Google, arama sonuçlarında güvenli siteleri öne alıyor
Genel

Google, arama sonuçlarında güvenli siteleri öne alıyor

Google, arama sonuçları sıralamasında artık daha güvenli sitelere öncelik veriyor. Google Online Security blogunda duyurulan yenilikle birlikte HTTPS, Google'ın arama sıralamalarında kullandığı bir sinyal haline geliyor.

Google'ın açıklamasında şirketin son birkaç aydır, güvenli ve kriptolu bağlantıların, sitelerin arama sonuçlarında öne çıkarılmasını sağlayacak bir sinyal olarak çalışıp çalışmayacağının test edildiği belirtiliyor. Alınan olumlu sonuçlarla birlikte HTTPS'nin bir sıralama sinyali olarak kullanılmasına karar verilmiş.

HTTPS, şimdilik Google arama sonuçlarında çok güçlü bir etken olmayacak. Açıklamada güvenlik faktörünün şu anda bütün aramaların yüzde 1'ini etkileyebileceği ve kaliteli içerik gibi diğer sinyallerden daha zayıf olduğu belirtiliyor. Buna karşın, zaman içinde websitelerinin HTTPS'e geçişini hızlandırmak için bu etkinin attırılabileceğinden de bahsediliyor. Zira Google, bütün websitelerinin HTTP'den HTTPS'ye geçiş yapmasını istiyor.

Yenilik daha fazla websitesinin güvenlik protokollerini kullanmasını sağlamayı amaçlıyor. Google, önümüzdeki haftadan itibaren blogundan en iyi uygulamaları yayınlayarak TLS adaptasyonu için de ipuçları verecek, ilgilenenlere.

2010 yılında HTTPS'i Gmail servisinde standart haline getiren Google, yakın zamanda internetteki güvenlik açıklarını tespit etmek için tanınmış hackerlardan oluşan bir takımla işe koyulduğunu duyurmuştu.

Yorumlar (4)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  çok saçma bir hareket herkes https alacak yok yere şimdi.

 2. Beykan Şen Beykan Şen

  Bu konuyla alakalı ben de bir kaç şey söylemek istiyorum.

  Geçenlerde rus hacklerin bilmem kaç tane siteden kullanıcı bilgilerini çalması buna neden olmuş olabilir.Zaten Gmail de yakın bir tarihte https'ye geçti.Hack ve çalınma olayları fazlalaştığından , Google bu durumu bu şekilde kontrol almak istiyor olabilir.

  Fakat şöyle bir sıkıntı var.SSL kullanması son derece gereksiz olan sektörlerdeki siteler , sırf sıralamayı manipüle etmek için https ye geçebilir.Bunun da önlemini alınması gerekir diye düşünüyorum.E-ticaret , para alışverişi ve üyelik girişi yapılan siteler haricinde SSL kullanmak bana göre SEO açısından dezavantajdır.Çünkü SSL kullanmanın Pagespeed düşürdüğü kanısındayım.Siz siz olun SSL gerekli değilse siteniz için , sırf sıralamada belki yükselirim gayesi ile https ye geçmeyin.Sonra Google der ; " bounce rate yükselmiş , site de geçirilen zaman azalmış git sen biraz alt taraflara".Hata sonra çıkar bir de heartbleed vakası daha.

  Bence fazla kulak asmayın.Saygılar.

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

 3. tüm üyelik gerektiren web sitelerimde zaten kullanıyordum bence gerekli birşey...