Blogspot uzantılı tüm bloglar HTTPS'e geçiyor

Blogspot uzantılı tüm bloglar HTTPS'e geçiyor

Google, güvenli ağ protokolü HTTPS'in arama motoru algoritmasında önem arzettiğini 2014 yılının Ağustos ayında duyurmuştu. Blogspot uzantılı tüm bloglara varsayılan olarak HTTPS desteğinin uygulanması ise nihayet bugün duyuruldu.

Google'ın yaptığı açıklamaya göre artık Blogspot uzantısı kullanan tüm bloglarda varsayılan olarak HTTPS protokolü kullanılacak. Aslında Google Blogspot için ilk adımı Ekim 2015'te atmış ve tercihe bağlı olarak HTTPS'e geçiş özelliğini getirmişti. Fakat kullanıcıların bu geçişi ne ölçüde yaptığını bilmiyoruz ve Google'de bunun yeterli olmadığını kabul ederek tüm Blogspot uzantılı adresleri varsayılan olarak HTTPS ile biraz daha güvenli hale getirmiş.

Diğer yandan Blogspot'ta HTTPS seçeneğini kullanmak halen seçime bağlı. Bazı eklentiler ve uyumsuzluklar sebebiyle HTTPS'i kullanmak istemeyenler ayarlar bölümünden HTTP protokolünü kullanmaya devam edebilirler. Blogspot altyapısını kendi özel alan adı ile kullanan kişilerse henüz Google'dan bu desteği alamayacak.

blogspot-https

HTTPS'e 'göç' aslında yıllar önce başlamıştı; 2011'de Twitter, 2013'te Facebook ve Wikipedia HTTPS'e geçiş yapmıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise Wordpress.com uzantılı siteler için HTTPS desteğinin geldiğine şahit olduk. Blogspot da bu değişimin önemli bir halkası oldu.

Wikipedia'ya göre 1994 yılında Netscape tarafından Netscape Navigator web tarayıcısı için geliştirilen HTTPS, elbette sitenizi 'hacklenemez' hale getirmiyor ancak veri güvenliği açısından önemli bir katman ve özellikle e-ticaret siteleri için büyük önem taşıyor.

Http-https

Konuyla ilgili Google I/O 2014'te yapılan aşağıdaki sunumu izleyebilir, letsencrypt.org sayfasından HTTPS'e nasıl geçeceğiniz konusunda bilgi alabilir ve HTTPS'in SEO'ya etkisini inceleyen yazılara göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.