Google, Blogspot'u nihayet HTTPS'e geçiriyor
Teknoloji

Google, Blogspot'u nihayet HTTPS'e geçiriyor

Son yıllarda kullanımı giderek artan HTTPS protokolü nihayet Google'ın blog servisi Blogspot'ta da kullanılmaya başlandı.

Çoğunlukla internet bağlantıları için kullanılan ve şifrelenmiş (güvenli) yönlendirme sağlayan HTTPS kullanımı, son yıllarda giderek arttığı malum. Özellikle Amerika’da NSA’in Prism programına karşı kurtarıcı olarak görülen HTTPS protokolüne Twitter ve Facebook'tan sonra Wikipedia da 2013 yılında geçiş yapmıştı.

Google ise HTTPS kullanımını arama sonuçları için bir kriter olarak değerlendirmeye başlayarak işin ciddiyetine farklı bir boyut katmıştı.

Şimdiye kadar Blogspot servisini HTTP protokolü üzerine tutan Google'ın bir kaç blogu şu anda güvenli geçmiş görünüyor ama Google'ın ve diğer kullanıcıların tüm blogları yavaş yavaş HTTPS'e taşınacak.

Blogspot altyapısıyla kendi alan adını kullanan kişiler HTTPS desteğine kavuşmak için biraz daha bekleyecek ama Blogspot.com'u alt alan adıyla kullanan blogcuların bu ayarı şimdiden yapabilmesi ise mümkün.

Bu tercihi yapmanız durumunda bazı özelliklerde HTTPS uyumsuzluğu nedeniyle sorun yaşayabileceğiniz de belirtelim ama yine de denemek isterseniz blog ayarlarınızda aşağıdaki sırayı takip edebilirsiniz.

blogspot https ayari

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (7)
 1. Aydın Aydın

  Google tarafından çok geç kalınmış bir adım atıldı.

  Http olmasından dolayı işyerlerinin çoğunda açımıyordu blogspotlu siteler.

 2. Kadınca Kadınca

  Google Blogger'ın daha bir çok yeniliğe daha adım atması gerekiyor. Bu güzel bir değişiklik ama daha da fazlası lazım. Umarım devamı gelir. Google gibi bir internet devinin blogger konusunda eksik olduğu çok açık.

 3. Dasds Dasds

  BLogspot hic guncelleme almiyorki https benim neyime? 3 senedir blogger kullaniyorum hic faydali guncellemeler gelmedi, bazi zamanalr diyorumda keske Wordpress acsaydim ..

 4. Yüksel Yüksel

  benim blogdaki https yeşil olmuyor nedenini bilen var mı

 5. hic beyenmedim bu https yuzunden blogumdaki videolar acilmiyor, ajax drop down resimli menu vardi o da calismiyor... hic beyenmedim kendime domain satin alip blogumdaki yazilari yeni domainime aktarcam

 6. Doğuş Hakan Yılmaz Doğuş Hakan Yılmaz

  alan adı satın aldım ama kullanmak nasip olmadı. Https ile alan adın kullanılamıyormuş..

 7. Jd Sezer Jd Sezer

  Güzel bir günceleme blogger için fakat bazı sayfaların yüklenmesi çok geç oluyor