PayPal Türkiye operasyonlarını neden durduruyor?
Finans

PayPal Türkiye operasyonlarını neden durduruyor?

Dünyanın en büyük online ödeme şirketlerinden PayPal, Türkiye faaliyetlerini durduruyor. Şirketin dün Türkiye kurumsal sayfasından yaptığı açıklamayla duyurduğu karar, 6 Haziran 2016'dan itibaren geçerli olacak. PayPal, resmi açıklamasında kararın arkasında BDDK'nın şirketin lisans başvurusunu reddetmesi olduğunu belirtiyor. Normal koşullar altında lisans başvurusunun reddedilmesinin bu tip bir karar için yeterli olup olmadığı sorusuna ek olarak, şirketin açıklaması "ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma talimatı üzerine" şeklinde devam ediyor. Cümle seçiminin dikkat çekici olduğuna şüphe yok ancak PayPal tarafından bize iletilen açıklamada daha net bir ifadeyle:  "Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığımız lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerimizi durdurmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır" deniliyor. 

Oklar düzenleyici kurumu işaret ediyor. BDDK tarafında hakim duruş, herhangi bir şirkete ön yargılı bir tutumun söz konusu olmayacağı ve mevzuatın gerekliliğinin yerine getirildiği. Bize ulaşan bilgiler söz konusu mevzuatın, ödeme kuruluşlarının bilgi sistemleri yönetimi ve denetimine ilişkin tebliğ ile ilgili olabileceği yönünde. Ödeme kuruluşlarının birincil ve ikincil sistem gerekliliklerini sıralayan tebliğ, ana ve yedekleme yapacak sunucuların Türkiye'de olma zorunluluğunu ön görüyor. Bu, bilgi sistemlerinin şeffaf ve denetlenebilir olmasının önünü açacak bir düzenleme, BDDK'ya göre.

paypal-tr-800

Gelişmenin Webrazzi haberiyle birlikte duyulmasından sonra PayPal'ın kararıyla ilgili en çok konuşulan konulardan biri şirketin sunucularını Türkiye'ye taşıma yükümlüğünü yerine getirmek istemediği yönünde. Bu olasılığı değerlendiren Bilişim Avukatı Gökhan Ahi, PayPal'ın Türkiye'deki müşterilerinin bilgilerini ayırabileceğini ancak ticaretin sınır ötesi ağırlıkta olduğu düşünüldüğünde, sunucuları taşıma talebinin, en azından şirket açısından, çok da anlamlı olmayabileceğini belirtiyor. Dünya çapında 200'den fazla ülkede faaliyet gösteren PayPal'ın sunucularının konumlarıyla ilgili kamuoyuyla paylaşılan net bir bilgi yok. PayPal, sunucularının Türkiye'ye taşıması konusunda resmi bir talep alıp almadığı sorusunu yanıtlamamayı tercih ediyor.

PayPal'ın yerelleşme sorunu 

PayPal'ın bize ilettiği ifadeyle "Türkiye'de bugüne kadar on binlerce satıcı ve yüz binlerce tüketiciyi destekleyen" ödeme sisteminin ani bir kararla kepenk indirmesi, teknoloji girişimciliği ekosistemi açısından oldukça kritik bir gelişme. PayPal Türkiye geçtiğimiz yıl sonunda açıkladığı e-ihracat raporunda, PayPal kullanan iş yerlerinin yüzde 84’ünün dış pazarlara satış yaptığını söylemiş, bu şirketlerin Türkiye’nin 77 kentine yayıldığını not etmişti. Bu bilgilere göre PayPal kullanan satıcılar şirket başına ortalama 34 farklı pazara satış yapıyor ve bu şirketler arasında tek başına 93 ülkeye satış yapmış bir firma dahi yer alıyor. Türk şirketlerinin sattığı ürünler 100 farklı ülkeye gönderiliyor.

PayPal'ın Türkiye'den ani çekilme kararı, şirketin Türkiye'yi henüz öncelikli pazarları arasında konumlandırmadığı algısını güçlendiriyor. Dünya genelinde 184 binden fazla aktif kullanıcısı olan PayPal'ın ölçeklenmesinde Türkiye'nin ciddi bir ağırlığı olmadığını tahmin etmek zor değil. Şirketin erişim önceliği ise yerelleşme konusunda yeterli esneklik sağlanmasını engelliyor. Yerel düzenlemelere uyum sağlama konusunda yaşanan sıkıntı pekala bu yönetim anlayışına yorulabilir. PayPal Türkiye ve diğer yerel operasyonların daha fazla otonomiye ihtiyacı olduğu söylenebilir.

PayPal'ın ani bir veda şeklinde başlayan gidişinin benzer tonda bir geri dönüşle devam etmesi ise kuvvetle muhtemel. Bize ilettiği açıklamada "Türkiye'de yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir" diyen şirket açık kapı bırakıyor.

Yorumlar (34)
 1. Tam olarak tahmin ettiğim gibi sunucularını Türkiye'de barındırmadığı için BDDK'dan onay alamadı. Bu ne kadar gerekli bilmiyorum ama yurt dışından Türkiye'ye yatırım yapacak bir çok Ödeme Sağlayıcı (PF) şirket için problem çıkaran bir madde olduğu kesin.

  1. Gerekli falan olduğu yok. Ordanda bir şeyler vergilendirelim kafası ama bu sefer balık büyük hem adamlar özel bilgileri kendi şirketlerinde tutuyorlar bunun içinde senin benim paramı aldılar, kullandıkça sistemi alıyorlarda yani payınızı zaten alıyosunuz (gönderme TR'ye). Ben bide bunun üzerine bir daha gidip neden serverlarımı TR'ye getirip senin koyduğun yasalara tabi olayım zaten fiziksel anlamda gümrük vs paypal aracılığıyla yapılan alışverişlerde çıkıyordu ve vergiler ödeniyordu. Adamlarda diyor tabi milyar dolarlık serverlarımı neden senin ülkene getiriyim .Türkiye'yi de ayrı bir server yapayım sonra en ufak sorun çıktımı senin yasalarına göre beni suçla. Fakat bizim kurallarımız zaten uluslararası bukadar yerel çalışıp risk alacağıma sen soru sorarsın ama yargılama bende olur zaten tüm bilgilerde bende izni ver payını al ödeme şirketi benim dünya kabul etti sen edemedin mi diyorlar ? ha tabi bide serverımı verirsem işime karışırsın ben bundan hiç hoşlanmam çünkü bukadar ülkeye serverımı vererek Paypal olmadım .Tek elden yönetip adil olabildiğim için Paypal oldum .Şimdi BDDK'ya bir açık kapı bırakalım nede olsa TR'de bizi seven bir sürü kullanıcımız var. Olayın aslı bu .

 2. Cointürk Portal Cointürk Portal

  Bitcoin'in global anlamda tüm ödeme sistemlerinin neden üzerinde olduğunu yaşayarak öğreniyoruz..

 3. Yerli Olup Kalitesiz Olacağına. Yersiz Olsun Kaliteli Olsun.

  Yabancı Alışveriş Sitelerinin Senin Yerli Bilmemneyini Kullanacağınımı Sanıyorsun Sen?

 4. Bu kadar makro düzeyde bankacılık ve ekonomi bilgim yok, ama küçük bir internet alıcısı olarak ondaki güvenilirliği yerli benzer hiçbir yatırımın verebileceğini düşünmüyorum.Ortamdaki dolandırıcılık haberlerine baktıkça, internet üzerinden alışveriş yapma konusunda tereddütlerim daha da arttığı için PayPal'den sonra ne yapacağımı bilmiyorum.

  1. Edumduma13Dumdum Edumduma13Dumdum

   aynen senin durumunda olan bir kişi olarak ufak tefek zevklerimizi karşılayarak ödeme yaptığımız paypalın kapanmasına son derece üzülüyorum. dışardan alışveriş kotasının 250 eurodan 75 euraya indirilmesiyle bir darbe yemiştik şimdide paypalın kapatılmasıyla şiddetli bir darbe daha yedik. (sözde yapılan araştırmalarda alışverişlerin çoğu 75 euro ve altındaymışta gereksiz bulunduğundan 250den 75 euroya indirilmişmiş.. ) paypalın kapatılması tuz biber oldu benim için..

 5. Adbulhamit Adbulhamit

  Yerli girişim güzel olur, olurda yerli kalır. yakın zamanda türkiyeden çıkacak global bi proje olacağını sanmıyorum Paypal global ödeme sistemi. herkesde var. yerli girişimle ben amerikaya avrupaya kamboçyaya para gönderemem gönderebilmem için kamboçyalının hesap bilgilerinin türkiyedeki sunucularda olması lazım.

 6. Ne kadar saçma bir yazı. Ben Etsyde Ebayda satış yapıyorum ve ayda 50 K dolar kazanç var. Sen yerli ödeme sistemini geliştir, Etsy Ebay bu senin yerli ödeme sistemlerini tanıyacakmı, sistemlerine entegre edecekmi? Bu aylık 50 Bin Dolar zarar sade bana değil, hammadde aldığım her firma aylık en az 10 Bin TL zarar demek aylık. buda her bir tedarikçim. Eee napcaz, Amerika yolu göründü bize. Ülke kaybeder. Ben her ay 50 bin dolar döviz girdisi yapıp vergimi TC ye malımı USA satarken, şimdi Amerikaya taşınınca vergide oraya hammadde de oraya akacak.. Türkiye zararlı çıkacak

  1. Maalesef dostum bu durum Türkiye de e-ihracat yapan girişimcilere vurulmuş bir darbedir.

  2. cok dogru soyluyorsun kardeşim,paypaldan çekildikten sonra iki yakamız bir araya gelmedi,paypalın değerini şimdi daha iyi anlıyoruz,zaten bu bir sene içinde pazarıda kaybettik,paypal geri dönse bile artık o eski işleri yapacakmıyız ümidim yok.bu ülke daha güzel şeyleri hak ediyor ama şu an kuzey koreden ne farkımız var.

 7. Şirket olmayan kişilerin ödeme alabilmesi için bir şeyler yapılmalı. Vergi alsınlar önemli değil. Önemli olan çok küçük satışlar için firma açıp, sırf firman açık diye gelirinin kat kat fazlası vergimsi bir şeyler ödemek. PayPal bu ihtiyacı çok güzel karşılıyordu.

  1. Mimari Blog Mimari Blog

   muhteşem bir yorum...harika bir tespit yemin ederim yorumlara göz attığımda bunu aradım.Ben de aynısını düşünüyorum.Vergi alınsın bişey demiyorum ama şimdi bir mükellefiyet başvurusu için 350 tl gerekiyor şahıs şirketinde muhasebe defteri için 150 tl ve her ay satış yapılmasa bile 30 tl gerekiyor.İş böyle olunca birçok eticaret girişimcisi, reklam geliri sağlayan bloggerler yada diğer gelir sağlayıcılart vergiden resmiyete girmekten korkuyor.Devletin de bu alanda ne kadar gelir kaybettiğini (gelmeyen vergiden) siz düşünün!!! Yetkililer umarım duyarlar..

 8. Kowalski Kowalski

  Ahahahh voltaj 200-250 arası sarhoş gibi, ülke genelinde bir gün boyunca elektrik kesilebiliyor, trafoda kediler falan... Ben olsam o ülkede server barındırmam.

 9. Paypal dünya çapında insanlara sunduğu güvenle yeni girişimlerin müşterilerine güvenli bir ödeme yöntemi sunmasını, kart bilgisi bırakmadan ödemeyi güvendiği yerde yapmasını sağlıyordu, bu sayede henüz başlangıç aşamasındaki girişimlerin ilk gelirlerini elde etmelerinde kritik rol alıyordu.

  - "Önce paypalla bir başlarız abi, sonra bakarız"

  Uluslararası internet projeleri geliştirenler gelirinin bir kısmına veda etti şu an. Müşteri için zaten ödeme kısmında vazgeçmek çok kolay iken bir sebep daha vermiş olduk..

  Bunun dışında birde dijital içerik üreticilerimiz var, tüm uluslararası içerik satış kanalları kazanılan paraları paypal ile aktarıyor, buralarda da satış yapamayacağız. Aynı şekilde alırken de, bu kadar dışarıdan satın alınan içerikle yürütülen piyasada her gördüğümüz siteye kart bilgisi bırakacağız artık sanırım. Umarım en kısa zamanda (hatta mümkünse hiç çekilmezlerse daha hoş olur) geri dönerler.

  1. Benim gibi bir çok arkadaşım bilgisini becerisini yurt dışına satarak paypal üzerinden gelir sağlıyor ve ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunuyor, tüm bunların dışında bilgisi, becerisi değer görüyor ve emeğinin karşılığını alıyor maalesef alınan bu karar bizlere set çekti ve üzülerek söylüyorum bizi burada ki emek düşmanlarının kucağına bıraktı.

 10. Ahmet Keskin Ahmet Keskin

  yalnızca hep bir şey savunmuştum! Türkiye yi aşırı derecede ultra bir matrix içindr koyma arzusu var! paralelci desem deşifre oldular... o zaman kim bunlar? herneyse troy card kullansınlar diye belki gerek duymular:)

 11. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  Türkiyede PayPal ın yerel bir şirketi varmı yerel şirketi var lakin sunucuları yurtışında diye mi kabul edilmemiş yoksa aldığı komisyonlarda vergi ödemeyip suçu başka yere atma peşinde mi Bence bu çift vergilendirme önleme dikkatli incelenmeli örneğin Türkiyede %20 gelir vergisi varken başka yerde %5(örnek amaçlı) vergi ödeyen firmadan %15 alınmalı Vergi sadece işcilerin ve küçük esnafın ve tüketicilerin ödemek zorunda olduğu bir yük değildir

 12. Halk'tan Biri Halk'tan Biri

  İnsanların senelerdir vergi kaçırdığı, karapara akladığı bu sistemde henüz şeffaflık adına bir adım atılmamışsa BDDK kararı çok yerinde olmuş. Adamlar sadece yüksek kur farklarından bile milyar dolarlar kazanırken, faturasız kaçak göçek iş yapanların önüne geçmesi zaten beklenilemezdi.

  1. Tren rayını tren sana doğru gelirken değil ek ray koyduktan veya tren istasyondayken değiştirebilirsin yoksa sözde onarım yapacağım diye kafana lokomotifi öyle bir çıkartırsın ki raya oturtana kadar canın çıkar. Bilişim güvenliği adına yapılıyorsa tr deki bankalardan paypal ödemelerinin listelerine ulaşabiliyorsun bddk azıcık çözüm üretmeye ne gerek var yaşasın bürokrasi olmasa kim o kadar çalışacak ta işleri bitirecek. Memur zihniyetinden kurtulmadıkça bu devletten çözüm beklemek tabiri caiz se adamı fitil eder.

   1. Çok doğru bir yorum. Bankalardan tüm PayPal aktivite raporlarını isteyebilirlerdi milleti mağdur etmek yerine. Ya da bankalara talimat yollayıp PayPal, Skrill gibi ödeme sistemlerinden şu kadar vergi alıncak diyebilirlerdi.

 13. Kemaltan57 Kemaltan57

  varya tamda youtubede kazançlar yattı paypal paypal kapandı hay böyle türkiyenin ya işe bak

 14. şu "senelerdir vergi kaçırdığı, karapara akladığı" teranesi de gerçekten sıktı artık. güzel kardeşim, lütfen bir çevrende bu sistemi kullanan insanlara önce bir danış.senin tabirin ile "senelerdir" paypal üzerinde yaptığın işlemlerden vergi kaçırman kara para aklaman pek mümkün değil. akladığını , kaçırdığını sandığın ise emin ol devletin bilgisinde. miktarlar ciddi olmadığı için önemsemiyorlar. o kadar kaçağı insanlar nefes alabilsin diye mecburen bırakıyorlar. ki bu insanların çoğunluğu yurtdışına para çıkaran değil oradan buraya para getiren kişiler. Paypal üzerinden bakiyeni sadece Türkiye'de alışveriş yaptığında kullanabiliyor iken, diğer ülkelere sadece takibi oldukça kolay kredi kartı ile yapıyor iken, ne kara para aklaması? hesabında biriken parayı ya banka hesabına veya kredi kartına aktarmak zorundasın, ne vergi kaçakçılığı ? Devlet dokunmuyorsa miktarın küçülüğündendir. Dükkanlarda olandan fazla olmadığı içindir. Sen orada " faturasız kaçak göçek iş yapanların önüne geçmesi zaten beklenilemezdi" derken ilk yorum sahibi arkadaş "Ticari Hesap uygulamasiyla birlikte sirket olmayan kullanicilarin odeme almasini engelledi" şikayet ediyor. Adamların buraya surverlarını taşımamış olması senin parayı izlemeni engellemiyor. o gelen para zaten senin elinin altında. Burada birbirimizi kandırmayalım . Büyük bir ekonomimiz yok, encamımız belli. Sen bu encam ile "ben de onlar gibi büyük devletim onlara ne veriyorsan onu isterim" dersen , adam da seni sırtından silkeleyip bırakır. İşin en acı kısmı, dükkanına gelene " abi fiş almazsan 10 lira olur " diyen adamların, kazandığı her kuruşu çatır çatır banka hesabına gönderen insanları yüzssüzce vergi kaçırma ve kara para ile itham etmesi..Oturduğun yerden insanların ne giydiğini, ne içtiğini dizkileyeceğine, emeğini ülkenin gelişmesi, insanın refahı için harcasan, bu adamlar ile rekabet edebilecek projelere destek olsan, hiç merak etme, onlar "müslüman" "türk" demez seninle iş yapmak için gelirler. seninle iş tutmamaları dinin veya ırkınla ilgili değil, iş ahlakın ile ilgili.Şimdi ne olacak , paypal kendisi için pek de büyük olmayan ama senin için oldukça önemli olan bu piyasa için gelip burada "zararına" iş mi tutacak? yoksa insanlar yine eskisi gibi yabancı ülkelerde hesaplar açıp, paralarını buraya kaçak yollardan mı sokmak zorunda kalacak ? bunlar mutlu azınlık, esas büyük çoğunluk, tüm işleri bu olduğu için mecburen aradaki "yarı tefecilere" paypal bakiyelerini ciddi komisyonlar ödeyerek bozduracak. esas kara para, vergi kaçağı şimdi başlıyor. paypal vergi vermiyor diyenler, burada yok diyenler, biraz araştırsın. paypal türkiye şahıs, limited değil anonim şirkettir...

 15. Yiğit Özkan Yiğit Özkan

  PayPal bu kadar büyük bir şirketken bu oyun severlere kötü oldu çünkü intarnet üzerinden en fazla bulunan seçenek PayPal'dı kapatmaları çok kötü olmuş.

 16. Sinirlenmekten kendini alamıyor insan. Vergi toplayamıyorsun çünkü vergi sistemin çürümüş. Vergi kaçırmaya açık ve insanının ahlakı bunun üstüne kurulu. Bunca zamandır zaten Paypal'ı yavaş yavaş eritmişlerdi yaptırımlarla, en sonunda ipler kopma noktasına geldi.

  Amerika ve Kanada'da Paypal Premier isminde (Personal ve Business arasında), bireysel hesap olarak çalışan ama satış yapılabilen harika bir hesap türü var. Hiç şirket açmaya gerek olmadan satışını yapıyor ve yıl sonunda vergi bildirimini yapıyorsun. Burada insanların vergilerini ödemeye olan sadakati (ahlaki + ödemezler ve vergi kaçırırlarsa başları fena yanıyor) ve sistemin buna el vermesi önemli.

  Maalesef Avrupa'da bir çok ülke de dahil olmak üzere Türkiye'deki vergilendirme sistemi yukarıda bahsettiğim gibi ilkel, çok katmanlı / prosedürlü, kişiye bırakılamayacak kadar takibi ve yaptırımları başarısız olan bir sistemde çalışıyor.

  Uzun lafın kısası mesele Paypal'a zorluk çıkarmak, yerli malıyla çalışmak, olmayan alternatifler aramaktan çok, ciddi şekilde bir vergi reformunun yapılmasını sağlamak. Örneğin e-fatura'ya geçildi yakın zamanlarda onun da bildiğim kadarıyla muhasebe programı 30-40K TL + kullanabilen muhasebeci bulmak allah kerim. Girişimci için ihtimal dahilinde değil.

  Hepimize kolay gelsin dostlar.

 17. Herkez farlı çerceveden bakıyor turizmde 100.000 binlerce işsiz

  paypalın kapanmasıyla 100.000 binlerce issiz eşittir sosyal patlama

 18. Bayram Ali Seçgin Bayram Ali Seçgin

  Paypal gibi büyük bir şirketin türkiyeden çekilmesi uluslararası ekonomi bakımından türkiyeyi güvensiz hale getirecek buda zaten yavaslayan turkiyenin uluslararası ticaretine sekmeye ugratacakdır çogu kişi gereksiz olarak görsede kısa vadede bir etkisi olmayacak gibi dursada ileriki zamanlarda türkiye için ciddi bir ekonomik kriz ve çöküsü tetikleyecek bir karardır bu paypal almış oldugu kararla ülkemizin ekonomik prestijine sekte vurmuştur bddk nın almış oldugu karar yanlış bir karardır bizim gibi dış etkenlere bağlı olarak büyümeye çalışan bir ekonomi için bir intihar notu gibi birsey bu

 19. Dünyanın en güvenilir ödeme sistemi Paypal Türkiye'den çekiliyor ve biz hala onda kusur aramaya çalışıyoruz, ben sadece bilgimi satarak paypal üzerinden ödeme alıyorum bu ülke ekonomisine her yıl 100K katkı sağlıyorum şimdi benim bu gelirime duvar örüyorlar. Türkiye de e-ihracatı tetikleyen, girişimcilerin ürünlerini hizmetlerini güvenli bir şekilde yurt dışına pazarlamalarını satmalarını sağlayan çok önemli bir sistemdi geliştirilecek olan hiç bir yerli ödeme sistemi maalesef paypal ın verdiği güvenin %1'ine dahi ulaşamaz.

 20. Mehmetayaz Mehmetayaz

  Şaka gibi adam vergiden bahsetmiş. Kardeşim sen dünyanın bilmem neresinde ki adama ürün satıp ithalat yapıyorsun ve ücretini döviz karşılığı ülkene alıyorsun. Bunun vergisi mi olur ? Ülkeye döviz sokuyorsun, var mı ötesi?

  Bundan sonra artık trafoya kedi sokarız :)

 21. Bunların hepsi benim suçum :) Tam paypalı yeni çözmüştüm o da kapandı. Açıkcası bu iyi olmadı Türkiye de bir çok sistem bu şekilde çalışıyordu şimdi altüst olacak.

 22. Ediz Sena Ediz Sena

  kesinlikle iyi olmuştur, sonuna kadar destekliyorum sen Türkiyede iş yapıcaksın vergi vermiyeceksin çeklilmekte mahkumsun, bu sayede yerli girişimler artacaktır, herkez hakkettigi değeri görmeli

 23. Kapyakala Kapyakala

  Türkiye'de dijital pazarlama bu olumsuz ve yeni haberi henüz tam anlamı ile hissetmedi. Birkaç ay içinde herşey netleşir bence. Tablo iç açıcı değil.

 24. Ferzat Mercan Ferzat Mercan

  Ebay de paypal i zorunlu hale getirerek alışverişimizi engelliyor. böylece tekel yaratıyor. Bu da rekabet kurallarını çiğnemek demek.

 25. Ülkemde %100 yerli malı hammadde kullanıp 95 ülkeye sanayi ürünü satıyordum. İşçisi,esnafı bundan faydalanıyordu ve ülkeme döviz kazandırıyordum. Vergimi de tıkır tıkır ödüyordum.

  Tam bir aydır satışım bıçak gibi kesildi,ne ses var ne seda. Paypalı kapatacaksan kapat ama onun işlevini görecek bir çözüm yolu üret. Ellerini ovuşturup Paypala alternatif olmak isteyenler boşuna heveslenmesinler. Güvenin olmadığı yerde ot bitmez.

  İşimi kapatıyorum, Paypal açılana kadar.