RİSK aldım Feedbackleri yüksek olan hesaplarımı riske attım diyebilirim ÇÜNKÜ BAŞKA ÇIKIŞ YOLUM YOK P.P'ın açılmasını beklersem bütün düzenim alt üst olacaktı zaten bu 2 haftalık boşlukta düzen bozuldu bende böyle bir yola başvurdum ya olacaktı yada hesaplar bloke edilecekti büyük risk yaptım çok şükür şimdilik bir şey yok ama hesaplara her giriş yaptığımda acaba kötü bir sürprizle karşılaşacakmıyım endişesi içindeyim,Ne diyelim burası TR hayat sürprizlerle dolu

  hoşçakalın,

 91. M.ihsan Eroğul M.ihsan Eroğul

  Rezillikten başka birşey değil.

  1. Saruhanlıoğlu Saruhanlıoğlu

   Paypalın dışında başka alternatif yok,çözüm üretenler lütfen paylaşsın.

 92. Mustafa Mustafa

  bugün kredi kartımdan 388,65 tl harcama yapıldı mesajı geldi. PAYPAL *COMETSPORTS ingilterede bir firma bu mümkünmü paypal kapatıldı yazıyor. yurtiçi faaliyet gösteriyor ekstremde itiraz ettim

 93. sanırım rusya duruma el koydu paypal ile ilişkimizi bitirdiklerine göre artık webmoney den faydalanacagız

 94. Leyla Seviy Leyla Seviy

  ben şimdi uykuduzeni.com üzerinden paket satın almayı denedim paypalın faaliyetinin durduruldunun yazısını gördüm şimdi yurtiçindede mi bu sistem kapalı biri bilgi verebilir mi ?

 95. Saruhanlıoğlu Saruhanlıoğlu

  Gürcistan'da yada başka ülkede banka hesabı açanlar lütfen bilgi versinlaer. Paypalı kullana biliyorlarmı ?

 96. Paypal yeniden dönüş yapacakmış,

  PayPal Türkiye’ye dönüş hazırlığında

  23 Ağustos 2016 Salı, 08:23:49Güncelleme: 08:29:17

  Sistemini yurtiçine getirmediği için BDDK’dan kırmızı kart gören PayPal, dönüş için kolları sıvadı. Önce Cros Border ile dönüş yapacak şirket ‘server’larını da taşıyacak

  Haziran ayında Türkiye yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türk 'server'ları üzerinden yapmayı reddetmesi nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından lisansı iptal edilen PayPal, Mart 2017'de 'Cross Border' (Sınır ötesi) sistemiyle geri dönmeye hazırlanıyor.

  Sabah'ın haberine göre, BDDK ile geçtiğimiz hafta toplantı yapan şirket, 2017 yıl sonuna kadar serverlarını da Türkiye'ye taşımayı planlıyor. Cross Border, yurtdışında bulunan bir kişiye Türkiye'den alışveriş yapma izni veriyor. Ancak bu sistemle Türkiye'den bir kişi yurtdışından alışveriş yapamıyor. Türkiye'de e-ticarette yüzde 12 pazar payına sahip olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan şirketin yeni sistemle hacminin 400 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor. 179 milyon aktif üyesi olan PayPal Global'in yaklaşık 18 milyar dolarlık işlem hacmi bulunduğu belirtiliyor.

  YASALARA UYMAMIŞTI

  PayPal'ın, çıkış sürecinde Türkiye ile ilgili olumsuz bir imaj yaratma çabası BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in açıklamaları ile boşa çıkarılmıştı. Akben, PayPal'ın lisans başvurusuna, kanunlara uymadığı için onay vermediklerini belirtmişti. Kanuna göre, bu tip faaliyetlerde sistemlerin yurtiçinde bulundurulması zorunluluğu bulunuyor. PayPal, yasaya rağmen, bunun için en küçük bir çalışma dahi yapmamıştı.

  1. Kaynak çok inandırıcıymış.

 97. Saruhanlıoğlu Saruhanlıoğlu

  Bu gün saat 17.00 itibarı ile Paypal Türkiye ile yaptığım görüşmede bu haberin doğrulanmadığını,bir gelişme olması halinde Paypal tarafından bir açıklama olacağını söylediler.

 98. Güncel Blog Güncel Blog

  Paypal yüzünden inanılamz bir kayıt dışı ekonomi oluşmuştu bence vergisel açıdan çok iyi oldu.

  1. Mehmet Mehmet

   Al kardeşim al! %5 %10 neyse tüm para girişlerinden otomatik kes komisyonunu, yasakladım diyip kestirip atacağına bir çözüm yolu bul. Bak Çin'e, adamların ptt si belli ağırlığa kadar olan paketleri ücretsiz taşıyor eticareti desteklemek için. Fiziksel olarak dükkanı olmayan, küçük bütçelerle iş yapan insanların önünü keseceğine, önünü aç çözüm bul. Devlet olarak sen git parayla para kazanan kuyumcularla, döviz bürolarıyla uğraş.

 99. Vedat Vedat

  Paypal üzerinden dış ülkelere satış yapıp yurdumuza döviz kazandıran girişimcilere kolaylık sağlanmalı. Devlet, yurda transfer ettiği girişimciden % 5 ile % 8 civarında banka nezdinde payını alıp bu rezalete son vermeli. El mi yaman ,bey mi yaman deyip bu işi sidik yarışı yapmamalı.

  27 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun 14. ve 18. maddeleri Parlamentoda 20 dakikada değiştirilip Paypal ile orta yol buluna bilir.

  Devlet sorumluluğu icabı BDDK'nın buna acilen bunu sağlaması gerekir. İlgili bakanın bu durumdan haberi yok herhalde ? Veya bu konularda amatör.

  Yapılandırma adı altında milyarlarca lira vergi kaybı için kanun çıkarılıyor da,bunun için neden bir çözüm bulunmuyor.

  Kusura bakmayın,benim aklımda başka soru işaretleri işaretleri var...

 100. Hazar Tat Hazar Tat

  Paypal.com.tr dişara para gönderyor, ancak ala bilmiyorsun. Ne yapmak olar.

  1Gürcistanda açirsan hesap ve paypal en yahin.

  2 Russiyada kiminse adida virtual hesap ve paypal, ve ebay.com (orada vergi ve passport numaralar verilecek, bu işe yardim ede bilerem).

  3. Avropada her bir memleketde hesap ve paypal açmak imkani var...

 101. Mustafa Mustafa

  Merhaba arkadaşlar,

  yeni bulduğum bir siteden bahsedeceğim sizlere. eminim bazılarımız (benim gibi) PayPal'ın Türkiye için kapanmasından sonra bazı sorunlar yaşadı internet alışverişleri için. PayToSellers.com adlı site bu duruma çare gibi duruyor. Basit olarak anlatacak olursam; eBay, Etsy ve benzeri gibi sitelerde satış yaptığınızda ödemenizi almak için genelde PayPal iyi bir yöntemdi. ama şimdi kapandı Türkiye'de. işte bu site para ödemelerinizi almak için aracı oluyor. kendi komisyonunu alıyor tabiki. ama sizde paranızı alıyorsunuz. internetten ürün satanlar vardır. denemelerini tavsiye ederim.

  http://paytosellers.com/tr/about/

  link referans linki değildir. dilediğiniz gibi kayıt olabilirsiniz.

 102. Tesettür Abiye Tesettür Abiye

  tez zamanda geri dönmesini bekliyoruz bu bir çok sektöre büyük zararlar verdi..

 103. PayPal bu yıl geri gelecek bakalım

 104. Zeynel Zeynel

  agalar nerde bu paypal nerde bu hükümet hani martın 2 si oldu halaaaa ne gelen var ne giden gecem gündüzüm paypal oldu rüyamda paypal'ı sayıklar oldum

 105. Gayet iyi oldu, herkes ayağını denk alsın demek bu, bu ülkeden kazanıyorsan vergisini vereceksin.

 106. Şu Paypal artık açılsın. Yurt içine döviz girecek ki, insanlar kazansın, kazandırsın, vergi ödeyebilsin. Bir çok insan Paypal'ın faaliyetlerini durdurmasından dolayı mağdur oldu.

  1. Özgür Deniz Özgür Deniz

   malesef paypalın türün tek örneği olmasından dolayı.... online ve özgür-bağımsız e-ticaret türk girişimcilerini resmen taş devrine gönderdiğini diyebilirim!