Blogspot uzantılı tüm bloglar HTTPS'e geçiyor
Teknoloji

Blogspot uzantılı tüm bloglar HTTPS'e geçiyor

Google, güvenli ağ protokolü HTTPS'in arama motoru algoritmasında önem arzettiğini 2014 yılının Ağustos ayında duyurmuştu. Blogspot uzantılı tüm bloglara varsayılan olarak HTTPS desteğinin uygulanması ise nihayet bugün duyuruldu.

Google'ın yaptığı açıklamaya göre artık Blogspot uzantısı kullanan tüm bloglarda varsayılan olarak HTTPS protokolü kullanılacak. Aslında Google Blogspot için ilk adımı Ekim 2015'te atmış ve tercihe bağlı olarak HTTPS'e geçiş özelliğini getirmişti. Fakat kullanıcıların bu geçişi ne ölçüde yaptığını bilmiyoruz ve Google'de bunun yeterli olmadığını kabul ederek tüm Blogspot uzantılı adresleri varsayılan olarak HTTPS ile biraz daha güvenli hale getirmiş.

Diğer yandan Blogspot'ta HTTPS seçeneğini kullanmak halen seçime bağlı. Bazı eklentiler ve uyumsuzluklar sebebiyle HTTPS'i kullanmak istemeyenler ayarlar bölümünden HTTP protokolünü kullanmaya devam edebilirler. Blogspot altyapısını kendi özel alan adı ile kullanan kişilerse henüz Google'dan bu desteği alamayacak.

blogspot-https

HTTPS'e 'göç' aslında yıllar önce başlamıştı; 2011'de Twitter, 2013'te Facebook ve Wikipedia HTTPS'e geçiş yapmıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise Wordpress.com uzantılı siteler için HTTPS desteğinin geldiğine şahit olduk. Blogspot da bu değişimin önemli bir halkası oldu.

Wikipedia'ya göre 1994 yılında Netscape tarafından Netscape Navigator web tarayıcısı için geliştirilen HTTPS, elbette sitenizi 'hacklenemez' hale getirmiyor ancak veri güvenliği açısından önemli bir katman ve özellikle e-ticaret siteleri için büyük önem taşıyor.

Http-https

Konuyla ilgili Google I/O 2014'te yapılan aşağıdaki sunumu izleyebilir, letsencrypt.org sayfasından HTTPS'e nasıl geçeceğiniz konusunda bilgi alabilir ve HTTPS'in SEO'ya etkisini inceleyen yazılara göz atabilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Yüksel Duman Yüksel Duman

  Adres satırında yeşil HTTPS görünmesi çok hoşuma giden bir durum. Fakat bu şifreli bağlantının bazı dosya ve eklere olumsuz bir yanı oluyor. Dolayısıyla https sürümünü olumsuz etkiliyor. Düzgün çalışmasını engelliyor.

 2. Gremots Gremots

  Mükemmel hizmet, https'nin bir zorunluluk olacağı günler yavaş yavaş yaklaşıyor. Google her daim Blogger hizmetine değer verdiğini gerek arama sonuçlarında gerekse bu gibi imkanları sunmasıyla bizlere gösterdi. Fakat hâlâ Blogger hizmeti gibi material design çizgilerini taşımayan servisleri mevcut. Yakın zamanda bunların da rayına oturacağı düşüncesindeyim.

 3. Sezai Acıma Sezai Acıma

  Blogspot uzantı zorunluluğu çok saçma olmuş. Blogspot alt yapısı olsaydı daha güzel olurdu.

  1. Megavan Megavan

   Google butun domainler icin SSL acsin yani? Cloudflare kullanabilirsin bedava SSL istiyorsan.

 4. Seo Depom Seo Depom

  Blogger uzantılı internet sitemiz için test etmiştik, gayet güzel çalışıyor ancak bazen tema kaynaklı yeşil bar sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için temanızda http ile çekilen dosyaları https olarak düzenlemeniz gerekmekte. Yine aynı şekilde makale içinde de dışarıdan http ile dosya çekiyorsanız yeşil bar sorunu ortaya çıkacaktır. Google'ın bu güncellemeyi getirmesi SSL'ye verdiği önemin arttığının bir göstergesidir bence.